Bozcaada Çocuk Kampı 1 - 23 - 29 Ağustos 2015

Yeni heyecanların peşindeyiz. Yıllardır hayal ettiğimiz bir proje daha gerçekleşmek üzere. Bozcaada Çocuk kamplarının bu yıl ilklerini gerçekleştireceğiz ve onlarca kez keşif, saatlerce planlama, aksilik tespitleri, B planları vs.

Ekibimiz çok tecrübeli. Bazı konularda yerel yöneticileri aşamadığımızdan dolayı değişik çözümlere gitmek zorunda kaldık. Ama kampın özünde bu var zaten. Uyumu kovalayacağız.

Çocuklar gelmeye başladı. Bu kampların formatı farklı. Öncelikle Bağ bozacağız. Bunun hayalini uzun yıllar kurmuş biri olarak nasıl olacağını bende çok merak ediyordum.

İlk olarak Ekolojik Sertifikalı bir Bağı bozmaya gidiyoruz. Sıralar çok düzgün. Üzümler açıkta ve kesilmesi kolay. Ama üzümlerin konduğu sandıkların arabaya taşınması işi gerçekten ilk gün için ağır geldi bize. 4000 kg üzüm kestik. Taşıdık. Yükledik. Tadımını yaptık. Eğlendik. Makas yetiştiremedik kimseye. Önüne geçip gururla fotoğrafımızı çektirdik.

Ardından haftanın en uzun keşif yürüyüşünü yapıyoruz. Tuzburnu Meşelerinin ve Bozcavadi’nin yanında akvaryum koyuna yürüyüş.

Sonrasında Tonguç ustayla Seramik çalışmaları yapmak üzere merkezdeyiz. Gecelerimiz akşam yemeğinden sonra sahilde kamp ateşi ve bağlar arasında tadımlar şeklinde gidiyor. Havalar esintili. Bazen esinti artıyor. Bazen yaprak kımıldamıyor.

Ben adanın rüzgarlarını tercih ediyorum. Sanki içinden dertleri tasaları alıp süpürüp götürüyor.

Sonrasında Batık gemi, Seramik çalışmaları, torna tezgağında işler, çay bahçesinde zihin açıcı etkinlikleri, ada insanlarının katılımı ile şenleniyor. Ada çocuklarıyla futbol maçı.

Park mükemmel konumda. Yan tarafında çayımız eksik olmadı.

Çok güzel bir kamp olduğunu söylemeliyim. Böylelikle gönül verdiğim Bozcaada da bir şekilde alternatif bir turizmin gelişmesini sağlayabileceğiz.

Sağlıkla

Alpay Oğuş
Ağustos 2015

 

 

Yorum Ekle