Dedetepe Çocuk Kampı 4 - 26 Temmuz - 1 Ağustos 2015

Nehir kenarına yüzmeye giderken duygu ve sanat galerisinden geçiyorsunuz. Çaksir bitkisinin kurumuş tohumları kollarınıza dokunuyor, derenin söğüt ağacı dallarına sarıp sarmaladığı yaprak ve dal heykelleri, geçerken kulağınıza sevgilim diyen sumak meyveleri, ihtiyar ve bilge akasma sakalları saçınızı okşuyor, uyuz otunu zerafet ile emen kelebeklerle göz kırpışıyoruz. Dereye günlük armaganimizi verip zerrelerinde yüzyıllardır biriktirdiği sırları anlatmasını dinliyorum. Daha diyor çok yol var, aynı bitkileri tanımak için dört mevsimi onunla geçirmek gerektigin gibi bir insanla ilgili yargıya varmadan önce onun dört mevsimini yasa! değişim, dönüşüm ve tepkileri, kirginliklarini, sevinçlerini, şefkatli, sevgisini, gözyaşlarını, öfkesini gör ve kabul et. Geniş yüreğin aynı benim gibi bunu yapabilir, genişle, kucakla, dinle, gozlemle. Kampagidelimmibaba yeni katılımcılarıni beklerken şimdi doğa konuşuyor biz dinliyoruz. Şükürler olsun. (26 temmuz)

Aşk kapısı çocuklarla beraber el emeği göz nuru, geçenler iflah olmayacak! İçinden Artan the at ile Erik the kopekcik bile geçti niyetlerle, mantralarla biri evrene yollanan mesajları yemez umarım! (28 temmuz 2015)

Dedetepenin özel aurasi, nehrin sağaltan, çoğaltan dokunuşları, serinleterek dengelenmesi, bizi bizden daha çok merak eden çevre hayvanları, yedi yavrulu yaban domuzu, yeşil kuyruklu hergün sohbet ettiğimiz kertenkele, etçil ender görülen çekirge, ağaçlar, bitkiler ve herseyin tam içinde çocuklar. Uyum ve akış içerisinde bütünleşerek tek bir organizma gibi nefes alıp herseyi kapsayarak tek yürek olmayı deneyimliyoruz @kampagidelimmibaba ile. Doğa bizimle oyunda, bolluk, bereketle şükran duyuyorum.

Nehirde hiç kipirdamadan durdugunuzda butunlesiyorsunuz. Bacaklarınizin arasından balıklar geçiyor, kizboceklerinin danslarini gozlemleyebiliyorsunuz. Beş farklı renk parlak mavi ve yeşil inanılmaz renk oyunu ! Tanıştırayim Coenagrion spp, Calopteryx splenses, Calopteryx virgo (29 Temmuz 2015)

Böcekleri ilgiyle dinledi çocuklar firesiz hepsi çok ilgili, böcek oteli, örümcek evi yaptık birlikte, bir diğer gün Herbaryum /bitki defteri yine hevesle katıldilar. Künye hazırlarken latincelerini bile telaffuz edip yazdılar. Sünger gibiler bilgi eğlence ve oyunla doğal olarak geçiyor. Dedetepe 'de yaşam yavaş ve lezzetli, zorlanmadan kendi ritminde, yarışmadan, her yaştan insanla dayanışmayla, kardeşlikle, maskesiz, nehrin akışıyla bir bütün içinde.

Dedetepeye veda yine bir Indigo doğal boya atölyesi ile oldu. O zaman dans, renk, renkler.

Bu gelişimde Dedetepe'de çok güzel ruhlarla tanıştım ama Nehir perisi Muna'min yeri ayrı:) Teşekkürler cancagizim.

Bazen bir dosttan gelen hediye ruhunuzu canlandirir, hafifletir ve gokyuzunde arilarla birlikte uçarsiniz. Bu degerli hediye arkadasin adi Ammophila pubescens (30 temmuz 2015)

Beste Pekoz Bonnard Facebook paylaşımlarından derlenmiştir.

Yorum Ekle