Cuma, 17 Mart 2017 00:34

Sinek - Gelin Mantarı - Amanita muscaria - Ölümcül Zehirli Mantarlar

Yazan
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Bu masallara, çizgi filmlere, efsanelere konu olmuş, cadıların çok sevdiği en fotojenik mantarı herkes bilir. Adı latince Amanita muscaria, Türkçe sinek, gelin mantarı. İsmi üzerine konan sinekleri öldürdüğünden  verilmiştir. Bugün bir çok yerde halen mantarlar sütte bekletilerek sinek öldürücü olarak kullanılmaktadır. Asitli toprakları seven bu mantarı özellikle huş ağacı ve kozalaklı ağaçların düşmüş yapraklarının altında bulabilirsiniz.

Topraktan bir yumurtanın içindeymis gibi silindirik top halinde çikan bu mantar sonrasında açıldığında 5/20 cmyi çapına ulaşabiliyor. Sap uzunluğu 10/20 cm arası degişiyor.  Şapkası parlak kırmızı ya da koyu turuncu olup üstünde beyaz, krem rengi arası siğiller bulunur. Ancak yağmurlarla bu beyaz parçacıklar yıkanıp tamamen turuncu hale gelebilir ve sezar mantarıyla karıştırabilirsiniz. Fındık kokuludur. Mantarın gövdesi ve lamelleri beyaz veya soluk açık sarıdır. Ağustos ve kasım ayı arasında ormanlarda, parklarda görülür. Yenilmesi halinde büyüklerde zehirlenmelere ve halüsinasyon görmelere çocuklarda ölüme yol açabilir. Dikkat Amanite ailesinin  ölümcül derecede zehirli mantarları vardır. Yanlışklıkla yenildiğinde yarım saat veya 3 saat arasında ilk belirtiler ortaya çıkar. Şiddetli bağısak ve mide bozukluğu, kısmi felç, nefes alım zorluğu ve halüsinasyonlar yol açar. Mantarlar ancak yenilmesi halinde etki eder. Dokunma, koklama sorun yaratmaz.

Okunma 8881 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 13:26
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle