Perşembe, 12 Eylül 2013 15:29

Kampların amacı ve dikkat edilmesi gereken konular.

Yazan

Herkese merhaba

Genelde kamp alanında  geçirdiğimiz süreler içinde tekrar etme şansı bulduğumuz konular olsa da, bazen atlanabildiğinden dolayı bu konularda yazmak istedim.

Kayıt formlarını doldururken zaten bazı temel konularda kuralları okuyor onaylıyorsunuz.

Bu yazıda “Kampları yapmakta ki amaçlarımız” üzerinde biraz durmak istiyorum.

Deneyimlemek

Kampların amacı doğa içinde sizlerin ve çocuklarınızın deneyimlerini arttırmak. Yürüyüşten, çeşmeden su içmeye, kayalar üzerinde sıçramaktan, ayağa batan dikenlere, hayvanlara, yıldızlara, çadıra kadar birçok konu çocuklarımız için yeni kavramlar. Hatta bazı enne babalar içinde böyle. Şunu bilmenizi isterim ki elmanın ağaçta yetiştiğini bile idrak etmekte zorlanıyor çocuklarımız. Çokta haklılar çünkü kurduğumuz şehir düzeninde bunların önemi hakkında en ufak bir kaygı taşımadan büyüyorlar.

Kamplarımız çocuk merkezli ve amaçlıdır. Deneyimlemek ve deneyimlemeye ortam hazırlamak ise biz ebeveynlerin en büyük görevidir. Bu deneyimler sırasında çocuklarımızın bir yara almasını engellemek ise 2. En büyük görevimizdir.

Bu konu çok önemlidir. Çünkü “kaza kaygısı”  fazla olduğunda bu sefer de deneyimlemeyi kaçırabiliriz. Bunu iyi dengeleyeceğiz. Çocuklarımızı onları deneyimlemekten vazgeçirerek değil, özendirerek koruyacağız. Deneyimlerini arttırıp, sonrasında onların kendilerini biz olmada da korumalarını öğreteceğiz. Evet zor bir iş olsa da bunu yapmak zorundayız. Çünkü her zaman ne yapmalarını söyleyecek bir anne babaları yanında olmayacak. 

Çocuğunuzla iletişiminiz.

Kamp  ortamları genelde bir çok birey için yenidir. Doğa içinde olduğumuzdan ortamın enerjisi herkesi olumlu etkiler. Bu sebeple çocuğunuzla iletişiminizde farklılıkları gözlemleyebilecek kadar duyularınızı açarak kampa geliniz. Bu ne demek?

Şehir yaşamında ayakabısını kendi bağlamayan bir çocuk orda da bağlamadığında siz diğer arkadaşları bunu duyacak şekilde azarladığınızda çok daha fazla alınabilir. Bunu şehirde olduğundan daha fazla önemseyebilir. Bunun sonucu olarak kırılmışlık duygusu size “ ben kampı sevmedim” olarak gelebilir.

Çocuktan böyle birşey bekleyemeyiz ama sizden bekleyebiliriz. Çocuklarınızla olan ilişkinizde oluşmuş günlük kuralları bir kenara bırakın. Kamplar bu ilişkiye yeni tohumlar atmak için en uygun ortamlardandır. Bu fırsatı kaçırmayın. Tekrar denemek için şansınız olsun.

Çocuk ile aile arasındaki bağlar

Doğa kampları çocuğunuzla iletişim karadeliklerini gidermek için iyi bir fırsattır. Ayrıca diğer çocuklara anlatacağınız hikayeler ya da onları da kapsayan etkinliklerde bulunmanız siz kısa sürece “çocuğunuzun kahramanı” yapabilir. Bu arzulanan çok güzel bir sonuçtur. Bu fırsatları kaçırmayın.

Örnekleme

Senelerdir biriktirdiğimiz korkularımız da kamplarda bizlerle birliktedir. Soğuk korkusu, böçek korkusu, düzensiz yemek yemek, yürüyüşten kaçmak, karanlık vs. Biliniz ki biz neyden korkuyorsak bunu ulu orta beyan ettiğinizde çocuğumuzda herzaman ki gibi bunu örnekleyecektir. Kamp macerası sizin küçücük bir böcekten korktuğunuzun çocuğunuz tarafından keşfedilme macerasına dönüşmesin. Korkuyor olsanız bile bunları çocuğunuza bulaştırmayabilrisiniz. Bunun için biraz dikkatli ortamda bulunmak ve haraket etmek, çadır kapısını sürekli kapalı tutmak ve muhtemel karşılaşma durumlarına hazırlıklı olmak yeterli olacaktır

Herkese şimdiden iyi kamplar dilerim

Alpay Oğuş

 

 

Yorum Ekle