Delmece Yaylası Çocuk Kampı | 8-9 Haziran 2013

Bu yazının adı aslında #direngezi Delmece yaylası kampı olmalı. Çünkü bir önceki hafta olan kampımızı iptal edip gezi’deki ağaçlara dostluğumuzu göstermiştik. Sonraki hafta boyunca herkes gibi bizde az uyuduk ve gergindik. Bir sürü şey yaşadık. Hafta sonuna doğru ortalığın durgun ve taksimin çocuklarla gidilemeyecek kadar kalabalık olacağını düşünerek Delmece kampımızı Yapmaya karar verdik. Gidecektik, hatta gidip ormanlara Taksim’deki durumu anlatacaktık. Belki kalkıp gelirlerdi. Belli olmaz bakarsın gelirler.

Yine güzel bir gezi oldu. Sözleşmiş gibi Eskihisar vapurunda birçok aile buluşmuştu zaten. İlk defa bize katılan aileler yanında tecrübeli ve çocuk olduktan sonra bu işleri nasıl olacakta yapacağız diyen katılımcılarımızda vardı.

Delmece yaylası bir çok açıdan güzel bir yer. Suyu bol ve çevrede çocuklarla birlikte yapılacak çok şey var. İlk gün şifalı su gezimizi yaptık ve bol killi bir yerde bol bol toprak hamuru yoğurduk. Sonra #Direngezi videomuzu hazırladık.  Çok güzel bir ağaç vardı. Doğal kayatırmanışı rotası gibiydi. Orda bol bol Ağaç tırmandık. Kamp alanımızı defalarca test ettiğimizden bildiğimiz bir yer. Ağaçların altında serin serin akşamı etmiştik. Çocuklar tahmin ettiğimiz gibi gece yürüyüşünden sonra fişleri çekilmiş gibi uykuya daldılar. Bizde ruhumuzu biraz ateşte çevirdik. Kumpire buladık.

Ertesi sabah kahvaltı sonrası iniş çıkışlı oyun alanımıza attık kendimizi. Attık hemde ne atmak. İlk defa ailelerin gülen yüzlerine sığınarak çamur banyosu yaptırmaya cesaret edebildim. Ilgaz bir atlama hatası yapıp ayakabısını beline kadar girdiği çamurda bırakınca baktım olacak gibi değil çok eğlenceli isteyen çamur banyosuna dedim. Çocukları görmeliydiniz. Kimisi hiç ilgilenmedi ama ayakkabısını çıkaran daldı çamurun içine. Sonrasında tabii soğuk su ile banyo...

 

Ve dönüş. Çocuklardan hiçbiri dönmek istemedi. Bu kampları 3 güne çıkarmak lazım herhalde..

Katılımcılarda gözlemlediğim başka bir konuda birinci kamplarında hemen gözlemlerini yaparak ikinci kamplarına hazırlıklarında ki seviye idi. Aileler ilk kamplarının tüm acemiliklerini hemen üstlerinden atmışlardı. Daha hızlı hazırlandıklarını ve daha hızlı haraket edebildiklerini  gözlemledim. Böylelikle giderek artan tecrübe ve azalan korku bizi daha enteresan etkinlikler yapmaya sürükleyecektir.

Bu araba ile gidilen kamplarda arzuladığımız tecrübe bu zaten. Daha sonraları ve çocuklar biraz daha büyüdüğünde (8-9 yaş gibi) sırt çantalarımız ile daha bakir alanlarda kamp yapabileceğiz.

Tekrar çocukların tüm çamurlu hallerine dayanan ve çocuklarına büyük bir özveri ile destek olan ailelere teşekkür ederim. Başka  kamplarda görüşmek üzere

Alpay Oğuş

{phocagallery view=category|categoryid=31|limitstart=0|limitcount=0}

Yorum Ekle

Cron Job Starts