3-9 Temmuz 2016 Dedetepe Çiftliği Çocuk Kampı

Bu yılın bayram haftası. Katılımcılar çoğunlukla tecrübeli ve daha önce çok kez kampımızı tecrübe etmiş katılımcılardan oluşuyor. Bunun hem faydası hem de zorlukları var. Kamp katılım oldukça geçen yıllardan herşeyi bilen çocuklar sanki dün de buradalarmış gibi hayatlarına başlıyor. Ortalıkta çocuğumu gördünüzmü diyen ebeveynler.

Bu hafta kampın hortumdan kalan sıkıntılarını çözmeye devam edeceğiz. Umuyorum ki yardım alabileceğiz. Hamak dinlence alanımız için malzemeler tamam. 3 adet hamak yerleştiriyoruz. Süslemeler, ayrıntılar, hamaklar tamir edildi. Yerlerine yerleştirildi. Gizem ilk uykuculardan. Mekanın ismi de tamam. “Kachhamak”

Birde “Tıbbi Bitkiler Bahçesini” yapmak için çalışan operatör bizim gri su arıtma sistemimizi çalışma hale getirmişti. Onunda çözülmesi gerekli koku yapıyor.

Tüm işlerimizin içinde çiftlik işlerini de bitirmemiz gerekiyor.

Hem eğlenceli hem çalışkan ekip işleri teker teker bitirdi. Birde merdiven yaptılar. Gri su arıtma yılların birikmişliği ile tıkanmış. Yeni malzeme koymak gerekti. Gönllülerimiz hızlı.

Atel başı muhabbetleri hiç sekmiyor. Kadın çemberleri, Erkek çemberleri, masallar, yıldız gözlemi..

2 hafta üst üste kalan aile fazla olunca 2. Haftaya devam ederken aynı köyde yaşıyormuş gibiyiz. Artık günlük akışı ben planlamıyorum. Kendince akıyor. Ben sadece günlük programı öğrenip kalan yerlere destek oluyorum.

Tavuklarımız çok şanslı gıdaları yerinde. Hergün 8-10 yumurta alıyoruz. Fakat yılanı farkettik. Tam kümesin ortasındaki ağacın altında yuvası var.

Zeytin ağaçlarının kökö sistemi bu boşluklara izin verdiğinden dikkatli olmak lazım. Akrep ve yılanlar için güzel yuvadır. Bu sebepten zeytin ağacının altında uyunmaz derler. Cin çarpar. J

Çocukların kendi akışları var. Gruplaşmalar olsa da özellikle su oyunlarında bir aradalar. Kızlar başka gündemde erkekler başka. Havuza ağaçtan atlamak en büyük eğlence.

Fırın 2 günde bir yanıyor. Budamalardan kalan dallar kuru. Bolca var. Ekmeklerimizi yapıyoruz. Kekleri börekleri yapıyoruz.

Katılımcılar da mutfakta kendince armağanlar yapıyor diğerlerine.

Bu 2 haftayı ayrı ayrı yazmayacağım. Çünkü birkaç eklenen kişi ile sonraki haftaya devam ettik.

Havalar çok iyi gidiyor. Cuma akşamı (15 Temmuz) ateş başında yaşadığımız ve algılarımızın bir türlü toparlayamadığı geceyi de buraya bir not olarak koymakta fayda var.

Sonrasında ben aşağı merkeze indiğimde şu diyalog ile konunun özetini hızlıca yaşadım.

Lokantada müşteri seslendi. “Bir kelle paça bana. Darbe mi olmuş.”

Kileri kitlemeler, gıda sayımı, gelenleri almak, gitmeyecekleri nerde yatırıcazlar. Neler neler.

Haydi sağlıcakla kalın

Alpay Oğuş

 

Yorum Ekle

Cron Job Starts