Pazartesi, 15 Nisan 2013 20:08

Mantar Atölyesi - kütükte ve samanda mantar aşılama

Yazan

Permakültür sertifika eğitimlerinden sonra anladığım çok açık birşey vardı. Genel etik kuralları öğrenmeliyiz ve evet onların ışığında yapacaklarımıza odaklanmalıyız. Sertifikayı aldıktan sonra gözlemlerimizi değerlendirmek için elimizde yeterince araca sahiptik.Ama yeterince gözlemi nasıl yapacaktık. Gözlem yapabilmek için  Bitkileri, ağaçları, mantarları, gördüğümüzde tanıyabilir olmalıydık. Hastalıkları tanıyabilir olmalıydık. Tohumlar, fideler, bakımları, sürdürülebilir olmaları, seneye kullanım için planlamalar vs. Bu kadar işin içinde tek başına kalkılamayacağı gayet açıktı.

 O zaman gayet açıktır ki sürdürülebilir bir yaşam alanı tasarımının olmazsa olmazlarından biri de topluluk olacaktır. Sizlere ne hatırlattı bilmiyorum ama bu bana Köy’lerimizi hatırlattı ne dersiniz. İşte tam da köylerde olduğu gibi yardımlaşmak, emek, hasat paylaşımı, takas vs konularını tekrar keşfetmiş olduk şehirli olarak.

Neyse aslında bu yazının konusu bu değildi. Bu sebeple burada bırakıyorum bu konuyu. Daha başka bir yazıda bunları da ele almayı düşünüyorum.

Çeşitli konularda yetenekleri geliştirmek için bolca deneme yapmak, değişik workshop’lara katılmak sanırım bundan sonra kaçınılmaz olacak.

Taner Aksel mantar atölyesini duyurunca hemen katılım talebinde bulundum. Kendi küçük bahçesini bu iş için uygun görmüş. Bizi beykoz civarlarında bir yerde ağırladı.

2 tür mantar aşılamayı öğrendik. Kurs sırasında kayıt yapıp bir katılımcı tarafından bunlar derlenip toparlandığından aşağıda videoları koyacağım. Bu sebeple yapım aşamaları ayrıntılarına yazıda girmeyeceğim.

 1. Tam ilkbaharda tomurcukları patlamadan damarları verim dolu meşe ağaçlarına mantar aşılaması yapılabiliyor. 10 yıl boyunca hasad alınabiliyor.

  [hdplay videoid=4 width=640 playlist=true auto play=false]

 2. Kapalı dezenfekte edilmiş (videoda anlatılan yöntemle) saman içine aşılama yapılıp kapalı ve nemli tormalarda kısa süreli hasad amacı ile aşılama yapılabiliyor. Yine videoda ayrıntılar var.

  [hdplay videoid=5 width=640 playlist=true auto play=false]

 

Fotoğraflarda günü hatırlamak için.

{phocagallery view=category|categoryid=43|limitstart=0|limitcount=0}

Merak edenlere

Alpay Oğuş

 

2 yorum

 • Yorum Linki Alpay Cuma, 21 Şubat 2014 19:03 yazan Alpay

  Sorunu giderdik Emine hanım.İyi seyirler

 • Yorum Linki emine çırpan Çarşamba, 19 Şubat 2014 11:54 yazan emine çırpan

  mantar aşılamada videolarınızı seyredemedim.

Yorum Ekle