Dedetepe Ekolojik Çocuk Kampı Temmuz 2013 2. Kamp

Temmuz 2. Kamp biraz daha kalabalıktı. Katılımcıların uyumlanma süreçleri ve karakterleri farklı olduğundan her kampın süreci de farklı olur. İlgi alanları ya da dikkat süreleri yaptığımız aktivitelerin süresini veya sırasını belirler. Bu sürekli olarak değişebilen, gözlemlere dayanan bir esneklikle yürütülür. Bu sebepledir ki kafamızdaki hiçbir program zorunlu olarak akmaz.

 Bu kampta daha çok fiziksel aktivite yaptık. Kaya tırmanışı, uzun yürüyüşler. Ekolojik kampımıza bu grubun da uyumu çok zor olmadı. Sadece köy çeşmesinden su taşımayı beceremedik ama bunun yerine daha çok ağacın ekildiği bir kamp oldu.

Muhammed'in planları doğrultusunda ufak eklerle bizde elimizden geldiğinde çiftliğin dönüşümüne katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Katılımcılar ektikleri ağaçların dibine isimlerin yazdığı çakıl taşları bıraktı gerçi bunlar kaybolsa da sanırım herkes ektiği ağacı hatırlayacaktır..

Buket Demirci’nin uzun saatler süren ve çocukların oynamaya doyamadığı klasik mahalle oyunları çok ilgi çekti. Nilüfer Devecigil’in “anda yavaşlamak” çalışmaları, Turgut Suman’ın sazı, sözü kampın her yerini keyiflendirdi.

Ortalıkta öylece duran bambulardan bir müzik aleti (Ney) yapmakta birçoğumuz için şaşırtıcı oldu. Bu aktivitenin mimarı Selçuk inatla ve sabırla hepimize hem yapmayı hemde çalmayı öğretmeye çalıştı.

Burada bir konuya değinmek istiyorum. Bazen çocuklar arasında sorun çıkabiliyor. Bu sorunların hiçbirinde fiziksel eylem olmaması gerektiğini tüm çocuklar biliyor fakat bunun yerine sözlerle eyleme geçmek konusunda çok hızlılar. Sanırım okul ortamlarında bunu iyi deneyimliyorlar. Çocuklar arasında oluşan sorunlarda olaya müdahale eden ya da gözlemleyen velinin bunu yaparken tüm çocuklara eşit mesafeli ve taraf tutmak yerine çocukların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayacak yöntemlerle yaklaşmaları önemlidir. Çünkü onların sözleri aslında kalplerinden gelmez. Kalıcı değillerdir. Arkadaş değilim dediği çocuk ile 5 dk içinde tekrardan dost olabilirler. Bu onların en mükemmel özelliklerindendir.

Ortaokulda 3 yıl aynı okulda okuduğumuz Hüseyin arkadaşımın kampa son gün katılımı da ve benim onu bir görüşte hatırlamam da dikkat çekici hatıralardan oldu.

Bu kampın başka bir özelliği de kamp süresinin kısa kaldığından şikayet edilmesi oldu. Seneye süreleri 2 haftamı yapsak acaba?

Tüm katılımcılara emekleri ve ilgileri için bir kez daha teşekkür ederim.

Alpay Oğuş

 

{phocagallery view=category|categoryid=34|limitstart=0|limitcount=0}

 

1 yorum

  • Yorum Linki yavuz Kushan Cumartesi, 31 Ağustos 2013 18:16 yazan yavuz Kushan

    Çok güzel bir etkinlik. Emeği geçen herkesin ellerine saglik. İnşallah seneye oglumla beraber katilabiliriz.

Yorum Ekle

Cron Job Starts