×

Uyarı

JUser: :_load: 955 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Pazartesi, 27 Mart 2017 21:46

Basur otu/Ranunculus ficaria

Yazan
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Düğünçiçeğigillerdedir. Basur otu, yağlıboya çiçeği, buğdaycık diye anılabilir. Adana, Gaziantep, İstanbul, Yalova, Zonguldak, Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, İzmir, Malatya, Muğla da bulunur.

Tek yıllık veya çok yıllık otsu bitkidir. Ilkbaharın öncü bitkilerindendir.Nem sever ve yarı gölge sevse de kır, orman, çalılıklarda karşımıza çıkabilir. Yaprakları kalınca ve uzun sap üzerinde kalp şeklindedir. Mart ayından itibaren çiçeklenmeye başlar ve uygun toprağı istila eder. Bazı yapraklarının üzerinde şoruşsu lekeler olur . Çiçekleri sarı ve 6/12 petalli, 3 sepalli ve çok stamenlidir. Çiçeklenme dönemi ertesinde yaprakların altında yumrucuklar oluşur ve toprağa düştüğü anda yeni bitki oluşturur. Tohumları akendir ve karıncalar tarafından taşınır.

Çiçeklenmeden önceki dönemde yaprakları yenebilir ve yoğun C vitamini içerir. Yaprakları kekremsidir o yüzden başka bitkilerle karıştırılarak yenmesi tercih edilir. Çiçeklenme döneminde bitki zehirli ve ağız ve bogaz içini irrite eder ve enfeksiyona yol açabilir . Düğünçiçeği ailesi üyeleri çoğunlukla zehirlidir o yüzden emin olmadan yemeyiniz. Tıbbi bitkidir damar büzücüdür ve fitoterapide pomad yapımında kullanılır.

Okunma 16828 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 27 Mart 2017 21:50

Yorum Ekle

Cron Job Starts