Hurmalı Aytepe

Muşmula diye planladık, hurmaya döndü. menekşe diye planladık, aytepe oldu. Evet bu haftasonu bir çok kez plan değişti. Ama çok yürüdük çoook. Evet buluşma yerinde hızlıca toparlandıktan sonra ekmeklerimizi alıp hızlıca Menekşe yoluna girdik. 20 Dk ilerledikten sonra yol bazı arabalar için çamurlu ve kaygan bir hal aldı Bizde 3 arabada toparlandık. Bunlardan 2 si arazi aracı olduğundan diğer ticari aracıda çekme halatı ile çekerek ilerliyor ve yolun sonuna gidecek gibi görünüyor olsakta, çocuklarla araçlardan birinin arızalanması ihtimalini göz önünde bulundurarak hızlıca plan değiştirdik. Yeni planımız Aytepe'de veysel dayıya gitmekti. Muşmulalardan feragat edecektik.

 Aytepe girişine geldiğimizde saat 12:00 olmuştu. Yolda birkaç kez Hurma için durunca ve plan değiştirince zorunlu olarak böyle oldu. Araba ile inmeyi deneyelimmi diye düşündük, fakat uzun süredir zaten araba içinde oturmaktan sıkıldığımızdan yürüyerek inmeye karar verdik. Tabii bunun çıkışı da vardı. Ama yaparız dedik.

Yolda biraz söylenmeler olsa bile "Ağaç suyu" ile aldığımız kuvvetle çok hızlı indik. Aşağı 45 dk da indik. Veysel dayı en küçük oğlu hasana devretmişti bekçiliği biliyordum zaten. Hasan'ı orda bulduk. Çaylar hazırlanmış, şömine yanıyordu. Hemen öğlen yemeğimizi yedik. 

Ortalıkta biraz keşif yaptıktan sonra ilk planımız dere kenarında aşağı inmekti. Fakat bu yol yeterince keyifli görünmedi gözüme. Ben ise çocukların performansının menekşe yaylası yolu tırmanışını çıkarabilecekmi acaba diye düşünüyordum. Kadro iyi göründü gözüme ve denemeye karar verdim.

Bu yol yüksek eğimli bir tırmanış. Senelerdir yüzlerce kez çıktığım bir yer. Yaklaşık 30 dk da tamamlanıyor. Grup içinde biraz performans düşük ise 60 dk en fazla tutacak bir yol. Çocuklarla bakalım nasıl olacaktı.

Tahmin ettiğimden çok daha kolay oldu. Çocuklar tırmanışı yaklaşık 50 dk da tamamladı. Hiç zorlanmadılar. Çok eğlendiler. 6 Yaş civarı bu yol yapılabiliyor demekki. En tepeye ulaşıldıktan sonra yaylaya kadar 2-3 saat sanırım sorunsuz yürünür. Belki biraz sıkılırlar ama denenebilir. Bu durumda birde bizim sırtımızda çanta olacak demektir bu. Neyse bakalım bunu deneyecek fırsat bulabilecekmiyiz.

Ağaç suyu ve minik bir akıntıdan içtiğimiz sularla mikropları darmadağın ettikten sonra tepedeki uçurum son noktamızdı. Dinlendik ve hemen dönüşe geçtik. Tüm bu yürüyüşü sisler içinde yapıyorduk. Doğa bize inanılmaz güzel görüntüler veriyordu. Hiçbir fotoğrafta o etkiyi yakalayamamış olduğumuzu söyleyebilirim.

Dönüş tamamlandığında saat epey geç olmuş, hava kararma eğilimine girmişti. Bizimle tırmanışa gelmeyenler 2. demlik çaylarını içmişler kanları kaynıyordu yürüyüş için. Onlar hemen arabalara doğru tırmanışa başladılar. Bizlerde çaylarımızı yudumlayıp tırmanışa başladık. Bu tırmanışta kayalık olmasa bile zorlayıcı bir eğimde olduğundan akşam yorgunluğu ile bizi biraz ağlatacaktı. öylede oldu. Toprak daha ıslaktı. Sürekli olarak çamurlu yerlerde kalıyorduk. Yada hava karanlığından yolumuzu iyi seçemediğimizden de olabilir. Neyse sanırım 1 saat sürmüştür tırmanış. erin sonlara doğru artık iyice sıkılmıştı tırmanış yürüyüşünden. Arkadaşlarının kaybolacağından korktuğunu söyledi bana. Ama öyle olmamıştı. Arabaların yanına vardığımızda önden gidenler nefesleniyordu. Diğerleri de hemen arkamızdan geldi. Hava iyice karanlık olmuşi birkaç lamba cılız ışıkları ile sadece birbirimizin gölgesin seçebilmesine yardımcı oluyordu.

Toparlanıp çamurlu arabalarımızın içinide çamura bulayarak dönüşe geçtik. Eray ile dönüşte en arkada olduğumuzdan gelirken bulduğumuz Hurma Ağaçlarını bulup yanımıza biraz hurma almak istiyorduk ama bu karanlıkta ağacı bulmak mucize olacaktı. Sis 10m görüş veriyordu. O mucize oldu ve biz ağacı son anda gördük. Bu bir süpriz oldu bize. 

Katılımcılara ve Kuzey, Güney, Erin, Can, Elvin'e 2 yıldız verdik. Bu yürüyüş sürelerini tamamladıkları için. Muhteşem bir haftasonu daha geçirdik. Çamurlandık, taşların üzerinden zıpladık, Sis 'i keşfettik. 

Herkese teşekkürler

Alpay Oğuş

31.12.2012

{phocagallery view=category|categoryid=28|limitstart=0|limitcount=0}

4 yorum

 • Yorum Linki Alpay Çarşamba, 02 Ocak 2013 20:49 yazan Alpay

  evet fırat her zaman öyle olur. önce ben ne yapıyorum burda der insan, sonra evde tekrar ne zaman giderim acaba diye plan yapar. :)

  Ebru evet çok güzel geçti. Bir sonrakinde görüşmek üzere

  tayman teşekkürler, biz bir şey yapmıyoruz, kararlı ve inançlı anne - babalar güzel kılıyor bu faaliyetleri.

  Hepiniz sağlıcakla kalın

  Alpay

 • Yorum Linki fırat Çarşamba, 02 Ocak 2013 16:23 yazan fırat

  dönüş tırmanışında Nurfer'in söylenmelerini bile şimdi gülerek hatırlıyoruz. zaten hep böyledir, doğada yaşanan bu tip zorluklar iç çekilerek anımsanır ve özlenir. en azından ben ve Can böyle düşünüyoruz:) herşey için çok teşekkürler, bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere...

 • Yorum Linki ebru Çarşamba, 02 Ocak 2013 14:29 yazan ebru

  cok kıskandım.1 haftadır hasta oldugum ıcın bu yuruyuse katılamadık.Tabı ben gelemeyınce eren ve babası da benımle kalmak zorunda kaldı.sımdı neler kacırdıklarını, ozelıkle eren için anlıyorum.
  resımler harıka ,bundan sonrakılerde tekrar beraber olmak ısterız.

 • Yorum Linki tayman tursin Salı, 01 Ocak 2013 18:21 yazan tayman tursin

  tebrikler Alpay..gerçekten çok güzel işler yapıyorsun çocuklar veonların geleceği için..yola devam canım...fotoğraflarda harika...çok beğendim...

Yorum Ekle

Cron Job Starts