Pazartesi, 27 Mart 2017 21:46

Basur otu/Ranunculus ficaria

Yazan
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Düğünçiçeğigillerdedir. Basur otu, yağlıboya çiçeği, buğdaycık diye anılabilir. Adana, Gaziantep, İstanbul, Yalova, Zonguldak, Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, İzmir, Malatya, Muğla da bulunur.

Tek yıllık veya çok yıllık otsu bitkidir. Ilkbaharın öncü bitkilerindendir.Nem sever ve yarı gölge sevse de kır, orman, çalılıklarda karşımıza çıkabilir. Yaprakları kalınca ve uzun sap üzerinde kalp şeklindedir. Mart ayından itibaren çiçeklenmeye başlar ve uygun toprağı istila eder. Bazı yapraklarının üzerinde şoruşsu lekeler olur . Çiçekleri sarı ve 6/12 petalli, 3 sepalli ve çok stamenlidir. Çiçeklenme dönemi ertesinde yaprakların altında yumrucuklar oluşur ve toprağa düştüğü anda yeni bitki oluşturur. Tohumları akendir ve karıncalar tarafından taşınır.

Çiçeklenmeden önceki dönemde yaprakları yenebilir ve yoğun C vitamini içerir. Yaprakları kekremsidir o yüzden başka bitkilerle karıştırılarak yenmesi tercih edilir. Çiçeklenme döneminde bitki zehirli ve ağız ve bogaz içini irrite eder ve enfeksiyona yol açabilir . Düğünçiçeği ailesi üyeleri çoğunlukla zehirlidir o yüzden emin olmadan yemeyiniz. Tıbbi bitkidir damar büzücüdür ve fitoterapide pomad yapımında kullanılır.

Okunma 10548 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 27 Mart 2017 21:50
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle