Salı, 07 Ağustos 2012 22:16

Sinek Isırıklarına Ev Yapımı Çözüm

Yazan

Yaz mevsimi sebebiyle bir çoğumuzu sineklerin didiklediğini düşünerek küçük bir formülü paylaşmak istedim. Kaynak belirtemiyorum çünkü bazı sitelerden alarak karışık bir formül buldum ama dün akşam beni şişleyen sineğin şişirdiği yerlerin kaşıntısını anında aldı..

Aslında sivrisinek kovucu olarak kullanılıyor. Piyasada satılan sprey yapay olanlara alternatif olarak kullanabilirsiniz. Citronella yağını öneriyorlar ancak bu çok fena kokuyor  o yüzden bir karışım yapmak iyi gelebilir.

Baz yağ olarak badem yağı öneriyorlar ancak susam ya da zeytinyağı da olabilir diye düşünüyorum.

3-4 kaşık baz yağın içine 5-10 damla kadar aşağıdaki yağlardan ekleyerek karıştırın. Her kullanımda iyice çalkalayın. İşte size doğal sinek kovucu..

Okaliptus – lavanta – hint defnesi ( tea tree) – citronella – limonotu

Sinek soktuktan sonra da kaşıntıya iyi geliyor özellikle lavanta yağı kaşıntıyı ve acıyı hafifletir. Bu yağ baz yağ olmadan direkt cilde uygulanabilir bildiğim kadarıyla, yanlışım varsa uyarın  Böcek ısırıkları ve sokmalar için de kullanılabilir.

Aldığınız yağlara dikkat edin ben Dephne marka yağ alıyorum şu anda sanırım en güvenilir yağ markası o . Aktarlarda bulabilirsiniz.

Bir de arı sokmalarına karşı uygulayabileceğiniz bir yöntem : çamur. Geçen haftaki kampımızda arı sokması için kullandık anında acısını dindirdi. Tabii yanınızda homeopatik destekler de varsa ne ala.

Ayrıca bu yazıyı yazarken yararlandığım kaynaklardan birini de paylaşmak istiyorum . Burada da çok faydalı bilgiler var 

Tüm aile için doğal ilk yardım

Bu da ingilizce bir kaynak: http://www.icanteachmychild.com/2011/06/make-it-natural-mosquito-spray/

Eklemek istedikleriniz yorum bölümüne beklerim 

1 yorum

Yorum Ekle