Delmece Yaylası Çocuk Kampı - 23 - 24 Nisan 2016

Bu senenin en güzel tarihlerinden. Çocuk bayramına rastlayan Çocuk Kampı. Bundan daha iyisi olabilirmi. Zaten akktılımcılarda bunu kanıtladı. Çok kalabalık bir katılımcı sayısı ile yaylaya tırmandık. Hava yağışlı olacak diye katılımı iptal eden kampcılar yok. Hava bulutlu ama yağış baskısı yok.

Her zaman fazla güneş olduğunda kamp atttığımız yerin çok dar geleceği belli oldu. Öyleyse büyük açıklığa kamp atmak kadar iyi bir seçenek olamaz. Bu kamp alanının bir kötü tarafı tüm yaylaya gün boyunca radyo yayını yapan yerli turizm amcamız. Şarkılar güzel kısmen. J

Kamp alnına hızlı yerleşiyoruz. Taner bu gün gönüllü oldu çalışmalara yardım ediyor. Biraz be biraz o çadırların doğru kurulması için çaba harcadık.

Kiralanan malzemeleri kendi malzememiz kadar dikkat etmek önemli. Kazıkların kaybolmaması bir sonraki kampcının hayatını kolaylaştıracak. Poller kırılırsa muhakkak haberim olması lazım. Yenisini koymak için.

Önce yolumuz şifalı su. Orman içinde muhteşem bir su. Dağlardan gelen suyun tabaka içinde sıkışması ile fışkırıyor yeryüzüne. Hala bağırsaklarımızı bozarmı acaba diyenler var. Yanlarında getirdikleri damacana sulara daha çok güveniyorlar.

Ben şişelenmiş suları mümkün olduğunca döktürüp bu sudan içmelerini sağlamaya çalışıyorum. Biliyoruz ki su canlı birşeydir. Kapalı kaplarda zamanla ölür ve size bir faydası olmaz. Dağdan gelen su ise olabilecek en canlı haldedir. Size faydası inanılmazdır. Kimyasal kirlenme hariç doğal kirlenme ye karşı da doğanın aklı yeterlidir. Doğa bunu temizlemeyi bilir ve temizler.

Ardında orman içinde bozuk yerlerde yürümek ve keşif.

Gece yürüyüşünü artık atlayamıyoruz. Çocuklar biliyor ve çok keyif alıyorlar. Hep beraber karanlığa dalıyoruz. Aramızda bir masalcı var. Hemen bunu değerlendiriyoruz. Sönmüş bir ocak cevresinde karanlıkta masalımızı oynuyor, yazıyor, yaşıyoruz. Öyle uzun sürmüş ki kamptan bir şey mi oldu diye peşimizden gelmişler.

Gece çok olmasa da soğuk. Hazırlıkları anlatıyorum ama bazı önlemler bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor.

Öyleyse biraz titremek iyidir. Ertesi gün engebeli yayla ovasında çamura batmaca. Anneler çılgın. Ortada bir çamur havuzu. Üzarinden atlamak gerekli. Dur kirlenme diye bağırmalar. Bu annelik enteresan müessese. J

Dalıyoruz camura tabii. Bazen köprü yaptığımız da doğrudur.

Bol çamurlu kamplar.

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts