24-25 Kasım 2018 - Permakamp Ekolojik Çocuk Kampı Güncesi

Son 2 yıldır Permakamp tüm yıl aktif. Serbest Gezen Çocuklar Projesi kapsamında "açık sınıf" uygulamalarımız için 11 adet okul yıl boyu bu program kapsamında çalışıyorlar. Bu sebeple yerleşkemizin heryerinde devam eden bazı projeler var. Sebze yatakları büyük şehrin atıklarından dönüştürülerek yapılıyor. yerleşke içerisinden uzun dallar buluyoruz bunlar çitler, aletler, oyuncaklar yapıyoruz. Solucanlarımızı gıda atıklarımızla besliyoruz. Gübremizi kendimiz yapmaya çalışıyoruz. 

Bu uygulamaların bir sürü işi oluyor haliyle. Bizlerde bu uygulamalarda katılımcılardan yardım istiyoruz. BU yardımların çok yönlü faydası var. Bir kere yapan kişiye büyük bir deneyim kazandırıyor. Bunu yaparken öğreniyor. Hatta kurslara katılmış bir çok kişi geliyor. Ben bunun bu kadar kolay olduğunu düşünmemiştim denen uygulamalarda oluyor, ekran bu çok basitmiş gibi görünüyor ama zormuş diyende oluyor. Tabi kürek elindeyken bu işler biraz farklı.

Bizler bu deneyimleri şu şekilde görüyoruz. Yapmamak özgürlüktür fakat yaparsan farkında olmadan ummadığın bir zihinsel dinlenme seni bekliyor. Çünkü beden ve zihin alışık olmadığı bir işe odaklandığında tazeleniyor ve dinleniyor. Aslında yorulmuş olsak ta akşam bizi dinlenmiş bir sihin bekliyor. Evet tabii farklı ağrıları olan bir beden de. 

Bu sebeple yapan öğrenir mantığında olan yetişkinler çocukları bırakabilip çiftlik işlerinde çalışabiliyor. Kasım ayı artık kışa hazırlık ayı. Kompostları ve toprak üretecek yapıları kış boyunca bolca nem ve bolca mantara bırakacağız. Onları bu aylarda çok karıştırmamak gerekli. Oluşan mantar yapılarını dağıtmamak gerekli. Parçalanma bu şekilde oluyor.

Bu hazırlıklara yardımcı olabiliyorsunuz. Mutfak zaten her daim arı gibi. Böyle bir yerin kalbi mutfak. Hiç beklemediğiniz bir anda Yemek hazır diye bağıranlar candır. Tamirat işlerimiz bolca olur. Malzemeleri bulmakta zorlansak ta herşey sürekli tamir ister.

Bu konularda bizimle çalışmak isteyenlere kapımız her daim açıktır. 

Alpay Oğuş

Yorum Ekle

Cron Job Starts