Taraklı Karagöl Yaylası Çocuk Kampı - 3 - 4 Ekim 2015

Bu sefer buluşma yerimiz yaylaya en yakın köylerden biri ve artık neredeyse yaylada buluşacak noktaya yaklaşıyoruz. Bu anlamda daha önceden belirlediğim köy meydanında buluşuyoruz. Ben zamanında gelmiş olmama rağmen herkes benden önce gelmiş. Birbirini tanıyan bir ekip olduğundan organizasyonları önceden tamamlanmış. Bana sadece yaylaya kamp alanına götürmek kaldı.

Önce çöp torbalarımız ile biraz cevre temizliği yaptık. Güneşli ama soğuk havada çadırları kurup hemen maceraya attık kendimizi. Doğaçlama yolumuzu mantarlar ve bolca balta kullanma isteği durdurdu.

Kurumuş ve kırılmış ağaçlarda balta kullanma çalışmaları yaptık. Baltayı nasıl tutacağımızı öğrendik. Yerel ve bireysel kullanımlar için ormanın odunu bol ve çömertçe bize sunduğunu konuştuk.

Köye vardığımızda köylünün ağaçlarda kuşlara kalan ceviz ve armutları ile bolca zaman geçirdik.

Yeni Okul Taraklı Karagöl Yaylası'nda...

Çocuklarla, aileler ve öğretmenlerle birlikte doğada kamp yaptık. Kent yaşamının içinde ağaca, kuşa, böceğe temas etme fırsatı olmayan çocuklarla ormanın içerisinde saatler süren yürüyüşler gerçekleştirdik.

Sınıfın içinde dikkat süresinin 40 dakika olduğunu varsayıyoruz oysa doğadayken saatlerce hiç kopmadan ve yorulmadan odaklanabiliyorlar.

Yeniokul olarak doğayla temasta kalmaya devam edeceğiz. Sizleri de bekleriz

{youtube}PGeWwIr26hk{/youtube}

Akşam yemeği ve ateş her zaman eğlenceli zamanlar. Ertesi gün de hava güzel. Bu sefer çocukların isteği üzerine orman içinde doğaçlama bir rota yürüdük. Orman içinde nasıl kolay kaybolabileceğimizi deneyimledik. Oyunlarımız eksik olmadı tabii. Eski zamanlardaki gibi taş ve tahtadan baltalar yapıp, bunlarla kuru dalları budadık.

Ekibin ve çocukların birbirlerini tanıyor olmaları zaten ekipleşme ve göl cevresinde bir sürü oyunu beraberinde getirdi. Çocukların gündemi kurbağalar ve dinazor kemikleri oldu.

Başka bir kampta görüşmek üzere

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle