Çarşamba, 27 Haziran 2012 12:48

Kampcılığa çocuk büyürken hazırlanmak

Yazan

Sıradışı sporlarla ilgilenenler çok iyi bilirler, spora ilk başladığınız yıllar inanılmaz zordur. Sırtınızda 30 kilo çanta yürürken ihtiyacınız olan bir tişörtü çantadan çıkarmak için tüm çantanın boşaltıldığı yıllardır bunlar. Kimisi bu dönemi hızlı geçer kimisi de seneler sonra bile terli tişörtü ile mola vermeye devam eder. Hazırlık ve organizasyon çok önemlidir.

Kampcılık konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız çocuğunuz olmadan önce bu konuda bir kaç tecrübe edinmenizde fayda vardır ama yapamadıysanız da sorun yok, sorunsuzca uyum sağlayabilirsiniz.

2 .5 yaşına kadar çocukların kampa katılımları konusuda herhangi bir extra hazırlık bulunmamaktadır. Sadece onları ormandan ağaçtan çimden, topraktan böcekten korkutmamanız yeterlidir. Biz bu dönemde bol bol ormana giderek ve Erini yerlere bırakarak geçirdik. Faydası oldumu bilmiyorum ama bazı geceler evde yatak üzerine çadırı kurup içinde uyuduk. Uzun bir sürede Erin'in yatağı bir çadırın içine giriyordu. Yastığı içerde ayakları dışarda kalacak kadar küçük ve uyduruk bir şeydi. Uzun sürede bu çadır oyun yeri olarak odasında kurulu oldu. Hala kamplara gittiğimizde Erin çadırın içinde oyun oynamayı çok sever. Sanırım bunun çalışmaların sonucudur.

Bazen karanlık ev geceleri düzenledik. Evin tüm elektiriğini kestik ve kafa lambaları ile dolaştık. Erin bu gecelerde çok eğlendi. Bizde farklı bir gece geçirmiş oluyorduk ama kamplarda gece karanlık sorunumuz olmayınca bu çalışmayı da azalttık.

Her çocuk ve her evin kimyası farklı olduğundan tek bir doğru ve bu yazıyı okuyup uygulayarak aynı sonuca ulaşacağınız gibi bir yargımız olmamalıdır. Tüm bunlar amaca ulaşmak için eldeki malzemeyi gözlemlemek, deney yapmak, analiz yapmak ve yeni birşey denemek üzerine kuruludur. Çocuk yetiştirmekte zaten böyle değil mi? Bir kitap okuyup onda yazanları uygulamak sizin çocuğunuzda kesinlikle aynı sonucu vermeyecektir.

2.5-3 yaşına kadar çocuğunuzu özellikle doğadan korkutmadıysanız zaten işiniz daha kolay geriye kampcılık geliştirmesi kalır.

Ayrıca Erin 2 yaşından beri malzeme özelliklerine dikkat ettiğimiz bir sırt çantası kullandı. Önceleri boş olarak çantayı taşımasını sağladık. Sonra bunun içine oyuncaklar girdi. Yedek giyecekler, meyveler, vs. Gittiğimiz her yerde Erin kendi malzemesini taşıdı. Sırtında ağırlık düzenli ve yaşı göz önünde bulundurularak ağırlaştırıldı. İstemediği zamanlarda kesinlikle zorla taşıtılmadı.

Daha sonra yazacağımız malzeme konularında bu seçimlere ve özelliklere dikkat çekeceğiz zaten. Onun için şimdi bu yazıda çantasının özellikleri konusuna girmiyorum. Ama söylemeliyim ki yaygın olan oyuncak çantaları ya da hamilelik, bebek çantaları kesinlikle bu işe uygun değildir. Onlarla sadece çocuğunuzda sırt çantasına karşı nefret elde edersiniz. Kesinlikle ilk çantasını “bakalım sevecek mi” diye bu türde bir çantadan seçmeyin.

Yine dengeli yürüdüğü yaşlara kadar gidebildiğimiz yerlere çocuğumuzu götürebilmek için profesyonel bir taşıma çantası kullandık. Bununda birçok faydası var. Yine malzeme yazısında anlatacağım.

Tecrübelerime göre 1 aylık tan itibaren çocukların kamp alanlarına getirilmesinde herhangi bir sorun yoktur ama burda özellikle ani ateşlenme böçek ısırığı gibi konular dikkate alındığında arabadan ve yoldan çok uzaklaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yol derken yayla yolu, toprak yol demek istiyorum.

Erin'in 2 yaşında olduğu bir faaliyette gece uykuda aşırı terlettiğimizden gece boynu tutulmuştu. Bilmediği bir şeyin  acısını çekerken bize anlatması bir o kadar zor olmuştu.  Kampı toparlama kararına çok az kalmışken meseleyi anlayabildik ve tedaviye geçtik. Bu kampı unutmuyoruz hiç!!

İrtifa alınan faaliyetler de ise çocuklarda kesinlikle daha uzun uyum zamanları geçirilmeli. Ne demek istiyorum. Yüksek irtifa bize olduğundan daha hızlı olarak çocukları etkiliyor. Erin'in Uludağ'da tüm bedeni biraz şişmişti . Hani öyle fazla bir şişme değil. Yanlış anlamayın sanki cocuğumuz daha kilolu da biz farkında değilmişiz gibi. Bu irtifa yükselmeleri tehlikeli değildir aslında ama bedene göre değişik yüksekliklerde uyum zamanları geçirmeniz gerekir. Büyüklerin dağcılık çalışmalarında da bu aynıdır. Erinde bir süre sonra alıştı. Şişleri indi. Bizde belli irtifalarda oynamasına zaman tanıdık. Diğer etkileri göz önünde bulundurarak yine gözlemledik herşeyi. Gözlemlere göre karar verdik. Bu türde yeni denemeler bedenin sınırlarınız test ettiğinden çok önem verilmelidir. Çocuklarda bilmediğiniz sorunların sınırlarını doktor denetimi olmadan test etmemek faydalı olur. Bizim doktorumuz da tercih etmiyorum ama gitmek istiyorsanız ben bir sorun görmüyorum demişti.

4-6 yaşına kadar çocuğun kamplarda  fazla görevi yoktur. Tek öğrenmesi gereken kamp ocaklarına yaklaşmaması, çadırın içine ayakkabı ile girilmeyeceği, çadırın kapısının açık bırakılmayacağı, vs gibi küçük şeyler ama merak etmeyin sizin yaptığınız her şeyi gözlerler ve akıllarına yazarlar. Bu yaşlarda gözleyen çocuk aslında işin %50 sini yapabiliyor demektir artık. Bu sebeplerle 6 yaşına kadar çocukların kampa gelmeleri yeterlidir.

Küçük yaşlardan itibaren kampa gitmenin çocuklar için büyük faydası vardır. Özellikle eğlenceli olduğu belli ama yeni bir yer ve yeni bir ev olduğundan nasıl davranacakları konusunda biraz akılları karışıktır. Konfor alanlarında olmadıklarından genelde anneler çocuklarının davranışlarını şaşkınlıkla gözlerler. Kampta daha dikkatli ve gözlemleyicidirler. Kamplarda çok farklı yaşlardan çocuklar olduğundan kesinlikle yeni birşeyler öğrenmenin tam yeridir.

Son olarak kamp alanında çocukların bu davranışları gözlemlediği yeni yerde biz büyüklerin yaptıkları engellemelerden bahsetmek istiyorum. Siz böcekten korkarsanız çocuğunuzda korkacaktır emin olun. Sizin sınırlarınız ne ise onunda sınırları mantıklı gelmese bile sizi kopyalayacaktır. Çocuklarınızı kamp konusunda tecrübelendirme yaşlarında eğer böcek fobisi, karanlık fobisi gibi konularda zayıf olan ebeveynin kendini biraz dışarda tutmasında fayda vardır. ya da geliyorsa sessiz kalmaya çalışmalıdır. Bu konularda sorunsuz olan ebeveyn ya da akraba süreci tamamladığında korkular sadece anne ya da babanın sorunu olarak kalacak çocuğunuza bulaşmayacaktır.

Yorum Ekle