11-12 Mayıs 2019 Çiğdem Yaylası Çocuk Kampı Güncesi

Mayısın 2. Haftasına çiğdem yaylasını koymayı istedim çünkü sular çok çekilmeden yaylayı basıp küçük bir gölet oluşturan kar sularını görebilir belki de yüzebilirmiyiz acaba diye hayal ettim. Aklımda hep erinin çamur fotoğrafı var. Yine yağmur söylenceleri ve bundan dolayı iptaller yaşıyoruz. Yağmur konusunu çok çalışmak gerekiyor. Hava tahmin raporları bölgesel ölçüm istasyonlarından gelen veriler ve Bulut haritalarından ortaya çıkarılan tahminlerden oluşuyor. Doğa dengeleri gereği yağmur suyu bulutların haraketleri ile birlikte haraket ediyor.

Doğal olarak. Bu sebeple aslında bundan bir saat sonrası için bile tahminde bulunmak kolayken, bu tahminin tutmama olasılığı bulunuyor. Çünkü rüzgar şiddeti, ısıl farklar, diğer doğa olayları tüm bunlar tetikliyor. Bu kadar yıldır kamp yapıyorum altında durulamayacak kadar çok yağan bir yağmur 3-5 kez görmüşümdür. Yağmur varken dışarıda olmak isteği aslında bizi köşeye sıkıştırıyor. Islanmayı önemsemiyoruz. Sonra kıyafetler su alınca da aslında biraz köşeye sıkışmış oluyoruz.

Yağmur yönetimin en basit anlatımı şudur. Yağarken kendini koru ve çadır içi işlerine yönel. Çadırı kurmadan yağmura yakalandıysan bekle. Çiseleme de olsa yağarken çadır kurma. Bu basit kurallara uyduğunda hem çadırını kurmaya zaman bulabiliyorsun. Hem de onun altında zarar görmeden eğlenmeye de zaman bulabiliyorsun.

Konuşan ormanın derinliklerinde, hayvanların su içtiği göletin çevresinde dışkı avındayız. Doğa ve çevre farkındalığı için önce onun hikayeleri içerisinde iyice yoğrulmak çok önemli. Sonrasında kimseye çevreyi korumalıyızı öğretmenize gerek kalmaz. Çevre ve doğa sevgisi ancak bu şekilde çocuklarımıza geçebilir.

Yürüyüş sırasında güzel bir yağmur yedik. Ama kıyafetlerimiz ve beklentilerimiz yerindeydi. Hava akşama doğru açıyordu. Köylüler bize hep acıdılar. Akşam hava açınca da mühteşem bir gökyüzü geldi tepemize. Yağmur zamanlarındaki kokular, sağlığı, oksijeni hepsini içimize çektik.

Ateşimizi yakmak için kuru odun desteğini köylülerden sağladık. Ateş yeterli ısıya ulaşınca da zaten ne kadar ıslak olursa olsun odunlar yanıyor. Bin bir yıldızın altında bir gecemizi daha tamamladık.

Ertesi günde kısa tutacağımız yolumuzu yine uzattık ve Turnalık yaylasına ulaştık. Ormanın hikayeleri bize yol gösterir. Direnç verir. Yorulmayız.

İlk kampında 4 yaşında bir çocuk ilk gün 3 km 2. Gün 4 km yürür mü yürür. Isırgan vadisinden geçip, dikenli geçitin çevresinden dolandıktan sonra sessiz ormanın içinden turnalık yaylasına gider mi gider. Yağmurdan korkar mı korkmaz. Korksa yağmurdan sonraki kokuları duyamayacağını bilir çünkü. Bu yaşta her sıkıntının sonunun güneş olduğunu yaşayarak öğrenir mi öğrenir.

Ve

NURCİHİNO’nun dediği ekle ilk kampında 4 yaşında iki çocuk tekrar ne zaman kampa gideceklerinin heyecanı ile ayrılır mı? Ayrılır. Doğaya çöp atmamak gerektiğini ama organik çöpleri atmanın faydalı olduğunu öğrenir mi? Öğrenir. Dikkatli dinlerse ve çok isterse ağaçların sesini duyar mı duyar? Çok korktuğu şeylerle mücadele edebileceğini ve deneyerek yapabileceğini öğrenir mi? Öğrenir. Çok teşekkür ederiz 

Bizde sizlere teşekkür ederiz. Çocuklarını uydurma eğlenceler, oyun benzeri oyalamalar yapan komik işler yaptırmak yerine gerçek bir doğa etkinliğine getirecek cesareti ve çalışkanlığı gösterebildiğiniz için.

Alpay Oğuş

Yorum Ekle

Cron Job Starts