×

Uyarı

JUser: :_load: 955 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Pazartesi, 27 Mart 2017 21:53

Kara yemiş /Prunus laurocerasus

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Kara yemiş Gülgillerden bir ağaçtır. Taflan, Karamış, Kattak, Laz Üzümü, Laz-Gürcü Kirazı, Tçko, Tanal isimleriyle de bilinir. Rize, Trabzon, Giresun, Sinop, Zonguldak, Kastamonu, Bartın, Bolu, İzmit, Adapazarı, İstanbul, Bursa ve Osmaniye’de orman veya orman kıyılarında doğal olarak rastlanır. Çabuk büyüdüğü için çit bitkisi olarak park ve bahçelerde kullanılır. Yayılmacı bir ağaçtır, yemişleri kuşlar tarafından taşınarak çoğalır. Herdaim yeşil kaldığından kuşların yuva yapmayı sevdiği ağaçlardandır.

Boyu 8 metreyi bulabilir ve ortalama 30/40 yıl yaşar. Her daim yeşil kalır ve yapraklarını dökmez. Yaprakları sert, koyu yeşildir. Basit, eliptik yapraklar almaşlı dizilimlidir. Erken baharda çiçek açan ağaçlardandır mart ayında çiçeklenir. Çiçekleri salkım şeklinde ve beyazdır. 5 taçyapragı 18 stameni vardır. Çiçeğin içi koyu sarıdır ve güzel kokuludur. Uzun kıştan sonra arı ve böceklere besin sağlar. Salkım şeklinde yemişleri kara vişne rengindedir. Ağacın gövdesi koyu gri nerdeyse siyahtır.

Bitkinin olgun meyveleri hariç çekirdeği dahil her yeri çok zehirlirdir. Hidrociyanik asit içerir. Bu nednele ağacın bulunduğu yerde başka bitki bitmez. Tıbbi bitki olarak kullanılması yönünde çalışma ve araştırmalar vardır. İhtiyar bireylerin kara yemişleri çekirdeği çıkarılıp yenilebilir.

Okunma 5686 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 13:26

Yorum Ekle

Cron Job Starts