Kırıntı Köyü Çocuk Kampı - 25 Mayıs 2014

Çocuklarımıza köy yaşamını deneyimletmek adına bu türde gezileri yapmayı uzun süredir istiyordum. Kırıntı köyü benim çok sevdiğim köylerden biri. Çevresi ve içindeki evler nispeten korunmuş ve ulaşım çokta kolay olmadığından çok ziyaretcisi yok şimdilik. Hayvanclık yapılıyor. Her ev kendi bahçesinde üretim yapıyor. Daha büyük oranda bir tarım yok. Endüstriye tarım yapılan tarlalar var ve bunların sayısının artmaması ancak köylünün bilinçlenmesi ve geçimini sağlayacak katma değerli ürün satabilmesine bağlı.

Bizde elimizden gelen alışverişi yaparak köyü ziyaretimizi tamamladık.

Menekşe yaylasından farklı olarak daha önce hiç kamp yapmadığımız bir düzlüğe kamp atmak durumundaydık. Suyumuz 2 km uzakta olduğundan biraz bu sıkıntı olsa da köye yürüyüş yapabilmenin tek yolu bu. Kamp yaptığımız yerden köyün 5 km uzakta olduğunu tahmin etmiştim. Doğruda çıktı. Kamp alanımıza süretle yerleştirkten sonra hemen yürüyüşe başladık.

Bu hedefi yüksek yürüyüşlerin kişisel gelişimiz için büyük faydası var. Şehir yaşamında böyle yürüyüşler yapmayı hiç tercih etmezsiniz. Hele bedeniniz alışık değilse hemen vücudunuzdan “bittim öldüm” çabuk dilen mesajları almaya başlarsınız. Ardından hemen bir araca atlayıp oturarak ulaşım seçeneğini seçersiniz farkında olmadan. Fakat buralarda böyle bir araç olmadığından bu yürüme süresi bir süre sonra vücudun alıştığı ve deli gibi yağı enerjiye dönüştürdüğü bir fabrikaya dönmesine sebep olur. Bu durum çocuklar içinde geçerlidir.

Önceki kamplardan tecrübeli çocukların bu yürüyüşlere artık olumsuz tepki vermediğini yada çok az verdiğini açıkça gözlemleyebiliyorum. Burada büyüklere büyük iş düşüyor. Çocukların söylenmelerini göz ardı etmeden ve “yürü hadi birazdan bitecek” demeden bu zihinsel çöküşlerine çözüm ürememeiz gereklidir. Çünkü bittim diye söylenen çocuğun eğlenceli bir şeyler olduğunda nasılda saatlarce daha zıpladığını sanırım hepimiz biliyoruz.

Öyleyse yürüyüşlerimizi eğlenceli hale getirmekten başka çaremiz yok. Büyülü dağ, fısıldayan kayalık, domuz evi vs bunun için var.

3 yaş dahil 2 gün boyunca 15 km yürümüş olan herkes kendisi ve çocukları için büyük bir iş becerdi tebrik ederim. Traktöring yapanlar da oldu aramızda. Onların sonraki kamplarda bunu denemeyeceğine eminim. J

Muhtar odasında kendi çayımızı demledik. Kullanım bedelimizi hakkaniyetli oranda ödedik. Peynir ve tereyağlarımızı aldık.

Kamp yerimizi ben çok beğendim. Sebebini bilmediğimiz şekilde büyük bir çukur kazılmıştı bir kenarda. Bu toz toprak içinde çocuklar saatlerce oyun ürettiler. Erinin üstünden silkelediğim tozu tarif edemem.

Çok eğlendik yine.

Başka bir kampa görüşmek üzere

Alpay Oğuş

 {phocagallery view=category|categoryid=54|limitstart=0|limitcount=0}

Yorum Ekle