Salı, 22 Eylül 2015 23:39

Çocuklu Doğa Etkinliklerde “Olmasa iyi olurlar”.

Yazan

Yaşamınızda Doğa etkinlikleri önemli bir yer tutuyor. Mümkün olduğunca bu etkinliklere çocuğunuzla  birlikte katılarak doğa sevgisini büyütmeye çalışıyorsunuz. KampaGidelimmiBaba ile daha önce bir kampa katıldıysanız zaten biliyorsunuzsunuzdur. Bu etkinliklerin olmasa olmazlarından biri de çevremizde yaptığımız uzun doğa yürüyüşleri ve gözlemleri. Bazen 8-10 km lere varan bu yürüyüşlere değişik yaş gurubundan çocuklar ile çıkmaktan çekinmiyoruz. Karşımıza ne çıkıyorsa da bunu eğlenmek için değerlendiriyoruz.

Bu durumu bir antrenman olarak düşünen ve kampları tekrarlayan ailelerde gözlemlediğimiz çok güzel gelişimler var.Çocuklar bu yürüyüşlerde başlarda biraz muhalif olsalar da zamanla ortaya çıkan eğlence ile birlikte farkına varmadan bu kilometreleri rahatlıkla yürüyor, böcek, ağaç, hayvan izi vs ye ilgileri sürekli artıyor. Kampa döndükten sonra bile tempo oyunları oynamaya devam ediyorlar.

Bir çok çocuk için yürüme rekorlarını daha ilk kamplarda bile kırmış oluyoruz.

Fakat bu kamplarda çocuğumuzun gelişimi adına önemli deneyimi engelleyen “Olmasa İyi Olur” bazı ebeveyn davranışları var. Bu “Olmazsa Olur” ları tespit etmek ve biraz da olsa çözümüne katkıda bulunmak için bu yazıyı oluşturmaya karar verdim.

 • Çocuğa yapılan “Şimdi uzun Bir Yürüyüşe Çıkıyoruz Hazırsın Değilmi” açıklamaları...

Uzun yürüyüş konusunda sorun yaşayan ya da deneyimi olmayan ailelerin başvurduğu bir yöntemdir. Çocuklarının ve kendilerinin bu yürüyüşü tamamlayamayacağı yönündeki düşüncelerinden kaynaklı olarak bu durumu ve muhtemel çıkacak krizleri önceden engellemek amacıyla yapıyorlar. Tabii çok olumsuz etkileri oluyor.
Öncelikle çocuk için “şimdi çıkacağımız yürüyüş” ne demek tarifi olmadığından annesinin yada babasının tedirginliğini alarak kendinden beklenen şekilde arızaya bağlayarak yürüyüşü yapamayacağı duygusuna hızlıca ulaşıyor.

Ebeveynlerin kaygıları doğru olsa da bu durumla baş etmek çok da zor değil. Çocuğunuzun bu deneyimle elde edeceklerini düşünerek sakin kalmak ve tecrübeli insanlardan yardım almak iyi seçeneklerdir. Sakince oluşan sorunları karşılamanız gereklidir. Çıkan en büyük sorun çocuğun yorulmasıdır. Çocuk açısından yorulmak gayet olağan bir sonuçtur. Kaslar bu aşırı etkinlik için beyne durma sinyali gönderecektir sürekli olarak. Bu durumda çocuğumuzu sakinleştirmek, güven vermek ve desteklemek yeterli olacaktır. İşte olumlu gelişim başladı. Tekrar yürüyüşe devam edecektir.

 • Islanıp hasta olacaksın sulara girme demek yerine yedek kıyafet almak daha kolay...

Yolumuzun üzeri her zaman bolca merak duyacağımız meteryaller ile doludur. Bir su birikintisi, devrilmiş bir ağaç, çeşmeler, hayvan yuvaları, sarmaşıklar vs. Bizler bunları merak ederiz ve onlarla hemen oynamaya başlarız. Çocuğunuzun eğlendiği şeyleri gözlemeye çalışın ve onu yüreklendirin. Korumayı da unutmayın. Ama bu koruma deneyimi engelleyen nitelikte olmasın lütfen.

Tabii bunları yaparken birden kendinizi “dur yavrum düşersin “ derken bulabilirsiniz. Ya da “ kıyafetin yok ıslatma” J Şimdi düşünün inanılmaz çekicilikte bir su birikintisi var. Tüm çocuklar oynuyor ve siz çocuğunuza yedek almadığınız için onun suya girmemesi lazım. Bu mümkün mü? Kaygılanmayın çözümü çok kolaydır. Bir çocuk bütün gün ıslak ve çamurlu dolaşabilir. Hasta olacağı düşüncenizi unutmaya çalışın. Zor bir durum varsa da yardım alarak diğer kampcılardan fazla kıyafet desteği alın. En iyisi siz her zaman yanınızda 2-3 yedek bulundurun.

 • Çamurla oynama kirleneceksin. Ay donuna kadar çamur olduu..

Tabii çocukların en iyi oyun arkadaşı çamur. Öyle fabrikadan falan çıkmamış çamur. Elinize gelmek içinde enerji falan harcanmamış. Yeryüzündeki karşınıza çıkan en masum oyuncaklardan. Alıp kol kaslarını çalıştırdığın, istediğin şeye dönüşen, hayal gücünü çalıştıran çamur. Yine tüm çocuklar oynarken bunu çocuğunuzdan istemeyin. Yeterince çamurla oynamasına izin verin.  Çamurlanmak ve hatta sizi çıldırtacan derecede çamurlanmak inanın çocuğunuza çok iyi gelecektir. Hatta sizde deneyin. Faydası olacaktır.

 • Düz yoldan yürü düşersin . Ay hep yamuk yerlere gidiyor...

Mümkünse çocuğunuz düz yoldan falan yürümesin. Sebebi gayet açıktır. Eklemlerle başlayan bir faydadır bu. Eklemlerin alışık olmadıkları yönlerde gelişimini sağlar. Ayrıca vücudun bu değişik duruşlara göre merkezleme algısını geliştirir. Denge, eklemlerin kuvvetlenmesi, kendine güven olası sonuçlarıdır. Siz şimdi herhalde çocuklarınızın bunlardan faydalanmasını istemiyor olamazsınız.

 • Bırak o dalı. Arkadaşına gelecek şimdi

Dal parçaları doğa içinde çocukların en sevdiği oyuncaklar sınıfında. Böyle olunca her an birinin elinde bir sopa koşarken yada sağa sola sallarken bulursunuz. Önemli olan bu oyunu engellemek yerine yaklaşıp yaptığı oyunlar yada deneyler sırasında arkadaşını yaralamasını engellemek olmalıdır.

 • Ne yapıyoruz çiçekleri koparmıyoruz değilmi.

Düşünsenize bir ormandasınız ve çevrenizde binlerce çiçek var. Çocuklarımızla birlikte ona bakıyoruz. Birden bir çocuk bunun içinde koşmak için atılıyor. O da ne annesi çiçeklere basmıyoruz diye peşinde. Doğanın; içinde yaşayan canlıların tamamı için fazlası vardır. Toplu bir katliam yapmadıktan sonra bu yabani bitkiler üzerlerine öyle basılmakla falan pes etmezler. Bir çiçeği kopardık diye de çiçeğin soyu tükenmez. İnsanın tek başına elleriyle ve bedensel ağırlığıyla verdiği zarar tolare edilebilir. Fakat o çocuğun yaptığı deneyin kendindeki değişimleri doğaya büyük faydadır. Çünkü çocuk ta Doğanın bir parçasıdır.

 • Paylaşmak güzeldir değilmi. Arkadaşımızla paylaşıyoruz ama. Ay yine paylaşmadı.

Bu konuda benim birşey söylememe gerek yok zaten belli bir yaşa kadar çocukların bu paylaşım konusundaki isteksizliklerinin normal olduğu birçok yerde yazdı zaten. Ayrıca binbir zorlukla bulduğum taşı, hemde bir benzeri yokken niye tanımadığım bir çocukla paylaşayım değilmi. Bunu söylemeseniz zaten 3 dakika sonra taşı elimden atacağım. J

 • Çocuklar rahat bırakın böçeği öldüreceksiniz.

Böceği bilerek öldüren çok az çocuk gördüm. Muhtemelen biri ona yapma dediği için zaten daha çok öldürme isteği geliyordur. Söylim bu uyarı böceği ecele daha çok yaklaştırıyor. Onun yerine empati seçeneğini kullanmanızı öneriyorum. Anne babası onu evinde bekliyordur gibi.

 • Kamp ateşi ile oynamıyoruz. Ormanı yakacaksınız.

Ben bunun kadar büyük abartma görmedim. J Kamp ateşi ile oynamak kadar zevkli bir iş varmıdır. Hem bu oynama sırasında orman yanabiliyorsa siz büyükler ateşi yanlış yere koymuşsunuz demektir. Ateş ile sık karşılaşmayan çocuklar 3-5 kamp bu ateşe ilgi gösterirler. Sonra bu ilgi azalır. Bırakın sıkılana kadar oynasınlar. Sadece kendini ve arkadaşını yakmasın diye bir düzen keşfedin ve oyunu oynamaya yardımcı olun.

 • Çadıra bu kadar çok girip çıkmanızı anlamıyorum.

Çünkü bu iş çok  keyifli. Çadırın içi de keyifli dışı da. Nerede oynayacağımı şaşırdım. Bundan güzel oyun yok. Bırakın oynasın. Sadece çadıra zarar vermemeyi öğretin.

 • Baltalar büyükler içindir. Çocuklar kullanamaz.

Bal gibide kullanır. Sadece sizden biraz yardım almaya ihtiyacları var. Bu zamanı veremiyorsanız verebilecek birini bulmaya çalışın. Yardım alın.

Alpay Oğuş

 

 

 

 

 

Yorum Ekle