Kırıntı Köyü Çocuk Kampı - 29 - 31 Ekim 2015

 İddaalı bir tarih. Artık kasım geldi ve normal yükseklikler bile soğukken 1100 m yaylada ne ile karşılaşabiliriz acaba. Tahminlerim genellikle 5-10 derece aralığında oluyor bu zamanlar için. Yine öyle tahminlerle yaylaya çıktık.

Hava güneşli ama çok soğuk. Burada çok dediğime bakmayın. Gece olunca bu çok anlamsız kaldı. Menemşe yaylasına yaptığımız yürüyüşte armut ve bolca elma bulunca sevindim. Çünkü 20 gün kadar geç kalmıştık Elma’lara.

Fakat “geççi” elmalar bizi kurtardı. Yolu kısadan dönerek kamp alanına döndük. Hemen ateşi yakıp akşama hazırlandık.

Böyle soğuk havalarda özellikle ilk kez bu zamanları deneyimleyenlerde bir algı hatası oluşuyor. Uyku tulumu bizi ısıtır düşüncesi ile sadece tuluma güvenerek diğer ayrıntıları atlıyorlar. Öncesinde sıcak beslenme, yeterli sıcak sıvı alımı, fazla ısı kaybı yaşamadan tulumu ısıtmanın yollarını aramak, tulum içi ısıtma destekleri, çadır havalandırmaları, tulumun doğru kullanılması ve zaman geçmeden bu tedbirlerde eksiklik varsa gerekli tedbirleri arttırmak.

Gece dışarıda -4 sıcaklık ölçümü yapıldıysa. Çadır içi Sıfır derece falan demektir. Özellikle yeni malzeme alanların kontrollerini zamanında yaptırması önemlidir. Alabilecekleri kullanım fikirleri olabilir. Yanda yanlış kullanımlarını engelleyebiliriz. Mesela bir katılımcımız kar etekli bir çadır almış ve havalandırmalarını kapatmıştı. Tulumları iyi olmasına rağmen terleme sonucu çadırın iç kısmı buz tutmuş ve sabaha kadar bu sebepten üşüdüler. Çünkü iç buzlanma kucağında bir buz ile uyumak gibidir. Asla ısınamazsın. Birde tulumun boğaz düğümünü bilmiyorsan üşüdün demektir.

Fakat bunlar hep deneyim. Anlatılmak ile gidilebilen yol bundan çok daha az oluyor. Pet şişeler içindeki sular donmuştu. Bu uzun bir süre sıfırın altında kaldı hava demektir. Ama deneyimli olanlar hiç üşümedi. Bu bilgiyi de deneyimi arttırmayı özendirmek için veriyorum.

Sabah hava harika. Gün uzun yürüyüş ile kırıntıya gidip gelme günü. Çocuklarla ile oyunlarımızın sayısından ilerleyemiyoruz. Köye vardığımızda kahvede çay bizi bekliyor.

Pikniğimiz elmalar ve kestaneler eşliğinde. Aynı yolu yürüyerek dönüyoruz. Bu gün hava biraz daha iyi. Hatta çok daha sıcak. Kimse üşümedi. Ateşi büyük tutuyoruz. Sis ve birlikte yağmur ciseleme başladı. Tüm gece boyunca harika bir etkisi oldu. Uykumuza yardım etti.

Son zamanların efsane patatesini yedim. Orkun ve Oğuz’un katkıları ile.

Ertesi sabah öğlene kadar hafif ciseleme devam etti ve kampımızı yavaş toplamamıza izin verdi. Sonrasında köye gidip kışlık elmamızı stokladık. Suyumuzu da alıp evin yolunu tuttuk.

Harika bir yıldı. Bir çok kamp yaptık birsürü anı ve ve sürü dost biriktirdik. Hepsi sağolsun.

Sağlıcakla.

Alpay Oğuş

 

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts