4-5 Mayıs 2019 Taraklı Karagöl Çocuk Kampı Güncesi

2019 yılı biraz soğuk geçti. Bahar bir türlü gelmedi. Kampları planlamaya çalışıyoruz ama zaman sanki 1 ay geç gibi. Daha kimse bahar uyanmasında değil. Geçen hafta Permakamp Kampımız bile gecesinde soğuk yapmıştı. 4-5 Mayıs Taraklı kampı ise yine hafif yağış uyarıları içerisinde başlayacaktı. Bunda dolayı iptal edenler oluyor sürekli. Ve bu sebeple aslında harika bir haftasonunu kaçıranlar oluyor. Buluşma noktasından sonra yaylaya ulaşıp yerleşiyoruz. Doğa adına her yıl daha kötü uygulamalar gördükçe benimde artık içim acımaya başlıyor. Doğada zaman geçirmenin alışılmış yolları dışına neden çıkamadığımızı bir türlü anlamıyorum.

Bu gelişimizde de karagöl çevresinin piknikçilere ve Macera Severlere hizmet edebilmesi amacıyla köyün muhtarlığına devredildiğini öğrendim. İlk yaptıkları işte gölün çevresine bir yürüyüş yolu kazmak olmuş. Şimdilik arabalarda tabii giriyor ama zamanla fayton gezileri planlıyorlarmış. Önceki halinde de gayet güzel göl çevresinde yürünebiliyordu oysa.

Tabii bizim bu yolla işimiz olmaz. Bir ormana dalıyoruz. Kaybolmak ilk işimiz. Ben kamplarda sürekli olarak ormanda kaybolmak ve yön bulmak konularında bir farkındalık çalışması yapıyorum. Çünkü ormanda kaybolmak çok kolay ve tahmin ettiğin yere doğru gittiğini zannederken neler başına gelebileceğini çok iyi biliyorum. Menderes havzası bitirme tezim sırasında yanlış harita okumaktan dolayı böyle bir ormanda geceyi geçirme maceram var. Aslında çok kolay önlemlerle bunları aşmak mümkün.

Bu kaybolma hikayesi bizi çevremize daha seçici bakmayı ve dikkat etmeyi öğretiyor. Bir rehberin en büyük zararı budur. Sizin bir şey düşünmenize gerek olmaz.

Bu sebeplerle biz rehberliğimizi insanlara rehber olabilmek için biraz geride tutarız. Kamplara gelirkende yolunuzu kendiniz bulmanız gerekir. Çünkü buluşma yeri biraz saklıdır. Sonra da ormanda kendi yolunu bulmaya uğraşır tartışırsın. Konuşur değerlendirirsin. Bu arada tabii yolu bulacam diye de 8-10 km yolu yürümüş olursun.

Gece yatana kadar yağmur hiç çiselemedi. Bizler ateş başını bitirip uykuya geçtiğimizde ise hafif bir çiseleme ile gece mükemmel bir uyku uyuduk.

Böyle gecelerden sonra sabah bizi güneşli bir hava karşılıyorsa senden güzeli yok. İyice kurutursun her şeyi. Sonra kahvaltında güneşi çekersin iyice içine .

Çocuklar için enerji kaybı diye bir olgu yok. Her daim koşuşturma peşindeler. Sabah erken kalkar dünden kalan işlerine devam ederler.

Alpay Oğuş

Yorum Ekle

Cron Job Starts