Salı, 04 Nisan 2017 18:30

Yaban arısı örümceği/Argiope bruennichi

Yazan
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Yaban arısı örümceği iri görünüşüne rağmen zararsız bir örümcektir.  Büyüklüğü 3 cm bulabilir. Kocaman karnı üzerinde sarı, dore, beyaz ve siyah çizgililer görülür. Göğüs kısmı grimsi beyazdır. Sekiz bacağı vardır ve bacakları kancalarla ve tüyle kaplı sarı çizgilidir.

Sekiz gözü vardır ancak sağırdır ve vibrasyonla hisseder. Erkek örümcek dişinin üçte biri büyüklüğündedir. Kendinden üç misli büyük böcekleri çekirge vs yiyebilir. Dallar arasına kocaman zigzaglarla bir ağ örer ve ağa yakalanan böcekleri ipiyle iyice sarıp kıpırdayamaz hale getirir ve yiyene kadar  canlı  muhafaza eder. Dişi çiftleştikten sonra erkeğini yer. Dişi yumurtalarının ipiyle ördüğü bir kesenin içine koyar ve kışı geçirmesi için bir dala bağlar. Bebek örümcekler aynı anneleri gibi ama küçük halidir. Kuş ve kertenkeleler tarafından avlanır yenirler. 

Okunma 33226 defa Son Düzenlenme Perşembe, 06 Nisan 2017 19:01
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle