×

Uyarı

JUser: :_load: 955 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Pazartesi, 27 Mart 2017 21:40

Köpük otu /Cardamine hirsuta

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Lahanagiller ailesinden bu minik ot bulabildiği her yerde çoğalır. Bahçeler, mıcır üstü, duvar aralıkları tarlalar, bağlar ve özellikle yeni havalandırılmış toprak.Türkiye de özellikle Gaziantep, İstanbul, Çankırı, Amasya, Anakara, Antalya, Erzurum, İzmir, Muğla, Tekirdağ, Tokat civarında görülür.

Tek yıllık bir bitkidir, kış bitimi şubat ayında etrafı şenlendirmeye başlar. 10/30 cm arasında değisen ince uzun bir dal üzerinde şınık bir buket oluşturan minik  beyaz çiçeklerlerden oluşur. Çiçek 4 taç yaprağı, 4 sepalden oluşur ve  6 stameni vardır. Yaprakları almaşlıdır ve5/9 arası yaprakçıktan oluşur. Yapraklar  rozet şeklinde tek kökten çıkar. Tohumları uzun ince bir çubuk kese içinde yer alır ve hardal tohumuna benzer. Bakmaya çalışırken patlayıp tohumlarını çok  uzağa yollayabilir.

Bu ailenin tüm fertleri yenir. Çiğ olarak salatalara konabilir ve C vştamini içerir: Tadı tere, brokoli arasındadır, çiçek açtıktan sonra acılaşır, bitkinin her yeri yenilebilir. Antibakteriyeldir.  Köpük otunun diğer kardeşleri de yenebilirÇ

Okunma 6307 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 13:28

Yorum Ekle

Cron Job Starts