Kırıntı Köyü Çocuk Kampı - 30 Nisan - 1 Mayıs 2016

Her yıl gitmezsem kendimi eksik hissetiğim koylerden kırıntı zamanı yine. Buluşma sonrası eksikler ve doğruca yaylaya kamp alanımıza. Hava yükseldikçe soğuyor ve güneş yüzümüze yüzümüze bizi ısıtıyor. Bu güneş indiğinde hava soğuyacak demek.

Böyle durumlarda ateşimizi erken yakıyoruz. Hemde aydınlıkta çocukların ateş ile oynaması için yeterli zaman oluşmuş oluyor. Çocuklar orman içine girip kurumuş odunları toplama görevini çok sevdiler. Büyük miktarda adun topladılar.

Yaptığımız kamplarda çocuklarında topluluk sorumluluklarına katmak içn elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle kamp alanımızdan uzak noktaya parkettiğimiz arabalarımızdan malzemelerin taşınması kısmında ailenin her bireyi gibi çocuklarda çalışmalı.

Arabaları özellikle kamp alanında uzak noktalara bırakıyoruz. Bunun birkaç yararı var. İlki yerde uzun yıllarda oluşmuş endemik yeşillik örtüsünün ezilmesini engellemek. Çünkü ağır araçlarımızla bu otların üzerine çıktığımızda büyük zararlar oluşuyor. Birde toprak ıslak ise ve lastikler patinaj yapıyorsa kökleri yerinden söküp atıyor. İkincisi ise bu taşınma sırasında bedensel olarak iyi bir antrenman yapıyoruz. Bu fazla malzemen varsa sorun tabii. Böylelikle malzemeyi nasıl azaltırız düşünmeleri de farklı bir fayda.

İlk gün yürüyüşlerimiz, kamp ateşimiz, muhabbetlerimiz, yıldızlar, gece soğuğu, sabah güneşi.. Kısaca sıradığı sorunlara ve farklı bir doğa algısına ailemizle yanaşmış olmanın verdiği hafiflikle, yüzümüzde gülümseme bir kampımızı daha tamamladık.

Ne güzel bir aileyiz.

Alpay Oğuş

 

 

 

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts