Samandere Köyü Çocuk Kampı - 16 - 17 Nisan 2016

Nisan ayının ortası artık kampların başlama zamanı demek. Geçen yıl 3 hafta amaçladığımız yaylalara kar yüzünden çıkamayınca bu sen biraz daha rahat ulaşımlı yerleri planladık. Fakat bu yıl havalar çok sıcak ve yayla yollarında sorun yokmuş. Yine de planlarımızı değiştirmedik. Samandere Köyü geçen yılın keşfi. Bu yılda gitmek istiyoruz. Çünkü köy çok güzel ve dağınık bir yerleşime sahip. Neredeyse her yerden su fışkırıyor.

Buluşma noktasının keyfini uzun sürebiliriz. Çünkü kamp yeri çok yakın. İyi bir planlama ve çok yürüyerek kamp alanımızı kuruyoruz.

Fındık ağaçları arasında ve kamp yerimizin ortasından küçük bir dere akıyor. Çocuklarla ilk önce su testlerimizi yapıyoruz. Su berrak. Temiz lezzetli. Bardağımızı nasıl yaklaştırmamız gerekli, nasıl su alacağız çalışması yapıyoruz. Birçoğu için toprağın içinde akan bir su kaynağından su içmek şaşırtıcı bir deneyim. Kendilerinden emin olamıyorlar. Suyu alan kontrol ettirmeye geliyor. Kısa sürede bunu da aştık.

Bizim etkinliklerimizde süreci ve zamanı çocuklar belirler. Nerden biliyorlar bilmiyorum herkes Ayı ve Domuz peşine orman içine gitmek istiyor. Öyleyse ilk rotamız Orman.

İzlerin, çiçeklerin, ağaçların peşinde orman içinde yol alırken birde Balta Kullanmak istediklerini farkediyorum. Anne babalar buna itiraz etmiyor. Hep beraber Orman içine dalıp Balta eğitimi yapıyoruz.

Çocukları tehlikeli aletlerden korumunın yolu onları bu aletlerden mahrum bırakmaktan geçmez. Çünkü bir gün bir yerde muhakkak karşısına çıkar ve o korkutuğunuz şey başınıza gelir.

Bunun yerine doğru kullanmayı öğrenmek ve yeterince pratik yapmak dahi iyi bir koruma sağlar.

Birde bozuk yollarda yürümenin inanılmaz çekiciliği.

Yoldan çıkın. Biz herzaman Yoldan Çıkıyoruz.

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts