Ekolojik Çocuk Kampı | Dedetepe Çiftliği | Ağustos 2012

Dedetepe Ekolojik Çocuk Kampımızın ikincisi tamamlandı. 27 ebeveyn ve 17 çocuk ile muhteşem bir hafta geçirdik. Bu sefer iklim şartlarından dolayı nehir suyu azalmıştı. Son 5 yıldır meyve vermeyen fıstık ağaçlarının, Ağustos kampında hasadını toplamak süpriz oldu. İncirler zaten beklediğimiz meyvelerdendi.

Ağustos kampımız da Temmuz kampı gibi çok eğlenceli ve tempoluydu. Öncelikle Dedetepe çiftliğinin alt kısmındaki nehrin yarısına kadar kurumuş olmasına şaşırdık. Bu sebeple gece yürüyüşlerimiz genellikle kamp içinde oldu. Yoga platformu bölgesi bunun için çok uygun bir yerdi. Hemen hemen tüm geceler mutlaka platformun açık yerine yatarak gökyüzünü izledik. Yatmadan önceki son aktivitemiz buydu.

Minik kampcılarımız haftaya boya yaparak başladılar ama çiftilik içinde koşma ve her yeri köşe bucak keşfetme hiç bitmedi diyebilirim.

Yazın sonu olması sebebi ile kuru otlar çok fazla çeşitte ve mükemmel gerçek formlarında kurumuşlardı. Onlarla bir çok aktiviteyi severek yaptık.

Bu kampta da anneler ve babalar çok çalıştı, bizim aslı istediğimizde buydu: Müzik aletleri yaptılar, çivi saha yaptılar, ağaç kabuklarını hazırladılar, çakıl, tahta, kuru ot, kozalak vs. taşıdılar, masal okudular, mantralar söylettiler.

Hava sürekli olarak estiğinden aslında sıcağı çok hissetmedik. Bu sebeple havuzu biraz az kullandık.

Böceklerle çok fazla yakınlaştık. Hemen her gün merceklerimizle bir böceği inceledik.  
Fıstık ağaçları son 5 yılın en iyi mahsülünü vermişlerdi. Onları ziyaret etmezsek olmazdı. Torbalarımızı fıstıkla doldurduk. Ayrıca naylon torba kullanmamaya karar verdik. Hepimizin artık kişiye özel bez torbaları vardı çünkü .

İncir ağaclarını ziyaretimiz ise çok tatlı geçti. Çocuklarla beraber bu aktiviteden dönerken tam 3 km yürüdük. Hemde bolca malzeme topladık.

Bu kampımızı yaptığımız yer bir ekolojik çiftlik. Çiftlik hayvanlarını inceledik. Hatta yaramazlık yapıp civcivlerin kapaklarını bile açtık. Tüm gönüllülerin civcivlerin peşinden koşup onları yakalamaya çalışmaları çok güzel görüntüler ortaya çıkardı. Müjdeli haber kayıp yok.Smile

Tüm katılımcılara ve minik kampcılara katılımları ve çalışkanlıkları için teşekkür etmek istiyorum. Bu özellikleri kampımızın daha uyumlu ve akıcı olması sağladı. Birde kamp kurallarımızdan olan karşılaştığımız böcekleri ya da hayvanları (bu akrep bile olsa) öldürmeden evini kampta başka yere taşıma kuralımızı tüm katılımcılarımız destekledi. Böylelikle ziyaretçi olduğumuz yere uyum sağladık.

Ve son olarak sanırım Ağustos kampının maskotu İSKOOO.Smile Hepimiz onun gibi yapıp dinlendik bol bol.

Tekrar tüm kampçılara teşekkür ediyorum. Sizlerle böyle bir deneyim bize çok iyi geldi.

Tekrar görüşmek üzere

Alpay Oğuş

{phocagallery view=category|categoryid=23|limitstart=0|limitcount=0}

2 yorum

 • Yorum Linki bilgör Pazartesi, 03 Eylül 2012 08:55 yazan bilgör

  ya hep böyle oluyor. bizim tadı damağımızda kalıyorrrrrr. çok güzel günler yaşadık gerçekten. sizlere teşekkürler ediyoruz. yeni kamp haberlerini bekliyoruz mutlaka.

 • Yorum Linki zühal Cuma, 24 Ağustos 2012 15:18 yazan zühal

  Dedetepe...

  Tadı damağında hala,közde patlayan mısırın, semaverdeki çayın,pembe domateslerin, kabak çiçeğinin, odun ateşinde pişen ekmeğin, kuru sele zeytinin,mis gibi zeytinyağının, sarımsaklı ekmeklerin ve bunun gibi daha bir çok lezzetin.

  Gözlerim hep arıyor, ateş başında yarısı açık çardaktan görünen binlerce yıldızı, buz gibi saydam mıhlı göletini,yalnızca su ve sabunu, zeytine bürümüş ağaçları, mutlu huzurlu insanları, boyaların içinde kaybolmuş çocukları ve içindeki çocuğu kaybetmemiş anne babaları.

  Kulaklarımda ise cıccır böcekleri, kaynayan semaver, kulaçlarımdaki su, müzik, Kekeça, çiftliğin haylaz köpekleri, çadırımızın yanındaki ağaçta geceleri öten kuş ve sessizlik.

  Keşke daha fazla kalabilseydik.

Yorum Ekle

Cron Job Starts