28–29 Ocak 2023 Kurşunlu Köyü Köy Yaşamı Deneyimi Güncesi - Bu sefer yağacak kar!

Kurşunlu Köyü Köy Yaşamı Deneyimi 28 – 29 Ocak 2023  -  Bu sefer yağacak kar!

Bu hafta hava önceki haftalara göre daha soğuk.  Sanki artık kar yağacak gibi. Soğuk havada daha bir canlı hissediyor kendini.

Köyün bütün sokaklarının ve köy kahvesinin tadını çıkardık bu hafta. Hava soğuk olunca köy kahvesinin döküm sobası yanında yudumladık çaylarımızı.

Orman yürüyüşümüzde doğanın bıraktığı ipuçlarını takip ettik. Likenlerin spor kapsüllerini gördük! Minik bir sap üstünde çok ilginç minik çanaklar, sanki terse dönmüş şemsiye gibi. Karayosunlarının spor saplarını inceledik. Toprağın bu canlıların üreyebileceği kadar nemlendiğini anlatıyordu bu ipuçları bize.

Çocuk adımlarla yürüdük bugün. Çocuklarımız yürüyüş liderimizdi bu sefer. Yağmur altında, mis gibi orman kokulu yürüyüşler yaptık bu sefer de.

Hiç açlık hissetmiyorken, adeta orman kokusuyla doyuyor gibiydik, yemek kokularını alınca midemiz guruldanmaya başlıyor. Güzel yemekleri bulunca hepimiz sorgusuz sualsiz yemeğe başlıyorduk. Bu durum emektarlarımız köylü kadınları çok mutlu ediyor. İstiyorlar ki her şeyi yiyelim.  Sonra da bu kadar yiyoruz ama hiç şişmiyoruz tartışmaları devam ediyor. Üretilen ürün zehirsiz ve atalık olunca vücudun iyilik halini de bozmuyor haliyle.

Konuşan ağaçları dinledik çocuklarla. Sanki kar geliyor diye konuşuyorlardı. Tek dileğimiz kar düşmesiydi bu etkinlikte.

Konvansiyonel tarım aletlerini konuştuk bu sefer. Hangisi ne işe yarar, hanginsin faydası ne, hangisinin zararı ne. Doğru bildiğimiz yanlışları, toprağı onarmayı ve küresel ısınmayı konuştuk tarlaların aralarından yürürken.

Görece soğuk olan bu hafta sonunda ara ara yağan sulu karın eşliğinde yaptık gezilerimizi. İki gün boyunca kar diledik, yağmadı. Ancak herkes dönüş yoluna geçtikten bir saat sonra ben köyü terk ederken köyün ilk karı lapa lapa uğurladı beni. Öyle ya da böyle bir şekilde düşmüştü işte. Bu kadar kişinin dileği boşa çıkmamıştı…

Yorum Ekle