Cuma, 29 Haziran 2012 00:48

Minik kampcının ilk hazırlıkları..

Yazan

Kampa Gidelimmi Baba kamplarında tüm ön hazırlığı çocuğunuzla beraber yapmakta büyük fayda vardır. Ona her şeyi anlatabilirsiniz. Haritaları karıştırmak, planlama yapmak, malzemeleri  hazırlamak bulunmaz fırsattır. Nerden biliyorlar bilmiyorum ama kamp yapmanın heyecanlandırmadığı çocuk görmedim şimdiye kadar.

Sabah yolculukta giyilecekler evin bir köşesine yerleştirilir. Minik kampcımıza ait malzemeleri, kafa feneri, suluk, düdük, top, vs onun çantasına koyarsınız. Bunları sabah unutmamalısın diye görev verirsiniz. Mesela sabah uyanamıyorsa kulağına hafifce “burada kampa gitmek isteyen kimse varmı” diye fısıldarsınız. Yataktan nasıl fırladığına şaşıracaksınız.

Minik kampcının çantasında boya kalemleri, okuma kitapları önemli basit oyuncaklar,  uyku dostu olabilir. Ama burda dikkat edilmesi gereken konu elektronik oyuncaklardır. Bunların kampa kesinlikle getirilmemesi gerekir.  Gps, gökyüzü şablonları, dürbünler vs getirilebilir.

Giyecekler çantası, yemek çantası, yedekler çantası ve ek malzemeler, çadır, mat, uyku tulumu, vs malzeme kontrollerinden sonra hızla buluşma noktasına doğru yola çıkarsınız.

Biz yemek çantası olarak portatif buzdolabı kullanıyoruz. Ama tabii arabaya yakın kamplarda. Malzemeleri daha iyi koruyabiliyor ve düzenleyebiliyoruz.

Buluşma yeri olarak mümkün olduğunca herkesin bulabileceği bir yer duyurmaya çalışıyoruz. Kendi yolculuk tipine göre her aile kendi planlamasını yapıyor. Buluşma noktası keyifli olduğundan diğerleri için geç kalanı beklemek te çok sorun olmuyor. Her aile mola ya da yola çıkış saatini buna göre kendisi planlıyor.

Buluşma noktasında ki buluşmadan sonra son kamp yerine beraber gidiyoruz. Kamp alanımızı seçip ilk iş kamp alanımızı belirliyor ve çadırlarımızı kuruyoruz. Kimi durumlarda bu tercih yerini önce yürüyüşe bırakabiliyor. Su planlaması burda önemlidir. Çeşme yakın olmalı ya da taşımak için kaplar bulunmalıdır. Su kaynaklarının 50-100 m den daha fazla yakınına kampı kurmamakta fayda vardır. Su bizim olduğu kadar hayvanlar içinde önemlidir. Ayrıca çok önemli bir noktada deterjan, diş macunu gibi kirleticilerle su kaynaklarının kirletilmemesidir. İlla bu kirleticiler kullanılacaksa suyu bir kapla alıp farklı bir yerde durulama yapmak gerekir.  

Kamp alanını belirlerken bir takım kurallara uyuyoruz. Arabalarımızı malzemelerimizi almakta sorun yaşamayacağımız ama kamp alanımızdan en az 40 m uzağa park etmekte büyük fayda vardır. Her ne kadar alışmış olsakta arabalarımız mazot yağ kokar. Bunlardan uzaklaşmak iyidir. Ayrıca fotoğraflarda arabaların çıkması engellenmiş olur.  

Daha sonraki kamplarda arabalardan çok uzaklaşacak ya da kamp alanına yaklaşmak için en az 5 saat yürüyeceğimiz kamplar olacak. O zaman böyle bir sorunumuz olmayacak.

Zamanla oluşacak bu zorluk değerlendirmesine göre her ailenin katılımı ya da hazırlıkları değişecek. Tabii arabalarla ulaşılamayan alanlara yapılacak yolculuklarda daha el değmemiş doğa görebileceğiz. Bu yerlerin keyifleri de farklıdır. Hazırlıklı ailelelerin azlığı sebebi ile birde çocukların yaşlarının küçüklüğü sebebi ile şu anda terciğimiz arabaların görevini ve önemini biraz arttırıyor.

Kampa gidelimmi baba aileleri birbirlerine her konuda yardımcı oluyor zaten. Bizlerde eksik gördüğümüz her konuda sizlere yardımcı oluyoruz. Zaten bu düzeltmelerle kendinizi geliştiriyorsunuz.

Minik kampçımız kampa ulaştığı anda ebeveynlerden birinin ona çevreyi keşifte yardımcı olmasında fayda vardır. Hemen çadır kurma işleri çocukları sıkabilir. ya da kurulum konularına çok ilgi göstermeyebilirler. Çadır alanınızı hep beraber seçmek ve çadırı beraber kurmak çok eğlencelidir. Burada dikkat edilecek konu çadır polleri ile gözlere ve yüze zarar verme ihtimaline dikkat etmek gerekir. 

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle