Belentepe Permakültür Çiftliği Çocuk Kampı

Belentepe Bursa Keles Bölgesinde bir Permakültür Uygulama Çiftliği. Sürdürülebilir yaşam tasarımlarına göre yaşam alanlarını ve topraklarını dönüştürmeye çalışıyorlar. Taner ve Birand çok özverili bir çalışma yürütüyorlar. Uzun sürelerdir bazı temel işler bitmediğinden onları ziyarete gidemedik. Fakat bu Eylül sonu zamanı geldiğini düşündük artık.

Kampa ulaşmak zor olmadı. Herkes iyi organize olmuştu. Çiftliğe vardığımızda bir kahvaltı sofrası karşıladı bizi.  Çaylarımızı içtikten sonra Taner bize çiftliği gezdirdi ve kısa bir permakültür tanıtımı  yaptı. Son yaptığı yükseltilmiş yataklar halen hasat edilecek ürün dolu idi. Çocukların hepsi önce domateslere daldı.

Bu kısa girişten sonra yemeklerimizi organize etmeliydik. Yemekleri biz katılımcılar yapacaktık ve öğünleri bölüştük. Öğlen yemeği kadrosu hemen çalışmaya başladı.

Öğlenden sonra tohum topu yapma hazırlıklarımıza başladık. Toprak elendi. Biraz zenginleştirici toprak katıldı. Elde edilen toprak çamura dönüştürüldü. Benim getirdiğim Akasya ve Akdeniz servi tohumları ile toplar hazırlandı.

Bu etkinlik ile beraber aslında uzun süredir kafamda olan Tohum Ekelim mi Anne projemizin ilk etkinliğini yapmış sayılırdık. İleri zamanlarda bu konunun da ayrıntılarını yazacağım.

Bu iki ağaç hakkında şurada bilgi bulabilirsiniz.

Akasya
http://www.tohumekelimmianne.com/component/k2/akasya-agaci-ozellikleri-ve-cesitleri

Servi
http://www.tohumekelimmianne.com/component/k2/servi-agaci-cupressus-2

Akşama doğru uzun bir yürüyüş yapıp hakim tepelerden birinde güneşin batışını izledik. Döndüğümüzde çok acıkmıştık. Hafta sonu odun fırınımız hiç sönmedi. Hemen hemen tüm ihtiyaçlarımızı bu fırında pişirdik.

Akşam kamp ateşimiz ve kubbe muhabbetlerimizle birlikte hızlı bitti. Biz erin ile çadır kurmadık.  Hamakta beraber yattık. Hava sıcaktı. Çadır kuranlar sanırım sabah çadır fermuarlarını açtığında manzaralarının fotoğrafını çekmiştir. Tüm çadırlar baraja karşı kurulmuştu.

Kahvaltıdan sonra ilk iş Tuzaklı köyüne doğru  yürüyüşe ve tırmanışa geçtik. Çocuklar biraz söylese de onlar için çok yararlı dik bir yürüyüştü. Bu tür zor yürüyüşler çocukları kuvvetlendirmekle beraber KORTEX Gelişimine büyük katkısı var diye düşünüyorum. (Kanıtlanmamış, gözlemlenmiş bilgi J)

Çiftliğe döndüğümüzde hemen kompost yapımı hazırlıklarına başlayıp bahar aylarında hazır olacak bir kompost yaptık. Yapım aşamalarını ve süreçlerini tartıştık. Çocuklar çok çalışkan ve istekliydiler. Tarım aletlerini kullanmayı çok seviyorlar nedense.

Kısa olsa da böyle bir deneyim hepimizde değişik düşünceler yarattı. Bazı katılımcılarımız evinde kırmızı "Kaliforniya solucanı" beslemeye başladı. Kimileri ise permakültür eğitimi almaya karar verdi.

Kısa olan zamanı mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalıştık. Mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye. Tek başına bunlar yeterli olmasa da artık Çocukların Tohum Ekelim mi Anne diyecekleri  kadar gözlem yaptıklarına ve işlere katıldıklarına eminim.

Bu tür etkinlikleri arttırmayı ve kendi gıdasını üreten toplulukların içinde bir yerlerde bizde kendi sürecimizi yaratmaya umarım zaman bulabileceğiz.

Belentepe 28-09-2013  

Alpay Oğuş

{phocagallery view=category|categoryid=39|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

6 yorum

 • Yorum Linki mine nisanyan Cuma, 27 Eylül 2013 15:24 yazan mine nisanyan

  Merhaba

  Doga tutkunu bir anneler olarak sizi takip ediyoruz , her an katilabiliriz. Bu ani sabirsizlikla bekliyoruz .

  A.N.A

 • Yorum Linki Alpay Cuma, 27 Eylül 2013 14:25 yazan Alpay

  Sinem hanım merhaba,
  Kamp yapan insanlar arasında çocuklar nedense biraz unutuluyor.Sitemiz zaten bunu özendirmek için de var. Fethiye taraflarında bir yaz kampı planlayabiliriz. eğer böyle bir durum olursa sitemizden bilgi alabilmeniz için "haber postası" na üye olmanız yeterlidir.

  Teşekkürler

 • Yorum Linki sinem Cuma, 27 Eylül 2013 14:12 yazan sinem

  çok güzel etkinlikleriniz gerçekten buralarda imreniyoruz. antalya taraflarında yok mudur kamp planları :) biz de katılabilsek.

 • Yorum Linki Alpay Pazartesi, 23 Eylül 2013 14:49 yazan Alpay

  Aysun evet evet sizide kamplarda görmek, ateş başında muhabbet etmek çok isteriz. Bu haftasonu da seni kampta çok andık. Yaylacılardan inek yoğurdu alınca istanbulda bu yorğurdu nasıl buluruz konuşması yapıldı. Genel olarak birde yoğurt mayası sorunu var sanırım. iyi maya bulmak dert. İnsanlar genelde bakkal yoğurdunda maya kullanıp başarısız olunca bırakmış. Bu konuda da birşeyler yapmak lazım sanırım.

  Görüşürüz

 • Yorum Linki Aysun Sökmen Pazartesi, 23 Eylül 2013 11:38 yazan Aysun Sökmen

  Alpaycığım;

  Harika işler bunlar;ne güzel!Mutlaka birine biz de geleceğiz.Şimdilik zevkle,ilgiyle ve keyifle takip ediyorum.Can-ı gönülden tebrikler :)

 • Yorum Linki özay kurt Salı, 17 Eylül 2013 09:38 yazan özay kurt

  alpay bey öncelikle sizleri takip etmekten keyif alıyorum.bizler daha yeni evli bir çift olarak en kısa zamanda sizlerin arasında olmayı umuyoruz.saygılarımla

Yorum Ekle

Cron Job Starts