Çarşamba, 16 Eylül 2015 00:39

Uyku Tulumu Seçimi

Yazan

Son zamanlarda Kamp meraklılarının artması ile Uykutulumu konusunda da bir ürün patlaması yaşandı. Birçok marka değişik özellikteki ürünleri ile piyasa da yer alır oldular. Bunların arasından seçim yapmak çok zor gibi görünse de aslında çok zor değildir. Uyku tulumu hakkında bilmemiz gereken temel bilgi tulumun bir ısı kaynağı olmadığıdır. Süreç şu şekilde ilerler.Gece yatınca önce siz tulumu ısıtırsınız. Ardından bu ısıyı içinde tutan tulum sizin dolaşımınız azalıp ısınız düştüğünde sizi ısıtır. Yani ısınızı kaçırmaması gereklidir.

En büyük ısı kaybı boyun kısmından olur. Öyleyse iyi bir uyku tulumunda boyun kısmını sıkıp daraltabilen bir “ boyun kısmı daraltma ipi olmalıdır. Aynı özellik baş kısmında da bulunmalıdır. Daha soğuk havalarda bu kısımda burna kadar sıkılarak ısı kaybı ense ve baş içinde azaltılmalıdır. Bu “Baş kısmı daraltma ipi” de olmazsa olmaz özelliklerdendir.

Birde mumya tipi dediğimiz yuvarlakımsı tasarımda olması da önemlidir. Vücudunuzun çevresinde fazlalık boşluk alanlar herzaman ısınızı düşüren etki yaratır. Yani bu şu demek. Kare, üçgen falan tulum olmaz. Birleşen tulumlar da romantik olsalar da genellikle birinin sabaha kadar uyumaması ile sonuçlanan geceler yaratır sadece. Boyun kısmı kapanmadığından ve bireylerin gece ısı ihtiyaçları farklı olduğundan kullanışlı değildir. Bu seçenek te seçenek değil unutun derim. Bunlarda anlaştıysak gelelim tulumun malzemesine. Bu malzeme kalın olursa ağır olur çantaya sığmaz. İnce olursa ısıyı kaçırır. Yani yüksek teknoloji dolgu maddesi ile doldurulmuş hafif ve çantasına girdiğinde makul boyutlara ufalıyor olması aranan belirtilerdir. Tabii birde etiket okumayı öğreneceğiz. Tulumu eline aldığınızda boyuttan sonra hemen etiketine elinizi atın.

Tulumlar 2 adet ısı koruma değeri ile ifade edilirler. Comfort ve Extreme ısı değerleri. Conford olan tahmin edeceğiniz gibi sizi evinizde gibi uyutacak dış ısı değerini ifade eder. Extreme ise sizin kalacağınız zor şartlarda hava sıcaklığı kaç dereceye düşerse bu tulumla donmadan idare edersiniz onu gösterir. Tabii biz idare etmek istemeyiz.

Şimdi bunlardan sonra mevsimlere göre seçimi konuşalım.

Kış kampcılığı yapmayı amaçlıyorsanız zaten bazı konularda bilginiz vardır diye düşünüyorum. Çünkü karda yatmak yada fırtınaya karşı hazır olmak birazdan fazla tecrübe gerektiriyor. Böyle olunca zaten tulumunu seçiyorsundur. Bu sebeple bunu yazmıyorum. Ama bilin ki bu şartlar için kullanılan tulumlar Kaztüyü olanlardır ve diğerlerine göre daha sıcak ve daha küçük olan tulumlar bu sınıftadır. Tabii fiyatları da 1000 tl den başlıyor diyebiliriz. Bizim aşamamız burası olmadığından elyaf tulumlar iyi seçenektir.

Yaz kampcılığı dediğimiz kampcılığın iki sınıfı var. Kumsal yada deniz seviyesine yakın yerlerde kamp yapacaksanız yine tulum kullanmanız gerekmez. Gecenin ilerleyen zamanlarında pike yada bir çarşaf daha iyi olacaktır.
Ama 1000 m üstü yaylalara gidecekseniz ki bizler genelde bunu tercih ediyoruz, gece sıcaklığı yazın bile 10/15 derece aralığına kadar düşebiliyor.

Kış ve yaz hariç kalan 2 mevsim içinde şartlar pek değişmiyor ama deniz seviyesinde bile gece soğuk olabiliyor.

Birde bu işte Kadın, Erkek ve Çocuk konusu var. Kadınlar genellikle erkeklerden bir 10 derece daha ısıya ihtiyaç duyarlar. Erkekler ile cinsiyeti ne olursa olsun çocuklar, aşağı yukarı aynı ısı ihtiyacı duyuyorlar. Bunlar benim tecrübelerim tabii. İstisnalar olabiliyor.

Ailenizde bilin ki en az çocuklar üşüyecektir. En çok kadınların üşümesine dikkat etmelisiniz.

Gelelim ne alacağız kısmına. Kış kampcılığı yapmadan sadece kalan mevsimler için kadınlar bence Comfort “–10/-15” olan tulum almalılar. Erkekler ve çocuklar için comfort derecesi “0/-5” uygundur.  Ulaşımı araba ile sağladığınız kamplarda arabada birde battaniye olmasında fayda vardır. Bunun sebebi çocuklar tuluma alışıncaya kadar sürekli olarak bu sıkışıklığı atmak isterler. Üstünü örtmek için kullanılabilir. Sizin içinde hala tedirginlik varsa bu türde bir tulum ve battaniye ile başınıza kar yağsa üşümezsiniz.

Son olarak bunları kafanıza yazıp alışverişe gidiniz. Yada İnternetten seçim yapınız ama ürünü birde telefon ederek kontrol ediniz. Bazen internete değerler yanlış işlenebiliyor. Satıcılar ürününü satmak için oradalardır. Sizi farklı değerlere ikna etmeye çalışabilirler. Burada okuduklarınızdan şaşmayın.

Alpay Oğuş
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu kategoriden diğerleri:« Çadır Seçimi Kamp Ocağı Seçimi »

1 yorum

  • Yorum Linki Kerem Çarşamba, 16 Eylül 2015 17:58 yazan Kerem

    Merhaba,

    Hemen her şeyi yazmışsınız. Ben de aklıma gelen bir iki şeyi yazmak istedim:
    Bazı tulum üreticileri (nispeten az bilinen markalar), ısı değerlerini bayağı iyimser veriyorlar. Oysa, her ne kadar tartışmalı da olsa, tulumların ısı derecesini standarda sokan EN13537 var. Bu standarda göre ısı değeri ölçülmemiş tulumlara, bir kaşınızı kaldırarak bakmalısınız. Tulumun ağırlığı da bir fikir verebilir; mesela comfort 0 derecelik bir sentetik tulum, normalde 1.3kg'den pek hafif olmaz. Eğer bilinmeyen bir markanın bu seviyede sıcaklık değeri olan bir tulumu atıyorum, 1kg ise, muhtemelen ısı değeri çok iyimserdir.

    Diğer bir mesele ise, tulumun boyu. En popüler tulumlar, genelde Çek Cumhuriyeti'nin popüler birkaç markasının ürünleri. Bu ürünler standart 1.90 boyunda bir insanın yatması için geniş kesime sahip oluyorlar (genelde). Bu geniş kesim de, tulumun ağır ve hantal olmasına sebep oluyor. O yüzden tulumun boyunun kendi boyunuz ile uyumlu olması makbul. Bazı üreticilerin kadın tulumları oluyor, bunlar da genelde daha kısa olduklarından, erkekler için de kullanışlı olabiliyorlar.

Yorum Ekle

Cron Job Starts