27-28 Temmuz 2024 Permakamp Öğümce Yerleşkesi - Ekolojik Çocuk Kampı

  İstanbul'a 30 km mesefade 10 yıl önce kampagidelimmibaba aileleri tarafından Topluluk Destekli kurulmuş bir çiftliktir. Öğümce köyü sınırları içerisindeki bu yerleşkede şimdiye kadar Türkiye için çok yeni ve farklı olan bir çok uygulama hayata geçirildi.

  Permakamp; çocuklarımız günlük doğa etkinliklerinden farklı yöntem ve düşünce biçimleri ile tanışsınlar diye tasarlandı. Her adımında çocukların da uygulama ve fikirlerle katılmasına fırsat tanındı. 

  Ağaç üstü ağları, ip kaydırakları, sıradışı ağaç oyun evi, Gökkubbesi (Dome), ekili arazileri, kestane platformu, kompost tuvaleti, Nar cafe'si, fırını ile tüm gün her köşesinde farklılıklar bulabileceğiniz bir yer.

  Kamp alanımız yerleşke içerisinde olacak, kahvaltı ve öğlen yemeğini bizim için Kooperatif halledecek. 

  Yetişkinler için de tabii günü konuları genel olarak Kampcılık, malzeme, yer seçimi, Vahşi hayat, Sıcak kalma, iyi uyku, Ekoloji, gıda, Sağlıklı beslenme vs konularda da farkındalık arttırıcı muhabbetler kaçınılmaz oluyor.

  Bu kampta Kolaylaştırıcımız Seteney Koz.


  Tüm yaş Gurupları

  Dahil olanlar

  • 2 Sabah Kahvaltısı
  • 2 Öğlen Yemeği
  • 1 Akşam Yemeği
  • Konaklama
  • Tüm çalışmalar
  • Eğitimler
  • KDV

  Dahil Olmayanlar

  • Ulaşım
  • Yetişkin içecekleri
  • Kendinize Özel Extralar
  • Dahillerde belirtilmeyen tüm hizmetler

  Kamp Detayları

  Bu bölümde Kampımız ile ilgili detayları görebilirsiniz. Her pencere farklı bir konudadır..

  Kamp alanı çevresi çitlerle kapalı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. Gün içerisinde Yetişkinler ve çocuklar kimi zaman ayrı, kimi zaman birlikte etkinliklerde bir araya geliyorlar. Küçük olanların biraz desteğe ihtiyacı olabilir. Merak etmeyin onları gözeteceğiz.  Kamplar genellikle Doğa farkındalığını arttırıcı tekrarı çoğaltmak ve böylelikle doğa bilincini kalıcı olarak içselleştirmek amacını taşımaktadır. Bu sebeple bolça yürüyüş, kaybolma, hikaye, masal, gözlem, böcek, yağmur, sis, soğuk, sıcak, su, güneş, çamur, vs ne varsa, kısmetimize ne çıkıyorsa olduğu gibi karşılamak, dayanışmak, yardımlaşmak, eğlenmek amacındayız. Kamp içinde akşam ateşi için odun toplama, su kanallarında keşifler, ağlarda, ağaç oyun alanında çocukça birçok oyunu  kapsayacaktır.

  Kampa araba ile gelindiği için top, ip, küçük müzik aletleri v.b araçlar getirebilirsiniz. Oyuncak getirmeyiniz lütfen. Müzik yapmayı bilen varsa getirilecek aletler ile şarkı söyleyebiliriz. (Çalışıp da gelebilirsiniz :)) Ateşbaşı için masalarınızı hatırlamayı unutmayın.


  Permakamp

  Permakamp doğal yaşam alanları oluşturma amacı ile toplum destekli kurulmuş bir gıda üretim veya gıda birliği topluluğunun genel adıdır. Sitemizde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

  Bizler çiftliğe adım attığımız andan itibaren bizi bekleyen işlere dalarız. Büyük bir mutfağımız var. Etkinlikler sırasında mutfak sorumluları hariç mutfağa girilemiyor. Yemekler hazır olduktan sonra kendimiz alıp çocuklarımızla birlikte masalarda yemeklerimizi yiyiyoruz. Sonrasında yine çocularımızla birlikte bulaşıklarımızı kendimiz yıkıyoruz.

  Yerleşkeye girdiğiniz anda nerde ne var biri size anlatacak. O kişi hala ortaya çıkmadıysa önce bir çay koyun ve kendini belli etmesini bekleyin.

  Yürüdüğünüz yere dikkat edin. Ayaklarınızın altında bizim yemek için ektiğimiz marulumuz olmasın.

  Yoga yapmak serbest. Çocuklar zaten serbest. Sizinkiler biraz çekingen olsa da onlara karışmayın. Bizim çocuklar onları açar merak etmeyin. Haa olmadı ve bir şey kırıldı, bir şey ezildi, çocuğunuza sakın kızmayın; biz kızmıyoruz çünkü ama onu hemen düzeltin, tamir edin. Muhtarın gözünden kaçamazsınız bizden söylemesi.

  Alanda sigara içilmiyor. Sadece giriş kapısının önünde içilebiliyor. Ama orada bir izmarit kabı olacak merak etmeyin.

  Haydi o zaman buluşalım. Aşağıda ki formu doldurun ki biz sizi tanıyalım. Nereye geleceğinizi size söyleyelim.

  27 Temmuz sabah 08:30 evden çıkış. Permakamp ulaşım 30 dk.

  Çadırların kurulumu, oryantasyon, yürüyüş, kamp içi serbest zaman, kamp işlerinde üretim, solucan ve toprak üzerine söyleşi, çiftlik kurmak üzerine söyleşi, kamp ateşi, konaklama

  28 Temmuz saat 15:00 civarı Permakamp'tan geri dönüş yola çıkış. 

  Gün boyu kamp içerisinde çocuklar için değişik etkinlikler. Dostumuz Solucanlar, tamirat tadilat, Ağaçların üzerinde ağlar, Hava Kaykayı, Ekolojik beslenme...vs

  Diğer ayrıntılar katılımınız halinde mail ile gönderilecektir. 

  Permakamp Ekolojik amaçlarla kurulu bir çiftlik olduğundan tüm gıda ihtiyacımız nereden geldiği ve ne olduğu belli ürünler ile Permakamp Mutfağı ve Ambarı tarafından karşılanacaktır.

  1. gün
  09:00 - 10:30 Kahvaltı
  11:00 - 13:00 Orman Banyosu - Oryantasyon 
  13:00 - 14:30 Öğle yemeği 
  15:00 - 18:00 Etkinlikler
  16:00 - 16:30 Çocuklar için ara öğün
  18:00 - 20:00 Akşam Yemeği
  Kamp Ateşi ve konaklama

  2.gün
  09:00 - 10:30 Kahvaltı 
  11:00 - 13:00 Etkinlikler
  13:00 - 14:30 Öğle yemeği 
  15:00 - 17:00 Serbest zaman - Ayrılış

  Herkes kendi aracı ile yola çıkacak. Arabası olmayanlar için arabasında yer olanlar bize bilgi verebilir ya da arabası olmayanlar ne yapabileceğini bize sorabilir. Yardımcı olmaya çalışacağız. 

  Konaklama için 2 seçeneğiniz bulunuyor.

  1- Permakamp Kamp alanında çadırda konaklama.

  2-Yan komşumuz cam ocağı vakfı Kampüs odalarında konaklama. Odalar hakkında bilgi almak için lütfen linke bakınız.

  Çadır Kamp malzemesi olanlar kendi çadır,mat ve uyku tulumlarını getirebilir. Extra bir ücrete tabii değildir. 
  Olmayanlar kiralayabilir. ( Kayıt formu içinde fiyatlardırma bölümüne Bakınız.)

  Kiralanacak malzemeler temiz teslim edilir teslim alınırken zarar görmemiş olması gerekmektedir. Zarar gören malzemeyi değer bedelinden kiralayan satın almak durumundadır. En çok zarar konuları çadır bezlerinin yırtılması veya pollerin kırılması veya sigara yanıklarıdır.  (Çocuklar için uyku tulumlarının içine alez v.b malzeme getirilmesi önerilir). Yağmur yağması durumunda tüm malzemeler katılımcı tarafından teslim alınır ve belirteceğimiz adrese tüm bakımları yapılmış, kurutulmuş olarak teslim edilir.(Kargo yada elden bırakılabilir.)

  Kamp alanında çocuklar çevresinde sigara içilmemesi önemle rica edilir. Gözden uzak bir ağaç arkasını "izmariti yere atmama" koşulu ile sigara içme mekanı olarak belirleyeceğiz. İyi tarafından bakarsak en azından gökyüzü görünüyor olacaktır. :)

  Yemek ve Konaklama
  Türkiyenin değişik bölgelerinden bildiğimiz tanıdığımız üreticilerden temin edilen Ekolojik ürünler ve yerel bir et üreticisinden antibiyotiksiz ve gezerek yetişmiş et ürünleri kullanılacaktır. 5 öğün yemek, Permakamp katılım, kamp katılımını kapsamaktadır.


  Katılım Katkı Payı
  Kamplara katılım 3 yaş ve altı çocuklar için ücretsizdir. 
  4-12 yaş için 1960TL dir.
  Yetişkinler için 2380TL dir.
  12 yaş üstü çocuk Yetişkin gurubundadır. 

  Cam Ocağı odalarında konaklama : Odalarda aile sayınıza göre yatak sayısı, ısıtma, içinde banyo tuvalet olan odalardır.
  Oda fiyatı 1950TL dir.


  Çadır Uykutulumu ve mat kiralamak istiyorsanız...

  Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleridir. Hiçbir malzemesi olmayan ama Kamplarımıza katılmak isteyenler için oluşturduğumuz bir seçenektir. Malzemeler limitlidir.

  Bu sebeple katılıma kesin karar verdiğiniz durumda formu doldurunuz. Malzeme kiralamak isteyenlerin Kamp öncesinde malzeme kiralarını havale yapması zorunludur.

  Geçmişte oluşmuş bir çok maduriyet sebebi ile bu uygulamayı anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Teşekkür ederiz.

  Ücretler :

  3 kişilik Lafuma Bez Çadır 450tl/ Adet (3 kişiliktir.  2 ebeveyn 1 çocuk içinde yeterlidir.)

  4 Husky Çadır 650tl/Adet (4 kişiliktir.  2 ebeveyn 2 çocuk içinde yeterlidir.)

  Uykutulumu (-15 Derece özellikte)+mat 200TL/adet 

  Kiralanacak malzemeler temiz teslim edilir teslim alınırken zarar görmemiş olması gerekmektedir. Zarar gören malzemeyi değer bedelinden kiralayan satın almak durumundadır. En çok zarar konuları çadır bezlerinin yırtılması veya pollerin kırılması veya sigara yanıklarıdır.  (Çocuklar için uyku tulumlarının içine alez v.b malzeme getirilmesi önerilir)

  Kamp alanında çocuklar çevresinde sigara içilmemesi önemle rica edilir. Gözden uzak bir ağaç arkasını "izmariti yere atmama" koşulu ile sigara içme mekanı olarak belirleyeceğiz. İyi tarafından bakarsak en azından gökyüzü görünüyor olacaktır. :)

  Çok büyük olmayan piknik örtüsü, kilim ( piknik kilimi gibi)
  Çadır - uyku tulumu - mat - kafa ya da el feneri
  Yedek kıyafet, akşam soğuk olmasına karşı muhakkak polar, şapka ( özellikle çocuklar için unutmayın). Uyku tulumunu yetmeyeceğini düşünen varsa arabaya battaniye de koyabilir.
  Su için kap, mataralar
  İlk yardım malzemeleri, çocuklar için ilaçlarınız varsa.
  Diş fırçası, tuvalet kağıdı, ıslak mendil.

  Bu kampları düzenlerken ürettiğimiz atığa çok dikkat ederiz. Lütfen atık olabilecek tek kullanımlık bardak, tabak çatal getirmeyiniz. Evinizde ne kullanıyorsanız getiriniz. Orada hepsini yıkayarak ve sularımızı doldurduğumuz mataralardan içerek atık üretmeden kamp yapabiliriz.

  Kayıt Formu

  Katılım sadece bu form aracılığı ile yapılmaktadır. Katılıma kesin karar verdiyseniz formu doldurunuz. Kayıt olduktan sonra size bir mail gelecektir. Bu mailin içeriğinde zaten bu sayfada okuduğunuz bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Lütfen bu maili dikkatle okuyarak saklayınız.