Yeni Kampçı adaylarımız için yönlendirme klavuzu.

Image

Buradan başlayalım

Kampcılık Nedir.

Kampcılık çeşitli taşınabilir konaklama birimleriyle tesis olmayan yerlerde birkaç gece geçirmenizi sağlayan, daha ileri versiyonlarında da çeşitli doğa aktivitelerini gerçekleştirebilmeniz için kullanableceğiniz kural, bilgi, tecrübeler bütünüdür. Birçok hayati kuralı vardır. bunları kendi başınıza keşfetmeniz/tecrübe etmeniz yıllar sürer, ayrıca tehlikeli durumlarda kalmanıza da sebep olabilir.

Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız muhakkak eğitim almalı ve tecrübenizi de arttırararak  bu yolculukta daha sağlıklı yol alabilirsiniz. KampaGidelimmiBABA tam da bunun için kuruldu.

Kampcılık ve özellikle Çocukla Kampcılık konularında gelişmeye başlamak için önce okumaya başlamakta fayda var. Blog yazılarımız bu anlamda kısmen yardımcı olacaktır.

Buradan başlayalım

Kafamda bir sürü soru var

Nasıl başlayacağım

Biliyoruz kafanızda bir sürü soru var ve gerek arkadaşlarınızdan duyduklarınız veya zaten sosyal medyada izledikleriniz ile hemen yarın kampa gitme duygunuz var. Ancak bunun yanlış bir karar olacağını o gece çadırda uykuya dalmaya çalışırken anlamanızı istemiyoruz. Öncelikle kafanızda ki sorulara cevapları bulalım. Burada yukarıda menüde Çok Sorulan Sorular altında bir sürü cevap bulacaksınız. Lütfen orayıda okuyalım.

Neden KampaGidelimmiBABA

28 Yıllık Sıradışı sporlar tecrübesi

KampagidelimmiBaba Sıradışı sporlar konusundaki tecrübe ve altyapısının yanında Çocukla Kampcılık konusunda türkiyede en tecrübeli kadrodur. Kampcılığı 24 yıldır çocuklarla birlikte yapıyoruz. Bireysel yada kısa süreli bir çok tecrübeli kişi vardır tabii ama grup olarak şimdiye kadar binlerce kişiye hem kampcılık eğitimleri vermiş hem de -28 dereceler dahil çocuklarla tecrübemizi arttırdığımız sıradışı kamplar düzenlemiştir. Bu kampların yazabildiğimiz kadarına da Günce yazmıştık, onları da linkten okuyabilirsiniz. 

Kampları yaparken biz eğitim yanında tecrübe arttırmak amacındayız. Yani zaten kampın yaşarken aynı zamanda gereken yerlerde yaptıklarımızı neden yaptığımızı, seçimlerimizin sebeplerini, çadır seçiminden, kamp yeri eçimine kadar kalabileceğimiz tüm durumları yaşarken öğrettiğimiz bir model işletiriz.

Böyle olunca çocuklar hem daha kalıcı öğrenirler, hem de sizler daha güvenli hissedersiniz.

Bu amaçla bazı uygulamalarımızdan ödün vermeyiz. Doğa yürüyüşlerimiz gibi. Çünkü bu yürüyüşler Doğa farkındalığımızın ilk ayağıdır. Çevrenin farkında olursak ancak iyi kararlar alabiliriz.

Kamp kültürü kurallarımızdan vazgeçmeyiz. Çünkü bunlar bizim gelecekte hayatımızı kurtaracak bilgilerdir.

Neden KampaGidelimmiBABA

Hangi kamp türü bana uygun?

Giriş seviyesi

Bizler halihazırda 2 ayrı tür kamp düzenliyoruz.

1-Yemeklerin hazır olarak sunulduğu oturma düzenli, tuvaletli Permakamp Ekolojik çocuk Kamplarımız. Sorabileceğiniz soruların cevapları burada.
2-Çadırlı Yayla Kampları. Bunun da cevapları burada

Yeni bir kampcı olarak her ikisinde de başlayabilirsiniz. 

Permakamp kamplarımız biraz daha Ekoloji, beslenme, sağlıklı gıda, gıda yetiştirme, minimalist yaşam, tamirat, takas, tadilat üzerine kurulu mutfağı tuvaleti olan bir çiftlik kampıdır. Kampa katıldığınızda güzel iki günün yanında kampcılığa giriş, gece uyku, çadır/tulum kullanımı, kamp ateşi, malzeme seçimi konularında eğitime başlarsınız. Bu biraz konforlu bir başlangıçtır. Ama format olarak yayla kamplarından farklı sonuçlar elde ederiz. Çocuklarda yaratıcı oyun, çevre farkındalığı, Ekolojik beslenme ve yavaş çiftlik yaşamı gibi konulara hizmet eder 

Yayla kamplarımız ise vahşi doğa içerisinde bir çadır kampı kurarak günlerimizi orada birlikte sağlıkla sürdürebilmek üzerine kuruludur. Herkes kendi çadırını kendisi kurar. Size öncesinde eğitim vereceğiz tabii. Kamp yeri seçimini öğreteceğiz tabii. Çadırınızı kurdunuz ardından yemek çantanızdakileri yemeye başlayacaksınız. Bir bakacaksınız siz kuru sandvic yerken komşunuzda tarhana corbası pişiyor. Tamam üzülmeyin işte bunlar da eğitimin bir parçası. Hepsini öğreneceksiniz zaman verein kendinize. Bu kamplarda kamp düzeni, yürüyüş, çevre farkındalığı çalışmaları yapılır. Kimi zaman yenilebilir otlar.

Nasıl Başlayacağım

Size uygun tarih ilk önemli konu.

Harika. Öyleyse başlayalım.
Sitemizin anasayfasında kampları duyurduğumuz kısım var. Aynı zamanda menü de Takvim bölümü var. Buradan size uygun tarihli kampı bulunuz. Duyurduğumuz tüm kamplar tecrübesiz katılımı için uygundur. Size uygun olan duyuru içerisine girdiğinizde kamp ile ilgili detayları göreceksiniz. Nereye gidiyoruz, hangi tarihlerde gidiyoruz, ücretler, gibi detayarı burada bulabilirsiniz. Ama kamp ile ilgili daha detaylı bilgileri bulamayacaksınız. İşte nerede buluşulacak, yanıma ne almalıyım vs gibi. Çünkü bunları kampa kayıt yaptıktan sonra gelmeniz kesinleştiğinde size gönderiyoruz.

Yani siz kampa katılmaya karar verdikten sonra her detayın cevabını size vereceğiz merak etmeyin. Bu sorun zaten ilk kez katılanlar için oluşur. Birkaç tecrübeden sonra zaten bu detayların çoğunu anlamış olacaksınız.

Nasıl Başlayacağım

İlk kamp kaydı.

Nasıl Kayıt olacağım?

Tarihi belirlediniz ve sitede o tarihte kampı buldunuz. Duyuru içerisinde detayları incelediniz. Tamam artık kayıt olma vakti.

Aynı duyuru içerisinde en altta "kampa kayıt ol" butonu vardır. Bu sizi kampın kayıt sayfasına götürür. Burada kayıt olurken verdiğiniz bilgiler ışığında yapmanız gereken kamp katkı payınız da hesaplanır. Tüm bilgiler doğruysa ve email adresinizi de doğru yazdıysanız kayıt olunuz.

Kayıt sonrası size otomatik bir mail gelir. bu mail de kayıt sonrası yapmanız gerekenler yazılmıştır. Bu mail gelmediyse bize haber verin . Bazen olabiliyor SPAM klasörünüzü de kontrol edin ama.

Kısaca kamp katkı payınızı ödemenizi ve katılımınızı kesinleştirmenizi isteyen bir maildir bu. Kamp genellikle iptal olmaz. Senede 1 kez belki. Bu durumda zaten ödemeniz iade edilir.

Genel kuralımızdır. Kamp sabahı hariç tüm iptallerde ödemeniz iade edilir.

Kayıt tamam. Ödeme tamam. Şimdi

Ne çok okunacak şey var.

Tüm bunlar tamamsa kamp  hazırlıkları başlasın. Genellikle kampın olacağı günden 7-10 gün önceden size kamp hazırlık mailleri göndeririz. Bu maillerde hazırlanırken soracağınız tüm oruların cevapları olur. Herşey olur. Ama herşey. Çünkü 25 yıldır sorulmamış soru kalmadı gibi geliyor bize. Ha yeni bir soru geldi. Bunu da içine ekliyoruz da ondan. 

Tüm mailleri okursanız kampa hazırlıkta büyük aşama kaydettiniz demektir. Yinede sorunuz varsa zaten buradayız hepsini cevaplayacağız.

Gelen mailleri sırasıyla okuyup eksiklerinizi tamamladınız, buluşma yeri mailinden buluşma yerine geldiniz. İşte oradan sonra olacakları da birlikte yaşayacağız.

Kayıt tamam. Ödeme tamam. Şimdi

Kamp için endişelerim var.

İyi bir başlangıç için tedirginlik iyi birşey.

Evet her ne kadar okusanız da, her ne kadar bize güvenseniz de içinizde bir tedirginlik var. Bu normal. 1200 m rakımda bir yaylada çakal sesleri arasında bir bez parçası içinde uyuyacaksınız. Bunun sizi tedirgin etmesi normal. İşte biz bunun için varız ve bunun için birlikte gidiyoruz. Bu tür deneyimleriniz artmadan rahat olamayacaksınız zaten. Ama çocuğunuz hayatının geri kalanında rahat olacaktır. Sizde kamp sayınız arttıkça rahatlacaksınız.

Buluşma noktasından sonra size bir sürü bilgi aktaracağız. Hatalı kurulmuş çadırları düzelteceğiz. Sıcak uyumanız için gerekli kampcılık eğitimlerini vereceğiz. Doğa içerisinde saatlerce yürüyeceğiz. Belki de hayal bile edemediğiniz kadar bakir ormanlarda gezeceğiz. Bunları yaparken de tüm tecrübemizi size anlatacağız, deneyimleriniz için fırsat yaratacağız. Sizde farkında omadan aslında Kampclığa giriş eğitimlerinizi tamamlamış olacaksınız.

Son olarak

Yapabilirmiyiz gerçekten.

Tüm kamplarımızı yaparken hedefimiz çocuklar. Onların bir arada etkinliği tamamlaması tek arzumuz. Bunu yaparken özgün bir modelimiz var. Dayanışma, paylaşma, dinlenme, sorun dinleme, sorun çözme, eğlenme, macera araçlarımız.

Çocukların yaratıcı drama yöntemleri ile hikayemizin içerisine katarız. Bir masal gibi düşünebilirsiniz. Bu masalın içerisinde olmaya çocuklar çok istekli olurlar. İşte kampa katılan ebeveynlerin en çok şaşırdığı taraf bu olur. AVM de bir dükkandan diğerine yürümeyen çocuk burada kimi zaman 10km yürür. Bu mental ile ilgili bir durumdur. Bunun neden olduğunu da size anlatacağız merak etmeyin. Sorun oluştuğunda da  orada olacağız ve çözümü bulacağız.

Siz izin verirseniz çocuğunuzun içindeki gücün ortaya çıktığına şahit olursunuz. Zaten genellikle çocuklarla değil ebeveynlerin önyargıları ile uğraşmak zorunda kalırız. 

Tabii kimi zaman dere içinden yürürüz, kimi zaman kaya tırmanırız. Ormanda kayboluruz. Ama kampa ulaşmak için birlik olmak. İşte kamplarımızın büyüsü buradan. Daha çok konuşup büyüyü bozmayalım.

Görüşmek üzere

Son olarak

Ara

Our vision

Kamp çadırı seçimi nasıl yapılır.

Bu yazıda çadır alırken, seçerken, düşünürken nelere dikkat etmemiz gerektiğini özetlemeye çalışacağım.
Our vision

Uyku tulumu seçimi nasıl yapılır.

Uyku tulumu hakkında bilmemiz gereken temel bilgi tulumun bir ısı kaynağı olmadığıdır. Süreç şu şekilde ilerler.
Our vision

Kamp ocağı seçimi nasıl yapılır.

İyi bir kampın olmazsa olmazlarından biri de güzel bir yemek yemektir. Öğünlerinizi soğuk yada özensiz yemeklerle geçiştirmek olmaz.
Our vision

Çocuklu Doğa Etkinliklerde “Olmasada Olurlar”.

Yaşamınızda Doğa etkinlikleri önemli bir yer tutuyor. katıldığınız etkinliklerde nelere dikkat etmelisiniz.