Pazartesi, 27 Mart 2017 21:53

Kara yemiş /Prunus laurocerasus

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kara yemiş Gülgillerden bir ağaçtır. Taflan, Karamış, Kattak, Laz Üzümü, Laz-Gürcü Kirazı, Tçko, Tanal isimleriyle de bilinir. Rize, Trabzon, Giresun, Sinop, Zonguldak, Kastamonu, Bartın, Bolu, İzmit, Adapazarı, İstanbul, Bursa ve Osmaniye’de orman veya orman kıyılarında doğal olarak rastlanır. Çabuk büyüdüğü için çit bitkisi olarak park ve bahçelerde kullanılır. Yayılmacı bir ağaçtır, yemişleri kuşlar tarafından taşınarak çoğalır. Herdaim yeşil kaldığından kuşların yuva yapmayı sevdiği ağaçlardandır.

Boyu 8 metreyi bulabilir ve ortalama 30/40 yıl yaşar. Her daim yeşil kalır ve yapraklarını dökmez. Yaprakları sert, koyu yeşildir. Basit, eliptik yapraklar almaşlı dizilimlidir. Erken baharda çiçek açan ağaçlardandır mart ayında çiçeklenir. Çiçekleri salkım şeklinde ve beyazdır. 5 taçyapragı 18 stameni vardır. Çiçeğin içi koyu sarıdır ve güzel kokuludur. Uzun kıştan sonra arı ve böceklere besin sağlar. Salkım şeklinde yemişleri kara vişne rengindedir. Ağacın gövdesi koyu gri nerdeyse siyahtır.

Bitkinin olgun meyveleri hariç çekirdeği dahil her yeri çok zehirlirdir. Hidrociyanik asit içerir. Bu nednele ağacın bulunduğu yerde başka bitki bitmez. Tıbbi bitki olarak kullanılması yönünde çalışma ve araştırmalar vardır. İhtiyar bireylerin kara yemişleri çekirdeği çıkarılıp yenilebilir.

Okunma 3030 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 13:26
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle