18-23 Temmuz 2022 Maçahel Vadisi - Şavşat Aile / Çocuk Kampı - Bulutların Üzerinde Koşan Çocuklar 1. Kamp

Trabzon'da buluşup Kaçkar Dağlarının eşsiz doğasına atacağız kendimizi.

Macahel için, Doğu Karadeniz’in doğusu desek abartmış olmayız. Gürcistan sınırındaki Macahel’in altı köyü Artvin sınırlarında kalırken, kalan 12’si de Gürcistan sınırlarında kalıyor.

Biyolojik rezerv alanı olarak çok kıymetli bir bölge olan ballarıyla ünlü Macahel bölgesi, yaban yaşam sahası olarak da kıymetli. Bu coğrafyanın farklı bir Karadeniz’i olan Macahel ve civarındaki bölgeye çocuklarımızla birlikte, bir etkinlik gerçekleştirmiş olacağız.

Programımızı Macahel, Lekoban ve Şavşat  bölgesi köyleri ve yaylalarında gerçekleştirilecektir.

Geçen yıllarda da bu programı biraz değişiklik ile gerçekleştirmiştik.Rehberimiz Başka Rota'nın kurucusu dağ ve Doğa rehberi Mikail Köroğlu. Çocukluğundan beri bölgede rehberlik yapıyor.   

Bu kampta Kolaylaştırıcımız Mikail Köroğlu.
6 Yaş üstü Çocuklar içindir.

Dahil olanlar

 • Profesyonel rehberlik
 • Tüm ara ulaşımlar ve otoparklar
 • Tam pansiyon 5 gece konaklama ( 5 kahvaltı – 6 öğle ( 2 kumanya şeklinde) – 5 akşam yemeği)
 • Zorunlu TURSAB seyahat sigortası
 • Millipark ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Başka Rota-KampaGidelimmiBABA işbirliği

Dahil Olmayanlar

 • Türkiye’nin herhangi bir yerinden Trabzon’a geliş ve kamp bitişi geri ulaşım
 • Kişisel harcamalar
 • Konaklama yerlerinde alınan extralar
 • Dahillerde belirtilmemiş harcamalar
 • Kişisel memnuniyetinizi ifade eden bahşişler

Program

Bu bölümde Kampımız ile ilgili detayları görebilirsiniz. Her pencere farklı bir konudadır..

Doğal olanı ve Doğa'yı çok seviyoruz. Bu sebeple herhangi bir gezi yaparken en vazgeçilmezimiz bunlar oluyor haliyle. Bir bölgeyi gezerken yavaş olmayı, yavaş olurken hayatın ve kavrayışın farklılaştığını deneyimliyoruz. Yavaş tatilin en önemli ayrıntılarından biri ruhunuza hizmet etmesidir. Özünüze ve içinize bir dokunuştur. 

Bizler etkinlikleri planlarken ve uygularken özgün bir yöntemle çocukların akışı ve planlamayı değiştirebilmelerine imkan veren yöntemler uyguluyoruz. Bu şekilde aslında bir anlamda çocukların zamanına yavaşlıyoruz. Bu tür plan değişikliklerine hazırlıklı olun. Mesela bazen dere'de oynamak çok eğlenceliyse, yemeği geç bırakabiliriz. :)

Bunların dışında özel bazı çalışmalar için sizlerden bazı konularda hazırlıklı gelmenizi rica edeceğiz. Katılımınız halinden bunlar sizlere bilgilendirme mailleri olarak duyurulacaktır.

Bu bir ziyaret değildir, bir an yakalama yarışı değildir. Anın içinde olma davetidir.

1. Gün: TRABZON – MENÇUNA ŞELALESİ– MAÇAHEL
Rehberimiz sizi Trabzon Havaalanı‘nda karşılayacak. Eşyalarınızı aracımıza yerleştirdikten sonra sahil yolundan ilerleyerek Arhavi’deki Mençuna Şelalesi yürüyüşünün başlayacağı noktaya geliyoruz. Buradan yaklaşık 45 dakikalık dik bir merdiven çıkışı ile şelaleye varıyoruz. Hava durumuna göre şelalenin döküldüğü küçük gölete girmek mümkün.
Vakit geçirdikten sonra öğle yemeği için yürüyüşe başladığımız yerdeki tesise geri iniyoruz. Yemek sonrası araçlarımıza binerek Hopa ve Borçka üzerinden Maçahel’e tırmanmaya geçiyoruz. Yol üstünde bir durağımız daha var: Borçka Karagöl ! Buranın etrafını da eğer hava izin verirse yaklaşık 45 dakika da yürüyoruz. Kısa bir çay molasından sonra Maçahel geçidine araç ile tırmanmaya devam ediyoruz. Geçitten sonra artık hep iniş ile pansiyonumuza gidiyoruz.
Konaklama ve yemek İremit Pansiyon

2. Gün: MARAL ŞELALESİ – CAMİLİ KÖYÜ
Güzel bir kahvaltının ardından Türkiye’nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesi olan 63 metrelik Maral Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Hava ve grup şartlarına göre rehberiniz bu günün yürüyüş süresini uzatıp kısaltabilecektir. Yarım saat yürüyüş mesafesi kalana kadar şelaleye araçla gidilebiliyor. Uzun yürüyüş isteyenleri çıkarken değil de geri dönüşte yürütüyoruz. Şelaleyi gördüğümüz ilk yerde bir seyir terası var ve burada daha aşağı inmek istemeyen misafirlerimiz oturabiliyorlar. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkatli bir şekilde inmek gerekiyor.

Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte grup olmanın verdiği faydalardan yararlanıyoruz. Herkes birbirine yardım ediyor. Şelalenin altında soyunma kabinleri mevcut. Cesaretli olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz.

Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmamanızı öneriyoruz. Yaşadığımız bu deneyim ile soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor. O yürüdüğümüz patika ve merdivenleri yapan amcanın akrabalarının işlettiği seyir terasında dinlenme ve çay molasından sonra araca doğru geri yürüyoruz. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir güzel mekanda İremit pansiyon'da alıyoruz.

Yemek sonrası araçla devam ederek Camili Köyü‘nü, sınır kapısını ve tarihi ahşap camisini görme fırsatı buluyoruz. Yine yorucu ama bir o kadar da zevkli ve çeşitli deneyimlerle dolu bir günün ardından pansiyonumuza geri dönüyoruz.

Konaklama ve yemek İremit pansiyon

3. Gün: FINDIK YAYLASI - LEKOBAN YAYLASI
Sabah kahvaltımızın ardından artık Maçahel’e veda ediyoruz. Aracımız ile yaklaşık 2 saat sürecek yolculuk ile Fındık yaylasına varıyoruz. Ama yolda biraz yokuş yukarı orman içinde yürüyüş yapıyoruz. Bunu rehberimiz sizin ve havanın durumuna göre ayarlıyor. Fındık yaylasına vardığımızda kısa bir fotoğraf molasından sonra aracımıza binerek Lekoban Yaylası’na doğru yükselmeye başlıyoruz. Manzaramızda İndastvinda geçidi var. Buradan eğer hava açık ise Macahel vadisi ve Batum sahili görülebiliyor.

Fotoğraf molasından sonra tekrar araç ile 15 dakika daha yükselerek Naçadirev Gölü’nün altına varmış oluyoruz. Burada gerçekten havanın açık olması için dua edebiliriz. Karçal Dağı’na en yakın olduğumuz yer burası. Beş dakikalık yürüyüş ile göle çıkıyoruz. Cesaretlileri suyun içinde görmek isteriz. Öğle kumanyalarımızı da bu noktada yiyoruz. Yeteri kadar kaldıktan ve dinlendikten sonra artık dönüşe geçiyoruz.

İsteyenler İndatsvinda Geçidi’nden pansiyona kadar 45 dakikalık yürüyüş yapabilirler. Hatta direk gölden de yürüyebiliyoruz. Yine havaya bağlı tabi.

Konaklama Lekoban Yaylasında ahşap tesiste

5. Gün: ALABALIK VADİSİ VE DERESİ – ŞAVŞAT

Sabah kahvaltı sonrası Lekoban’a veda ederek Şavşat’a doğru yine yürüyüş ve araç karışık seyehatimiz başlıyor. İlk durağımız yarım saat sonra orman sınırı. Burada araçtan inerek belirleyeceğimiz yere kadar yayla yolundan yokuş aşağı iniş yürüyüşü yapıyoruz. Araç bizi arkamızdan takip ediyor.

Belirli yerde araca binerek biraz daha gidiyoruz ve dere kenarında bir yerde öğle kumanyalarımızı almak ve ayaklarımızı dereye sokmak için mola veriyoruz. Yemek sonrası Şavşat’a yürüyüş ve araç yolculuğumuz devam ediyor. Kısa fotoğraf molaları ile asfalt yola bağlanarak Şavşat merkezsin 4 km yukarısındaki pansiyonumuza yerleşiyoruz. Hava durumuna göre manzara tepesine çıkabiliyoruz.

Konaklama Şavşat Laşet Bungalow

6. Gün: ŞİRATA GÖLLERİ – ŞAVŞAT KARAGÖL – ŞAVŞAT

Sabah alacağımız kahvaltının ardından 45 dakikalık araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü’nden geçerek Fevzi abi ve Nazire ablanın muhteşem köfte ve garnitürlerini yiyeceğimiz Balıklıgöl’e varıyoruz. Küçük bir çay molasından sonra yürüyüşe geçiyoruz. Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri’nin ilki ve küçüğü olan göle çıkarıyor.

Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış. Hemen yukarısındaki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göle çıkıyoruz ve uzun bir mola veriyoruz. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan Angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze çok az daha çıkış ekleyerek orman içine giriyoruz. Bu noktadan hava açık ise Karçal Dağları’nı ve ötesini rahatlıkla görebiliyoruz. Sonra kağnı yoluna bağlanan kadar dik inişler yapıyoruz. Buradan yaklaşık yarım saat daha yürüyerek dairemizi tamamlıyoruz ve artık yemek zamanı.

Yemek sonrası Balıklıgöl’de dinlenerek Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Biraz araç biraz yürüyüş ile Karagöl’e varıyoruz. Karagöl’de varış saatimize göre mola veriyoruz. Artık dönüş vakti. Aracımız ile yol üstündeki Cevizli Kilisesi’ne uğrayarak otelimize geri dönüyoruz.

Konaklama Şavşat Laşet Bungalow

7. Gün: CEHENNEM DERESİ KANYONU – ARTVİN BARAJI – TRABZON - DÖNÜŞ

Bugün sabah kahvaltımız sonrası dönüş yolculuğumuz başlıyor. İlk durağımız Cehennemderesi Kanyonu. Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı kanyonun kısa ama dik bir çıkışı var. Buraya hayran olacaksınız. Ziyaret sonrası Artvin şehrine ve dolayısı ile barajına doğru tıRmanışa geçiyoruz. Burayı da fotoğrafladıktan sonra öğle yemeği saatlerinde Hopa’ya varmış oluyoruz. Burada salaş ama çok lezzetli bir pidecide öğle yemeği alıyoruz. Yemek sonrası kısa alış veriş molası için (peynir, tereyağı vs ) Pazar ilçesine uğruyoruz. Ardından Sürmene de bıçakçı ve çay fabrikası gezimiz oluyor. Geziler sonrası

17.30 gibi Trabzon havaalanına varmış oluyoruz.

Kamp Detayları

Bu bölümde Kampımız ile ilgili detayları görebilirsiniz. Her pencere farklı bir konudadır..

Maçahel bölgesi rezerv alanı olarak muhteşem manzara ve doğal yapıya sahip eldeğmemiş bir alandır. Son zamanlar bölge birçok kişi tarafından keşfedilip ziyaret oranları artmış olsa da zorlu koşulları itibari ile tam Kampagidelimmibaba katılımcılarına uygun zorluk derecesinde bir bölgedir.

Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu zor koşullar giderildiğinde bölgenin daha değişik yerlerine de gidilebilecektir.
Yürüyüş patikaları ve toprak yollar çocukların rahatlıkla yürüyebilecekleri güvenli bir ortam sağlıyor. Her çocuk büyükler ile yürüyüşe katılacaktır.

Küçük olanların biraz desteğe ihtiyacı olabilir. merak etmeyin onları gözeteceğiz. 

Kamplar genellikle Doğa farkındalığını arttırıcı tekrarı çoğaltmak ve böylelikle doğa bilincini kalıcı olarak içselleştirmek amacını taşımaktadır. Bu sebeple bolça yürüyüş, kaybolma, hikaye, masal, gözlem, böcek, yağmur, sis, soğuk, sıcak, su, güneş, çamur, vs ne varsa, kısmetimize ne çıkıyorsa olduğu gibi karşılamak, dayanışmak, yardımlaşmak, eğlenmek amacındayız. 

Karçal Dağları Maçahel Vadisi - Şavşat bölgesi

Trabzon'da buluşup Kaçkar Dağlarının eşsiz doğasına atacağız kendimizi. 

Macahel için, Doğu Karadeniz’in doğusu desek abartmış olmayız. Gürcistan sınırındaki Macahel’in altı köyü Artvin sınırlarında kalırken, kalan 12’si de Gürcistan sınırlarında kalıyor. 

Biyolojik rezerv alanı olarak çok kıymetli bir bölge olan ballarıyla ünlü Macahel bölgesi, yaban yaşam sahası olarak da kıymetli. Bu coğrafyanın farklı bir Karadeniz’i olan Macahel ve civarındaki bölgeye çocuklarımızla birlikte, bir etkinlik gerçekleştirmiş olacağız. 

Programımızı Şavşat, Macahel ve Borçka bölgesi köyleri ve yaylalarında gerçekleştirilecektir.

 

18 Temmuz 2022 sabahı en geç saat 10:00 kadar herkes kendi şartları ile Trabzon havaalanına ulaşmış olmalıdır. 

Kampımızın yapılması kesinleşmiştir. Kayıt sonrası hemen ucak biletlerinizi alabilirsiniz.

23 temmuz 2022 öğlen yemeği sonrası Trabzon'a geri döneceğiz. Dönüş Uçak biletlerinizi 18:00 sonrası almış olmanız gereklidir.

Katılım Katkı Payı
Bu Kampımıza 6 yaş üstü çocuklar katılabilir. 

Yetişkinler için Katılım katkı payı 6550TL dir. (Kdv Dahildir.)
Çocuklar için Katılım katkı payı 5950TL dir.(Kdv Dahildir.)
12 yaş üstü çocuk Yetişkin gurubundadır. 

 • Önemli Bilgiler

  • Ön ödeme ve tur ödemesi: Tur ücretinin tamamının turdan 30 gün öncesine kadar ödenmesi gerekmektedir.
  • İptal: Müşteri tarafından yapılacak olan tüm iptaller mail ile yazılı olarak yapılmalıdır. İptal ve ücret iade şartları:
  • Turdan 30 gün önce : % 100 iade
  • Turdan 15 gün önce : % 50 iade
  • Turdan 7 gün ve öncesi : % 0 iade
  • Tur ücretleri aksine bir ibare yoksa uçak biletleri, özel harcamalar, alkollü içecekleri kapsamaz.
  • Tur ücretleri, aksine bir ibare yoksa tur programında belirtilen tüm konaklama, kahvaltı, programda belirtilen yemekler, profesyonel rehberlik hizmetleri, turun doğasına en uygun taşıma hizmetleri, tur paket sigortası ve yemeklerde tüm meşrubat, su, çay ve kahve ücretlerini kapsar.
  • Turumuzda, ferdi kaza sigortası yapılmamaktadır, gerekli gördüğünüz takdirde, lütfen ferdi kaza sigortanızı yaptırınız.
  • Beraberinizde getireceğiniz tüm araç, gereç ve malzeme tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.
  • Doğa ve macera turlarında, çeşitli hava şartlarına maruz kalabilirsiniz, uygun kıyafet getirmeniz ve turun doğasına uygun giyinmeniz ve hareket etmeniz gerekmektedir.
  • Doğa ve macera turlarında, rehberiniz ve grubun diğer üyeleri ile uyum içinde olmanız, turun ahengi ve sizin güvenliğiniz için çok önemlidir. Rehber, gerekli görürse, katılımcının turdan ayrılmasını veya bazı parkurlara gelmemesini isteyebilir.
  • Başka Rota, tüm turlarında önceden haber vermeksizin, gerekli gördüğü takdirde, program, otel ve rehber değişikliği yapabilir.

 

 

 • Turumuzun sınıfı dünya standartları arasında Alternatif Turizm'in kapsamına girer ( Eco Turizm ). Kitle turizmi gibi 40-50 kişilik otobüslerle yapılmaz. Max kapasite 13 kişi ile sınırlıdır.
 • Aracın kaptanından tutun da gidilen restoranların çalışanlarına kadar herkesin güler yüzlü ve işlerini severek yaptıklarını göreceksiniz.
 • Doğa turlarında felaket durumları olmadığı sürece turlar gerçekleşir ve katılımcıların kıyafetleri doğa şartlarına uygun olmalıdır.
 • Turumuz yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir turdur. Doğu Karadeniz'in gerçekten eşsiz doğası karşısında  yaşayacağımız deneyimlerin küçük kalması sizin bu coğrafyaya tekrar tekrar gelmenizi sağlayacaktır.
 • Farklı bir deneyim isteyen Eko Turist'lerin vazgeçemediği coğrafyada siz de kendinizi başka hissedeceksiniz.
 • Rehberiniz sizin can güvenliği ve mutluluğunuz için programda yazmayan bilgileri paylaşacaktır. Can kulağı ile dinlemenizi tavsiye ederiz.
 • Doğada katman katman giyinmek avantaj ve konfor sağlar. Hava koşullarından etkilenmemek için sırt çantanızda o günkü hava durumuna göre hazırlanmış malzemeler olur ise yapacağınız faaliyet işkenceye dönüşmez. Gereksiz malzemelerden kaçınıp nokta atışı yaparsanız doğaya uyumunuz artar. Dolayısıyla da mutluluğunuz :)

Kayıt Formu

Katılım sadece bu form aracılığı ile yapılmaktadır. Katılıma kesin karar verdiyseniz formu doldurunuz. Kayıt olduktan sonra size bir mail gelecektir. Bu mailin içeriğinde zaten bu sayfada okuduğunuz bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Lütfen bu maili dikkatle okuyarak saklayınız.
Kampımızın yapılması kesinleşmiştir. Doluluk Oranı60%
Cron Job Starts