Salı, 15 Eylül 2015 21:51

Çadır Seçimi

Yazan

Bir çok konuda olduğu gibi çadır seçimini de etkileyen ana etken sizin isteklerinizdir. Bu yazıda çadır alırken, seçerken, düşünürken nelere dikkat etmemiz gerektiğini özetlemeye çalışacağım.

Tabii ki en pahalı çadırı alalım ve kurtulalım gibi bir önerme pek işe yaramayacaktır. Kış şartları için hazırlanmış bir çadırda ısı korunumu size yazın fazla gelecek ve o kadar para verdiğiniz çadırınızda yazın ecel terleri dökeceksiniz.

 Aynı şekilde ucuz olsun çadır değilmi diye aldığınız bir çadırda az yağmurda bile sizi sırılsıklam bırakacak, kampa gittiğinize gideceğinize lanet edeceksiniz.

Öncelikli kuralımız büyük market yada AVM lerde satılan ucuz ürünler hiç bir şekilde işinize yaramaz. Yazın bile. Öyleyse çadırımızı nasıl seçeceğiz.

Öncelikle cevap vermeniz gereken sorular şunlardır.

-Ben hangi mevsimlerde kamp yapmak istiyorum.
-Çadır içi genişliğe ne kadar ihtiyacım var.

-Ne kadar bütçem var. Bu soru biraz da bu işi ne kadar devam ettirmek istediğinizle ilgilidir. Eğer kamp yapmayı ailenizin olağan etkinlikleri içerisine sokmak istiyorsanız ortalama bir bütçe ayırmak size dert olmayacaktır. Çünkü ortalama 10 yıl kullanacağınız bir çadırın maliyeti ne olursa olsun efektif olacaktır.. Yani bütçe ayırmaya değer. Eğer bu konuda tam karar vermediyseniz kiralama seçeneği sizin için en uygunudur.

Öyleyse kalan 2 soru bizim için hayatidir.

İlk soruya sadece “yaz”aylarında diye cevap veriyorsanız nispeten işiniz azalıyor. Çünkü bu tür kamp için önemli olan fermuarlar kapalı iken içeri böcek giremiyor olduğu hal yeterli gibi görünüyor. Ama yazın biraz da büyüklük önem taşır. Çünkü büyük çadır daha havadar olur ve iç ısıyı daha rahat yayar. Böylece gece sıcak sorunu yaşamazsınız. Ayrıca ne kadar çok tül kısmı varsa serinleme o kadar iyi olur.

Yazın kısmet bu ya birde yağmura rastlayabilirsiniz. Kısa süreli de olsa yağmuru içeri alması hoş olmaz. Bu konuya da dikkat etmek gerekir.

Burada yine ucuz çadır tercih edilir gibi dursa da bu doğru değil. Çünkü polleri ve malzemesi kötü çadır plastik kokusu yapar ve çabuk hırpalanır. Kısa sürede ne yapacağınızı bilemediğiniz yamuk duran bir çadırınız olur.

Nisan- Mayıs ve Eylül Ekim Kasım aylarında da kamp yapmayı planlıyorsanız 3 yada 4 mevsim çadırlar işinizi görecektir. Burada işler biraz daha karışır. Rüzgar ve yağış önemli etkenlerdir. Çadırın büyük ve yüksek olması istenmez. Çünkü rüzgar tutar ve tüm gece uçacakmıyız acaba diye düşünürsünüz. Ama çok sıkışık ta olmamalıdır. Gerekli yaşam alanı genişliği olmalıdır. Aile birey sayınıza ve eşyanıza göre buna karar vermelisiniz.

Eşyalar içerde bir kişi kadar yer kaplar. Bunu düşünerek büyüklüğe karar vermek gerekir. 

Tül oranı daha az, iç katmanı ve yağmur katmanı olan, dikişleri sağlam ve rüzgara dayanıklı bir yapıya sahip, yeterli büyüklüğe sahip çadır işinizi görecektir. Ayrıca yağış altında yemek yapabilmek için ön kısmında mutfak alanı olmalıdır. Dikkat...Bu alanda fermuar açıldığı zaman çadırınızın iç katmanına yağmur değmiyor olmalıdır.

İç katman ve dış katman ne derseniz. Ben şimdiye kadar bu türde çadırlardan çok iyi randıman aldım. İç kısmı aslında kendi başına ayakta duran bir bez yada tül olan katmandır. Bazen çok sıcak günlerde yağmur ihtimali yoksa bu şekilde çadırı kurarsınız serin olur. Dış katman ayrıca konabiliyor olması gerekir. Bu da arada bir hava boşluğu bırakır. Bu boşluk hava akımını sağlayan faydalı bir boşluktur. Çadırın düzenli nefes almasını ve aynı zamanda ısısını korumasını sağlar. Katman meselesi böyledir.

Çadırın iki taraftan da kapısının olması önerilir. Olmasa da olur ama öneririm. Son zamanlarda bu özellik büyük çadırlar dışında yok. Olsa iyi olur. Böylelikle bir taraf mutfak bir taraf depo olarak kullanılabilir.

Çadırı satın almak kadar korumakta önemlidir. Kamp sonrası ıslak bırakmamak ve yan malzemelerine iyi bakmak ve korumak önemlidir.

Çocuklarımıza da ayakkabı ile içine ve dışına basmamayı öğretmek, toparlarken kuş boku yada canlı böceğin içinde kalmamasına dikkat etmek önemlidir. Çünkü bunlardan çıkan asit çadırımızı delecektir.

Değişik kamp mevsimleri için 2 yada 3 çadır kullanmak zaman içinde oluşacak en iyi seçenektir.

İyi kamplar dilerim

Alpay Oğuş
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

1 yorum

  • Yorum Linki pijama Perşembe, 24 Eylül 2015 16:47 yazan pijama

    Cevabını aradığım ama bir türlü bulamadığım bir konuydu dediğiniz gibi sanırım bu konuda cimrilik etmesek iyi olacak.

Yorum Ekle