Dedetepe Ekolojik Çocuk Kampı Ağustos 2013 3. Kamp

Sonunda bu da oldu Afrika dansı yaptık. Ağustos enerjisi ile başlayan kampımız yine değişik süprizlerle geçti. Mıhlı şelalesinden gelen suyla beslenen deremiz bu sefer bize farklı bir seçenek üretmişti.

Alt komşumuzun yaptığı baraj işe yaramış ağustos ayında bile suyun tutulmasını sağladığı için dere kurumamıştı. Fakat akıntı olmadığından farklı birşey olmuş yosun tutmuştu. Bu yosunlar derin yerlerde bize yüzme imkanı sağladı. Çok keyifli ve önyargı yıkıcı bir deneyim oldu. Yine bazı büyükler ve çocuklar bunu deneyimledi sadece. Ama olsun zaten kampımızın amacı da bu değilmi. İsteyenin istediğini yapması ama ismeyenin de yapmaması.

 

Çocuklara herhalde en çok bu konuda haksızlık ediyoruz. Deneyimlemek istemedikleri bir şeyi yapmak zorunda bırakıyoruz onları. Ya da bize kendilerini kanıtlamak zorunda bırakıyoruz. Kimi çocuk yosun havuzunun içinde olmayı isterken kimisi bunu fotoğraflamayı tercih ediyor. Hatta çocuklarda ELA en çok yosunlarla oynamayı sevdi diyebilirim. İşte doğanın çeşitlilik kuramı. Bu kadar basit. Bu duyguları keşfetme kampına hoşgeldiniz.

 

 

Bu seferde falafel yapabildik. Fırın hemen hemen her gün yandı.

Kalabalık olduğumuzdan ve yemeklerin bir kısmı da fırında pişirildiğinden olsa gerek.

 

 

Diğer tüm aktivitelerin dışında bu kamp ta cam şişe kesmek çok ilgi gördü. Çok deney yaptık. Sonucunda tatmin edici sonuçlar elde ettik. Şişeleri keserek bardaklar, çay bardakları ve kaseler yaptık. Ben en sonra büyük rakı şişesinden bir vazo kestim. Eğlenceli bir iş.
Yine iyi projelerden biride Ege’nin kampta ne yapmak istersiniz sorusuna verdiği “mancınık” cevabı üzerine doğdu. Hemen bir mühendis ekibi kurduk. Onlar çalışmalarını yaptı ve ortaya müthiş bir ş çıktı. Taşları 40 m ye atabilen bir mancınık. Çocuklar deneyimlemek için sıraya girdi ve sıra birtürlü bitmek bilmedi.

 

 

Çiftlik işlerimiz de çoktu. Bir proje ekibi de Kerpiç çamurundan çocuk lavobolarının yapımnda çalıştı. Tabii en eğlenceli olan hamuru karma ksımı bize düştü

 

Gerçek temizlik atölyesinde evimizde nasıl daha az zararlı temizlik yapabiliriz onu öğrendik. Not defterlerimizle okullu olduk gene.

Oyun ve masal akşamları çok ilgi gördü emeği geçen anne ve aykut babalara teşekkürler. Kısaca çok güzel tanışıklıklar ve paylaşımlar oldu yine. Bu sene bitti artık. Seneye görüşmek üzere
2013 Ağustos
Alpay Oğuş

{phocagallery view=category|categoryid=35|limitstart=0|limitcount=0}

2 yorum

 • Yorum Linki Alpay Cuma, 06 Eylül 2013 12:04 yazan Alpay

  Ayşe bu işe çok sevindim. :) Durmak yok çocuklarımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz. herkese selam sağlıcakla kalın.

  Alpay

 • Yorum Linki Ayşe Selcen Karcılar Cuma, 06 Eylül 2013 00:10 yazan Ayşe Selcen Karcılar

  Çok güzel bir haftaydı, şehre dönünce değerini daha da çok anladık :)

  bizim evde son günlerde bir Alpay Abi mucizesi var. Çağla artık çikolata, bisküvi, paket dondurma, kutu süt, sakız ve türevlerini almıyor. Kamptan sonraki ilk hafta istedi "ama Alpay Abi ne anlatmıştı" cevabından sonra ısrarcı olmadı :)

  Damla ise ablanın davranışlarını taklit ettiği için markette çikolataları görünce "pis, piiiissss" diyerek parmak sallıyor :)

Yorum Ekle

Cron Job Starts