×

Uyarı

JUser: :_load: 955 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Salı, 04 Nisan 2017 18:27

Çakal eriği agacı/ Prunus spinosa

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bazı yörelerde kuş eriği de denir. Minik yapraklı ve boyu 1 ile 3 metre arası değisen bir çalımsı ağaçcıktır. Kışın yaprak döker. Dallarının üzerinde dikenleri vardır. Çiçekleri beş taç yapraklı ve beyazdır. Yaprakları basit, yumurtamsı veya eliptik, kenarı testere dişlidir.

İskandinavya'dan Kuzey Afrika'ya oradan Ortadoğuya kadar geniş bir kulakta yer alır. Türkiye de Adana, Kars, Zomguldak, Amasya, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sinop, Sivas ve park, bahçelerde bulunur.

Güneşli dağlarda, tarla kenarlarında, patikalarda veya çit bitkisi olarak bahçe ve parklarda karşınıza . Mart ortası dantel gibi beyaz çiçeklerini yapraklarından önce açar. Cevremdeli agaclar ciplaktir daha, kiskanirlar beni. Yazı yeşil erikleriyle geçiri ve ağustos ortasından itibaren mavimsi siyah koyu renkli erikler verir. Aynı üzümlerde olduğu gibi üwerlerinde buğu oluşmuşsa olgunlaşmıştır. Ancak kekremsi tadı vardır ve ancak don yedikten sonar yumuşar. Ağacın her yeri tıbbi bitkidir. Kabuğu tanen içerir. Çiçekleri acı badem tadındadır ve hidrosiyanik asit ile  benzoik aldehid içerir. Meyveleri tanen, organik asitler, vitamin ve antioksidanlar içerir. Meyveleri ishale karşı kullanılabilir. Çiçekleri laksatifir.

Yaklaşık 35 kus ceşidini besler ayrıca küçük memeliler mesela tilkiler iştahla atıştırır erikleri. Arılar çiçeklerine bayılır. Dallarına yerleşen larvalar ile kuşların beslenme çantasıdır.

Okunma 8975 defa Son Düzenlenme Perşembe, 06 Nisan 2017 19:00

Yorum Ekle

Cron Job Starts