Salı, 04 Nisan 2017 18:27

Çakal eriği agacı/ Prunus spinosa

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bazı yörelerde kuş eriği de denir. Minik yapraklı ve boyu 1 ile 3 metre arası değisen bir çalımsı ağaçcıktır. Kışın yaprak döker. Dallarının üzerinde dikenleri vardır. Çiçekleri beş taç yapraklı ve beyazdır. Yaprakları basit, yumurtamsı veya eliptik, kenarı testere dişlidir.

İskandinavya'dan Kuzey Afrika'ya oradan Ortadoğuya kadar geniş bir kulakta yer alır. Türkiye de Adana, Kars, Zomguldak, Amasya, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sinop, Sivas ve park, bahçelerde bulunur.

Güneşli dağlarda, tarla kenarlarında, patikalarda veya çit bitkisi olarak bahçe ve parklarda karşınıza . Mart ortası dantel gibi beyaz çiçeklerini yapraklarından önce açar. Cevremdeli agaclar ciplaktir daha, kiskanirlar beni. Yazı yeşil erikleriyle geçiri ve ağustos ortasından itibaren mavimsi siyah koyu renkli erikler verir. Aynı üzümlerde olduğu gibi üwerlerinde buğu oluşmuşsa olgunlaşmıştır. Ancak kekremsi tadı vardır ve ancak don yedikten sonar yumuşar. Ağacın her yeri tıbbi bitkidir. Kabuğu tanen içerir. Çiçekleri acı badem tadındadır ve hidrosiyanik asit ile  benzoik aldehid içerir. Meyveleri tanen, organik asitler, vitamin ve antioksidanlar içerir. Meyveleri ishale karşı kullanılabilir. Çiçekleri laksatifir.

Yaklaşık 35 kus ceşidini besler ayrıca küçük memeliler mesela tilkiler iştahla atıştırır erikleri. Arılar çiçeklerine bayılır. Dallarına yerleşen larvalar ile kuşların beslenme çantasıdır.

Okunma 5145 defa Son Düzenlenme Perşembe, 06 Nisan 2017 19:00
Beste Pekoz Bonnard

Farklı tadlar, renkler,kültürler, seslerden büyülenmis bir doga asigi, eski avukat simdilerde kalbinin sesine gore hareket eden ve Leonardo'nun annesiyim.Hayaller bazen gerçeğin kendisinde bile daha anlamlıdır. Hayatı olabildiğince fazla yönleri ile algilamak için bir sebzenin sizi götürebileceği yerleri küçümsemeyin.Oglumu dogada buyutmek icin Fransa'nin minik bir koyune tasindik.

Hayal ettigim bahceme sonunda kavustum. Kendi yetistirdigim organik sebze ve meyveleri tuketmeye,dogadan toplamaya, yerel, mevsiminde kendi hazirladigim yiyeceklerle mutlu mesutuz. Surdurulebilir ve kendi kendine yeten bir hayat amaçlayarak kompost yapimi, biodinamik bahçe, yabaniler dahil tum bitkiler, botanik, bitkilerle boya yapimi, mandala, çocuklara dogaya farkindalik atolyeleri yapmak ilgi alanlarim. Lille universitesinde Etnobotanik okuyorum ve konum Andolu'nun boyar bitkileri.

Kaybolmakta olan ata mirasi bilgileri kayit altina almak amaciyla bir proje gelistiriyorum. Bahcem, bitkilerim,mantarlar,boyar bitkiler,bocekler, yemek pisirmek ve paylasmak. Baska turlu bir dunya mumkun ve ben onun için çalisiyorum, seruvenimize ortak olmak isteyenlere..

Yorum Ekle