Pazartesi, 15 Ocak 2018 01:58

Şişme yatak iyi bir kamp Malzemesimidir?

Yazan

Kamp yapmayı deneyimlecek her insanın herhalde ilk aklına düşen sorulardan biridir. Yer sert matın üstünde altımız yumuşak olmadan nasıl uyuyacağım. Birçok açıdan haklı bir soru bu. Çünkü bir çok kişi gerçekten sert zeminde yatmaya alışık değil.

Hemen bunun çözümlerini aramaya başlıyoruz haliyle. Kamp malzemesi satıcıları da herhalde bu soruyla bolca karşılaştığından, son zamalarda şişme yatak çeşitleri arttı da arttı.

Gelin isterseniz artısı eksisi ile bu malzemeyi değerlendirelim.

Malzeme
Şişme yataklar plastik malzemeden üretiliyor. İçine hava basılıyor ve çadırın zeminine yerleştiriliyor. Kalınlıkları kalitesine göre değişiyor. Çünkü plastik malzemesi ne kadar ucuz ve kalitesiz ise kalınlığı o kadar artıyor. Çünkü esnemesi fazla olduğundan üzerine binen yük ile insanların yere temas etmesi engellenmeye çalışılıyor. Kalınlığı 10-20 cm arasında tutuyorlar. Bu da özellikle alçak tavanlı çadırlar için önemli bir yer kaybı demek. Ölçü
Her üreticinin baz aldığı bir ölçü var. Genelde bu ölçü çadırların tam zeminini kaplamıyor. Eğer çadır içinde 2 kişi iseniz idare edilebiliyor. Ama 3 ve daha fazla iseniz kenardaki boşluğa birinin gece boyunca düşmesi kaçınılmaz. Ayrıca şişirme pompası ile birlikte çok büyük ve havaleli bir malzemedir. Koku
Özellikle bu malzemeyi alanların en şikayet ettiği konu plastik kokusu. Gece ilerleyen saatlerde sıcaklık çadır içinde yükseldikçe veya gündüzün sıcak geçtiği kamplarda koku dayanılmaz oluyor. Tabii bununda yine kalite ile ilgisi vardır. Ama yinede hepsi kokuyor

Zıp Zıp uykuya hazır olun
Bir çekilde çadırın ölçüsünde yatak buldunuz ve şişirdiniz. Gece yatarken sürekli olarak bir harakete hazır olun. Yatak şişme olduğundan üzerinde yatanlardan biri döndüğünde diğerleri de zıplayıp duruyor.

Patlamadan kaç kez kullanabilirsiniz.
Kamp yaptığımız yerlerin zemini her nekadar ot ve çimen olsada bazen gözden kaçan küçücük bir diken size süpriz hazırlamış olabilir. Şimdiye kadar şişme yatağını 3-4 seferden daha fazla kullanabilen görmedim. Çünkü muhakkak patlar. Gece siz yine toprak üstünde uyursunuz.

Buzhanede uyumak
Gelelim en hayati negatif özelliğine. Şişme yatakların içleri hava doludur. Bu hava dış hava ile temastadır. Yani çadır dışının havası ne ise bu yatağın içindeki hava da aynı sıcaklıktadır. Siz çadır içini nefesiniz ve uyku tulumlarından kaçan sıcak vücut ısınız ile ısıtırsınız. Bu şişme yatakta bu havayı tersine soğutur. Çadırın içinde zeminde Mat olsa böyle olmaz. Hatta toprak dışarıya göre daha sıcak olduğundan çadırın direk toprağa temas etmesi çadır içi ısı dengesi için iyidir. Ama arada 20 cm lik bir hava kitlesi ısınmanızı imkansız hale getirir. Tüm yazdıklarıma bakarsanız olumlu tek birşey söyleyemedim. Sıcak havalarda kullanırım diyede düşünmeyin. Sıcak havada da bu plastik bedeninize yapışıp durur. Çadırından gece yarısı atan çok gördüm. Önerim Kesinlikle Şişme yatak iyi bir malzeme değildir. Almayın. Onun yerine evinizdeki kışlık yorganınızı getirin. (Araba ile gittiğimiz kamplar için geçerlidir.) Çadır zeminine matları üzerine yorganı serin. Biraz sert ama rahat bir uyku olacaktır. Matları 2 kat koyabilirsiniz.

not: Şişme yatak ile şişme mat farklı malzemelerdir. Şişme matlar patlama riski benzer, diğer özelliklerde şişme yataklara benzemeyen kullanılabilir ürünlerdir.

Alpay Oğuş

01-2018

Yorum Ekle