12-13 Haziran 2021 Permakamp Ekolojik Aile - Çocuk Kampı Güncesi

Kademeli normalleşme kuralları sonrası Haziran ayında Pazar günleri halen kapalı kaldı. Normalde kampımız pazar günü akşam üzeri 4 gibi sona eriyor. Biz de doğa özlemimizi daha fazla ertelemek istemedik ve kampımızı 2 gece konaklamalı hale getirip revize ettik. Hepimiz için biraz zahmetli olacak ancak bir o kadar da eğlenceli ve unutulmaz bir anı olarak kalacak. Ayrıca pandemi sürecini en sağlıklı şekilde atlatabileceğimiz etkinlik türlerinden biridir açık havadaki doğa etkinlikleri.

Programımızı Cumartesi sabah kampta buluşma ve pazartesi sabah kamptan ayrılış olarak yaptık. Pazar günü izni olan ya da kendine izin verenler isterse dönebiliyor.

Pandemi sürecindeki kapanma dönemlerini çoğunlukla çiftlikte geçiren kurucuların varlığı ile kamp hazırlıklarını kolayca tamamlıyoruz. Çiftlikte mevsimine göre değişen yapacak bir sürü iş oluyor. Çiftliğin kendi ritminde bir akışı var. Ekolojik çocuk kampları ile katılımcılarımız bu akışın içinde isterlerse bedenen yorulurken zihnen dinlenmenin keyfine varabilir yada ağaç gölgesindeki hamağımızda ve püfür püfür esen pekemizdeuyuyabilir :)

Ekolojik Çocuk kamplarının sabahı tatlı bir telaş ile başlıyor bizim için. Sabah 7'de ekip ayakta. Çay ocağı açılır, küplere sular doldurulur, masalar silinir, örtüler serilir, çöp kutuları yerlerini alır. Civar köylerden üreticilerimiz sabah yeni topladığı sebzelerini, fırından yeni çıkmış hala çıtırdayan mis kokulu ekmeklerini sırayla getirirler. Günün akışı ve iş bölümleri sıralanır tahtaya, kahvatıdaki tükettiğimiz gıdalarımızın üreticileri tek tek yazılır kartlara. Bizim için çok önemlidir ne yediğimizi ve zehirsiz üretim yapan üreticisini bilmek. Derken iki saat nasıl geçmiş anlamadan ilk katılımcımızın gelişiyle başlar iki günlük macera.

Tüm katılımcılarımıza gelmeden önce çiftliğin işleyişi ile ilgili bilgilendirme mailleri gönderiyoruz. Genelde katılımcılarımız okumuş olarak geliyor ve bu da bizim günlük akışımızı kolaylaştırıyor aynı zamanda doğallaştırıyor.

Kahvaltı sonrası hemen çöp ayrıştırma ve köpük köpük arap sabunu ile bulaşık yıkama bir ahenk içinde oyuna dönüşüveriyor çocuklar arasında. Çünkü herşey doğal, doğal olduğu kadar da eğlenceli. Büyükler içinse çocukların bulaşık yıkarkenki mutluluğu şaşırtıcı olmuyor değil:)

Çocuk toplantısı zamanı. Kamplarımızda çocukların her birini ayrı bireyler olarak görür, dinler, fikirlerine değer veririz. Topluluğun adil düzeni için konulmuş minimum kurallarımız var. Çocukları bu kurallar konusunda bilgilendiririz. Kamp boyunca maceracı ve riskli işler mi, sakin ve huzurlu işler mi peşinde olacağız buna ekipçe karar veririz. Maceracı ve riskli işler hep ağır basar tabii ki. Her zaman en eğlenceli olan sınırlarını aşmak değil midir? Bunun sonucunda kurulur sıkı ekipler ve güzel çoçuk masaları...

Çocuklar orman yürüyüşüne giderken büyükler ile Kampagidelimmibaba, Permakamp ve günlük akış üzerine kısa bir sohpet sonrası işler güçlere dağılıyoruz. Permakamp'ta hasat zamanı. Bakla ve bezelyeler iki gün boyunca hasat edilip ekim alanları yaz bahçesi için temizleniyor.

Katılımcılarımızın yeni bir şey öğrenip evine dönmesi bize ayrıca keyif verir. Birlikte üreterek öğrenmek ise en değer verdiğimiz öğrenme biçimlerinden birisidir. Öğle yemeği sonrası katılımcılarımız Bokaşi yapımı ile tanışırken daha önceden dinleyenler için de bilgilerini tazeleme fısatı oldu. Çöpümüzün değerini hep birlikte öğrendik.

Kamplarımızda çocuklar günün işlerine de destek olurlar. Akşam yemeğine bezelye ayıklancaksa bunu tabii ki de çocuklar yapar. Yapmak zorunlu değildir ancak birlikte yapmak çok eğlencelidir:)

Saat 5. Herkes için biraz yavaşlama zamanı. Büyükler yetişkin içecekleri üzerine sohbet ederken çocuklar ile pekede serbest resim ve mandala yapıyoruz. Kolay değil bütün gün orman yürüyüşüydü, hava kaykayıydı, ağlardı koşturmaca, bezelye ayıklamaydı derken hepsi yoruldu. Bütün çocuklar pekede dinlenmede, dinlenirken öğrenmede:)

Kamp alanında öncelikle çadır kurulacak yerlerin otları kesiliyor ardından kısa bir kampçılık eğitimi sonrası çocukların bütün gündür heyecanla beklediği çadır kurulumuna geçiyoruz.

Akşam yemeğinin ardından kamp ateşi ve masal zamanı. Kamp ateşi çocuklar için büyülü bir şeydir. Çok severler uykuları gelse bile orayı terk etmek istemezler. Biz de onların bu kadar çok sevmelerini severiz. Bir de masal olursa yanında işte o unutulmayan çocukluk anılarından biri daha:)

Ertesi gün daha bir sakin daha bir alışmış oluyor çocuklar ve büyükler biribirilerine . Yemek sofralarına birlikte oturup sohbetler ediliyor, çaylar içiliyor. Her şey kendi ritminde akıp gidiyor zamanın nasıl geçtiğini anlamadan.

Çocukların yüzündeki mutluluğun eksik olmadığı, macera ve eğlence dolu bir Ekolojik çocuk Kampını daha geride bıraktık.

Yeniden görüşmek dileğiyle,

Seteney Koz 

Yorum Ekle

Cron Job Starts