Dedetepe Çocuk Kampı 1 - 13-19 Temmuz 2014

Yine Dedetepe Kampları zamanı geldi. Çok hazırlanmış olsamda neler olacağını merak etmekten kendimi alıkoyamıyorum. Yıl boyunca yapabileceklerimizin sayısının artmasını engelleyemiyorum. Haydi bakalım bu sene neler yapmayı hayal ettik neler yaptık.

Öncelikle bu sene toprak ve yapı işlerini daha da arttırmayı hayal etmiştim. Ördek havuzu, şifalı su küpü, Çocuk köyü projelerini başlattık. İçimizde tecrübeli mimarlar olduğu kadar toprakla ilgili çok kişi var.

Sonra bir doğal malzemeden bir çocuk oyun klübesi yapacağız dedik. Ateş başında bu projeleri konuşurken ilgi alanlarına göre sorumlular belli oluyor. Bu senede öyle oldu.

Sonra kamp boyunca Esin Pamuk sağolsun kendi peynirimizi yaptık. Sonraki kamplarda da devam etmesi için çaba gösterdik.

Beste Bonnard’ın katılımı ile ben dahil çevremizdeki bitkiler hakkında bilgi yüklendik. Burdan başka bir proje bile çıkabilir.

Tüm bunları yaparken yaparken çocukların programları özgün biçimde kendi başına akabildi. Çünkü bizler onay yada düzeltme amaçlı çocuklarımıza uzaktan bakmaya fırsat bulamadık. Fırsat bulan babaların bakışları önüne geçmeye çalıştık.

Özellikle burada kavga konusuna dikkat çekmek istiyorum. İki çocuk arasında bir güç dengesi  vardır. Yoksa bile kısa sürede oluşur. Tabii şimdi kavganın ne kadar kötü bir seçenek olduğunu çocuğumuza öğretmek için can attığımızı biliyorum. Ama biz her zaman çocukların yanında değiliz ve onların daha ön lobları tam olarak oluşmadığından kavga yada küçük bir fiske bazen tek seçenek olabilir.

Bu durumda bizim tek yapmamız gereken çocukların birbirlerini yaralamalarını  engellemektir. Bu duruma kadar gözlem yapmaya devam etmeliyiz. Çünkü oluşması engellenen bu güç dengesi daha sonrası için büyük sorun oluşturabilir. Başlangıçta küçük bir tekme tüm işi çözebilir. Yada can acıtıcı bir söz.  Merak etmeyin bu oluşan yeni durum daha dengeli bir ilişkiyi hazırladığından sonuç daha iyi olacaktır. Bu kavga eden çocuklar dengeler oturunca iyi arkadaş olacaklardır. Ya da birbirlerine hiç yanaşmayacaklardır.

Özellikle hiç çocuğumuza müdahale etmediğimiz durumda bile neler yaptığımızı keşfetmeye çalıştık. Bizim kamplarımızda çocukların birşeyleri kırması serbesttir. Sadece ebeveynlerinin bunu tamir etmeden bırakması normal karşılanmaz. J

Çocukların bir dalı kırmadan bir çiçeği yolmadan bir doğa sever olmasını beklemek hayaldir. Doğanın bunlara yeterli derecede tahammülü vardır inanın.

Katılımcı ailelerin enerjisi beni büyüledi. Onların bu uyum kabiliyetleri sonucunda muhteşem bir seri kampa başlamış olduk. Umarım sonraki kamplarda da böyle devam eder.

İyi ki varsınız. Görüşmek üzere

Alpay Oğuş 2014

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts