Perşembe, 11 Ocak 2018 23:36

Çadır Polleri Nasıl Tamir Edilir?

Yazan

Çadırların ayakta durmasını sağlayan esnek çubuklara POL denir. Poller esnek olsalarda zamanla kırılırlar. Özellikle artık yaş almış çadırlarınızda veya Çocukların çadıra girip çıkarken dengesini kaybetmesi sonucunda ilk tutundukları yer  poller olduğundan kırılırlar. Bu malzeme çadırı ayakta tutan polikarbon, plastik, vs malzemeden üretilmiş esnek ama kırılgan bir malzemedir. Genellikle kırıldıklarında Türkiye'de özellikle ithalatcısı desteklemiyorsa yanlız başınızasınız demektir. Son zamanlar şanslıyız ki yedek Pol parçaları daha çok satılır oldu.

Şimdiye kadar bir sürü yöntem denedik. Yapıştırma, epoxi malzeme ile kaplama, kırık yere daha büyük içi boş malzeme ile kaplamak gibi.

Bu tamiratlarda öncelikle şöyle bir durum oluşuyor. Günü kurtaran birşey yaptıysanız aynı yerden bir süre sonra yine kırılıyor. Çok sağlam birşey yaptıysanız da homojen esnemesi zarar gördüğünden zamanla şekli şemali bozulup çadırınızın düzgün duruşunu bozuyor. Bu tür tamiratların çadırımı yırtmışlığı bile vardır.

Sonunda uzun süredir tecrübe ettiğim en doğru tamirat şeklini anlatayım. Zaman içinde kırılan bozulan yırtılan çadırlardan elinize yedek parça kalıyor. Bu parçaları atmayın. Bunları yedek parça olarak saklayın. Bunlarla sizin yada bir dostunuzun çadırını kurtaracaksınız. 

Kırılan Pol setinizi dağıtın öncelikle. Bu birbirine geçen boru parçalarının içinde bir lastik var. Bu lastiğin baş kıısımları düğümlü. Bu düğümler tüm parçaları bir arada tutuyor. Bir tarafta bunu sökün. Kırığa yakın yerden sökün ki işiniz az olsun.

Şimdi gelelim tamirata. Kırık parça ile aynı boyda ve aynı kalınlıkta bir parça koyuyor olmalısınız. Kısa ya da uzun olamaz. Fakat böyle bir parçayı bulmanın zor olduğunu biliyorum. Ama bulmuş olduğunuzu varsaymak durumundayım. Yoksa bu yazıyı okumuyor olurdunuz.

Aynı boy parça yoksa 2 parçayı birleştirip te aynı boy bir parça elde edebilirsiniz. Yanlız bunu yaptıysanız bu iki parçayı uçlarda kullanmalısınız.

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi ince bir tele ihtiyacınız olacak. Bunu bir klavuz gibi kullanıp yumuşak lastiği Pollerin içinde geçireceğiz. Bir ucuna lastiği bağlayıp diğer ucunu Pollerin içinde  geçirip diğer taraftaki ucundan çekip lastiği geçirmiş olacağız.

Sırayla hepsini yapıp en uçta lastiğe düğüm attığımızda işimiz bitmiş oluyor. Eğer çıkan 1 parça yerine 2 parça koyduysak bu parçaları birbirine yapıştırın ki Pollerin katlanması sırasında boy farkı olmasın. Boy farkı olan yedekler kullandıysanız bunları uç kısımlara getirin. Bu kısımda esneme daha azdır. Ve Polü katladığınızda bu farkları olmaz. Kısa Pol ortada olursa lastik aşırı esnemek zorunda kalır.

Fakat tabii ki biliyorum ki bir çadırın Pol'ü bir diğerine uymaz. Ve sizin yedeğiniz yoksa yeni çadır almak zorunda kalırsınız. İşte burda aşağı yukarı yedek parçalarınızı düşünerek Çadır alırsanız yedek parçalarınız da oluşmuş olur.

Uygun Pol parçasını bize sorun elimizde var ise ücretisiz olarak göndereceğiz. Bunlarla uğraşamam diyorsanız da ne olur bu değerli yedekleri çöpe atmayın. Bir bunları bize ulaştırın. Muhakkak değerlendireceğiz. 

  2018 0cak

Alpay Oğuş

Yorum Ekle