27-28 Nisan 2019 - Permakamp Ekolojik Çocuk Kampı Güncesi

Permakamp’ımız 5 yılına girdi. Kurucu ailelerimizin büyük özverisi ve katkısı ile de devam ediyor. Kampların ne demek olduğunu deneyimlemek ve hiç yapmadıysanız İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan çadır hayatını deneyimlemek için bulunmaz fırsattır bu kamplar. Hemde Ekoloji ve gıda birliğimiz konusunda da bir çok bilgiye ulaşabilirsin.

Diğer kamplarımızda olduğu gibi Permakamp Ekolojik Çocuk Kamplarıda özel bir tasarıma sahiptir. Bu etkinliğe katılan ailelerde elde etmek istediğimiz sonuçlara, edinilebilecek deneyime, fiziki şartlara ve bizim amaçlarımıza yoğunlaşmış seçimlerdir yapılanlar.

Permakamp içerisinde bir mahalle havası yaratmaya çalışıyoruz. Anne ve babaların aslında kendi sosyal ilişkilerine odaklandıkları, el becerileri doğrultusunda ürettikleri, paylaştıkları, yardımlaştıkları bir düzen oluşturuyor ve bunu destekliyoruz.

Çocuklar içinde sorumluluk, dikkat, tehlike algısı, farkıdalık, akran eğitimi gibi unsurları oluşturmaya çalışıyoruz. İlk kez gelen çocuklar çıkan sorunlarda anne babalarına giderken, zamanla buna hakemlik edebilecek abilerine gitmeyi öğrenirler. Küçükler için torpil görmemek demektir bu. Büyükler için ise empati ve ahlak deneyidir. Haksızlık yaparsan daha da büyük bir abinin önünde hesap verme ihtimalin var çünkü.

Bu düzenleri destekleyebilmek için ise yetişkinleri üretim içinde tutmaya çalışırız. Babasına verilmiş görevi yerine getirirken gören çocuk sorunlarının çözümü için arkadaşlarına dönmek zorunda kalır.

Tehlikeli görevler içinde aynı durum geçerlidir. Anne ve baba çocuklarını hiçbir zaman risk içinde görmek istemezler. Bu çocukların yeteneksizleşmesi ile sonuçlanan bir korkaklık sürecini başlatır. Oysa aynı tehlikeyi göze almış bir abi size daha cesaretli olmanızı öğretebilir.

Mahalle demiştim işte bizim mahallemiz bu. Bunun yanıda boztanı olan tarım yapan, tohumu fideyi öğrenen, gıda konusuda birbiri ile bildiklerini paylaşan bir topluluğuz. Sizinle de paylaşmanın yolu işte bu Ekolojik Kamplar.

 Alpay Oğuş

Yorum Ekle

Cron Job Starts