Çarşamba, 16 Eylül 2015 01:38

Kamp Ocağı Seçimi

Yazan

İyi bir kampın olmazsa olmazlarından biri de güzel bir yemek yemektir. Öğünlerinizi soğuk yada özensiz yemeklerle geçiştirmek sizin daha az keyif almanız ile sonuçlanacaktır. Oysa iyi bir yemek yapmak yada evde yaptığınızı ısıtmak hem çadırınızın çevresine eğlence katacaktır, hem de çay demleme ihtimalinizi ortaya çıkaracaktır.

Bunun benzeri bir sürü sebepten ötürü bence kamplarda ocak herkesin olması gereken ana malzemelerdendir.

Peki ocağımızı nasıl seçeceğiz.

Piyasada bu işler için uygun birkaç çeşit ocak bulunuyor. Kartuşlu ocaklar benim en sevmediklerim. Çok az yemek yapabiliyorlar ve yanında taşıdığın yedek dolusu ile birlikte çok yer kaplıyorlar. Boşaldıktan sonra geriye çıkan atık ise çok büyük. Bu sebeple bunları önermiyorum.

Benzin yada alkol ocakları var. Bunlarda profesyonel amaçlarla kullandığımız ocaklar. Gürültülü çalışıyorlar ve verimliler. Arasıra yakıt bulmakta zorlansanız da kullanılabilir ocaklardır. Ama pahalıdırlar. Özel sebepleriniz yoksa bence tercih etmeyin.

Bir de ispirto ocakları vardır. Yukarıda fotoğrafta gördüğünüz ocak. Bu sınıf ocak benim onlarca yıldır kullandığım türdendir. Katlanarak ve birbirinin içine girerek çok az yer kaplarlar. İspirto yakıtı yakarlar. İspirto bu dönemde çok rahat bulunabilen bir yakıt. Yaklaşık 1 lt yakıt ile 3 adet yemek ve 2 adet çay pişirebilirsiniz.

Soğuk havalarda sadece altında bir mum yakarak önce yakıtı ve haznesini biraz ısıtmanız gerekir. Isındıktan sonra sorunsuz çalışır.

Önemli olan başka konu ocak setinin tencerelerinin malzemesidir. Alüminyum ve Teflon bilinen sebeplerden tercih edilmemelidir. Titanyum kamplama yada çelik olanlar gayet uygun olacaktır. Satıcıya ayrıntıları sorunuz. Trangia ve Ferrino bu tür ocaklar imal etmektedir. Başka muhadiller de bulunabilir.

İspirto konusunda da söylenecek ufak bir ayrıntı var. Piyasada 2 çeşit ispirto bulunuyor. Litresi 3-4 lira olan zayıf ispirto. Bu bize uygun değil. Oteller bunları yemekleri hafif sıcak tutmak için kullanıyor. Verimsiz yapılıyor bu yüzden. Litresi 8-10 tl olanlar ise verimli olanlar. Bununla ocağınızı yaktığınızda 10 dk içinde suyunuzu kaynatmalıdır.

İspirto alındığından toplu alınırsa ve hep aynı satıcıdan alınırsa bu tür şeyleri önemsemeniz gerekmez. Eminönü sobacılarda ispirto mahallenizden daha ucuza satılır.

Eğlenceli bir kamp güzel yaratıcı yemekler ve iyi bir kamp ateşinden geçer.

Alpay Oğuş
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Yorum Ekle