Güzeldere Şelalesi Konaş Bölgesi Çocuk Kampı  - 2-3 mayıs 2015

Mayıs ayının başlarındayız. 3. Kampımızı yapıyoruz ve bunda da hedeflediğimiz bölgeye çıkamadık. Geçmiş senelere göre kar yağışı çok fazla olamasından kaynaklanıyor bu durum. Böyle olunca yolları açmak mümkün olmuyor.

Buluşma yerimizdeki köylüler ile konuşmalarımızdan yolun açık olmadığını öğrendik ama yinede şansımızı bir denemek istedik. 30 dk lık extra bir uğraşı sonucu çıkamayacağımıza karar verince Konaş bölgesine dönmeye karar verdik.

Orman işletmesinin 2 adet evinin olduğu ve çeşmenin olduğu bir yer. Fakat biz kalabalığız ve çadır yeri olarak kullanılabilecek çok az bir düzlük var. O da evlerin sıkışık bahçeleri.

Ben yeri beğenmedim. Ama zorunlu kalınırsa kalınabilir tabii. Daha yaratıcı bir kamp yeri bulmak için arandım. Buldum da. Nefis bir deneyim olacak.

Ağaçların içinde yola yakın görece düzlükleri olan bir yer. Düz olmayan yerler üzerinde biraz çalışmak gerekecek. Hemen yerleri paylaştık. Düzeltme işleri başladı. Orman gülü Yapraklarından çadır altlarına döşek yapıldı. Herkes yerleşmişti. Yol, buluşma falan derken çok zaman harcamıştık. Hemen çevre keşfine çıktık. Devasa birkaç yaşlı ağaç, deevrilmiş ağaçlar derken günlük keşfimizi tamamladık. Nereye yürüsek karlar içinde kaldık.

  1. gün uzun yürüyüşü yapmak için mükemmel bir gündü. Çünkü bu kamp 3 günlüktü ve tek kar olmayan yol Güzeldere Şelalesi yolu idi.

Toplamla 11500 m olan bir yol ve en alt nokta ile çadır alanımız arasında 300 metre kot farkı var. Başlangıçta çocuklar falan diyenler oldu ama topluca yola koyulabildik.

4 yaşındaki Talia bu yolu indi. Sonra bu yokuşu geri çıktı. 5 yaşında ardıç, 6 yaşında ege de aynı yolu tamamladı.Unuttuğum varmı bilmiyorum ama talia 'nın yürümesini unutamayacağım sanırım. İncecik bacakları ve kısacık adımları ile kimbilir kaç bin adım attı. Gülücüğü hiç eksik olmadı. Bir de saçlarını okşaması. Zor işlerin kas ile çiğer ile değil kalp le yapılacağının haftasonu kanıtıydı. Yürüyüşümüz hiç aklımdan çıkmayacak. 

Akşam kamp ateşimiz ve derin uyku. Sabah yağmur ile uyandık. Hemen tentemizi gerip kahvaltı organizasyonumuzu yaptık. Yağmurun nefesini kaçırmadık. Sadece biraz ıslandık ve çamurlandık.

Başka bir kampta görüşmek üzere

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts