23-24 Nisan 2022 Permakamp Ekolojik Aile - Çocuk Kampı Güncesi

Uzun ve sert geçen bir kışın ardından yine bahar kendini gösterdiğinde bizim de içimizi bir heyecan kaplamaya başlıyor. Ne kadar da özlemişiz bir araya gelmeyi,  birlikte  ateş başı sohbetlerini, kamp kurmayı, bahçede çalışmayı, deneyim paylaşmayı, doya doya oynamayı... 

Hep birlikte bahara merhaba diyoruz bu haftasonu. 

Sabah serin, toprak yumuşak. Güneş henüz yüzünü göstermedi.  Yerlerde hala bol çamur ve su birikintileri. Tam da çocukların sevdiği gibi. Saatlerce oynayabilir çocuklar hiç sıkılmadan, anı yakalayıp eğlencenin tadına vararak. Bize de geride durmak ve izin vermek düşer  hiç karışmadan. 

Yılın ilk kampı olduğundan sabah ekipte tatlı bir telaş. Tüm hazırlıklar tamam. Katılımcılarımızı tek tek karşılıyoruz. Gittikçe çoğalarak hep birlikte ekolojik gıdalar ile hazırlanan mis gibi kahvaltımızı yaparak başlıyoruz güne. 

Çocuklar orman yürüyüşüne giderken kampta kalan yetişkinler ile kısa bir oryantasyonun ardından koyuluyoruz çiftlik işlerine. Kampta her zaman  yapılması gereken işler mevcut Mevsimine göre değişen bahçe işlerinin yanında yapı işleri de iş planımızdan hiç eksik olmaz. Kamplarımızda bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak ise olmazsa olmazımız. Bu haftasonu da büyük küçük sirke yapmayı öğreniyoruz hep birlikte. 

Yaz bahçemizin hazırlıkları devam ediyor. Bir taraftan yükseltilmiş sebze yataklarını hazırlarken bir taraftan da sulama hattını çekmeye devam ediyoruz.

Öğleden sonra sirke yapımı, tavuk bakımı derken zaman ne de hızlı geçti. Biraz yavaşlama zamanı. Çocuklar ile mandala, resim saati başlarken yetişkinler fermantasyon sohbetlerinde. 

Ve çocukların  sabahtan beri heyacanla bekledikleri an. Çadırlar kuruluyor ve başlıyor başka bir oyun. 

Akşam yemeğinin ardından yanan kamp ateşi etrafında  ısınırken dalıyoruz masallar alemine, ekolojik sohbetlere. 

Ertesi sabah Permakamp günü katılımcılarımızın da bize katılmasıyla daha bir coşkulu diyoruz “Bahara Merhaba.” 

Sakin ve huzurlu bir günün ardından yüzlerde kocaman bir tebessüm ile uğurluyoruz katılımcılarımızı bir daha görüşmek üzere dilekleriyle. 

Seteney Koz

Yorum Ekle