Pazartesi, 27 Mart 2017 21:40

Köpük otu /Cardamine hirsuta

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Lahanagiller ailesinden bu minik ot bulabildiği her yerde çoğalır. Bahçeler, mıcır üstü, duvar aralıkları tarlalar, bağlar ve özellikle yeni havalandırılmış toprak.Türkiye de özellikle Gaziantep, İstanbul, Çankırı, Amasya, Anakara, Antalya, Erzurum, İzmir, Muğla, Tekirdağ, Tokat civarında görülür.

Tek yıllık bir bitkidir, kış bitimi şubat ayında etrafı şenlendirmeye başlar. 10/30 cm arasında değisen ince uzun bir dal üzerinde şınık bir buket oluşturan minik  beyaz çiçeklerlerden oluşur. Çiçek 4 taç yaprağı, 4 sepalden oluşur ve  6 stameni vardır. Yaprakları almaşlıdır ve5/9 arası yaprakçıktan oluşur. Yapraklar  rozet şeklinde tek kökten çıkar. Tohumları uzun ince bir çubuk kese içinde yer alır ve hardal tohumuna benzer. Bakmaya çalışırken patlayıp tohumlarını çok  uzağa yollayabilir.

Bu ailenin tüm fertleri yenir. Çiğ olarak salatalara konabilir ve C vştamini içerir: Tadı tere, brokoli arasındadır, çiçek açtıktan sonra acılaşır, bitkinin her yeri yenilebilir. Antibakteriyeldir.  Köpük otunun diğer kardeşleri de yenebilirÇ

Okunma 3588 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 13:28
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle