Salı, 28 Şubat 2017 01:11

İyi bir başlangıç için Neleri Bilmeliyim?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kamp yapmaya karar verdiğinizde hazırlanmanız gereken ana unsurlar burada listelenmiştir.

Konaklama - Çadır, uyku tulumu, ve mat değişmez konaklama ihtiyacınızdır. bunu bir arkadaşınızdan temin edebilir yada kiralayabilirsiniz. İlk denemede satın almanızı önermiyoruz. Sebeplerini sonraki cevaplarda okuyabilirsiniz.

Ulaşım - Kamp katılım formunu doldurduğunuzda size gerekli ulaşım bilgileri mail olarak gelecektir. Ulaşım hazırlığını kendiniz ve kendi aracınızla yapmak durumundasınız. Burda tanıdık ailelerin ortak araba kullanması önerilir. Ulaşım mailinde bildirilen yerde belirtilen saatte olmalısınız. Geç gelmek sorun yaratacaktır ama erken gelmek eğlenceli olacaktır. Çünkü genelde kamp alanına yakın eğlenceli yerlerde buluşuyoruz.

Yiyecek - Kampın konaklama süresine göre yiyecek organizasyonunuzu ailenize göre ve beslenme tipinize göre kendiniz hazırlarsınız. Burada tek kuralımız var. Sizin tükettiğiniz yiyecekleri başka aileler tüketmiyor olabilir. Diğer çocuklarda yeme isteği oluşturacak hiç bir ürünü ortak alanlarda tüketemiyorsunuz. Bu ne demek. Mesela mashmellow ürününü ateş başına getiremezsiniz demektir. Muz aromalı sütü çocuğunuza sadece kendi kahvaltı masanızda verebilirsiniz demektir. Diğer aileler bisküvi tüketmiyor olabilir mesela. Ama bu davranış zaten kamplara özel bir konu değildir. Şehirde de diğer çocuğun isteyeceği veya arzu edeceği yiyeceklere ve çocuğa aile izni olmadan yiyecek verilmemelidir.

Isınma - Kamp kayıt formunu doldurduktan sonra gelen maillerde bu konuda ayrıntılı bilgi olacaktır. Siz özellikle üşüyeceğinizi düşünmedikçe yeterli malzemeniz olduktan sonra ve bunları kullanmayı bildikten sonra üşümek için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Çevre - Gittiğimiz yerler genelde görece daha az el değmiş yerler. Bir sonraki kampcılarda tertemiz ve zarar görmemiş alanlarda kamp atmak isterler. bu sebeple araçlarımızı genellikle yol olan yerlerde tutarız. Araçlarımız çok ağır ve bitkileri ezer. Yaktığımız ateş bir tek yerde ve ihtiyacımız kadar olur. Böcekleri öldürmez sadece çevremizden uzaklaştırırız.

Etik - İyi bir başlangıç ancak eğlence ile olur. Eğlenirken yardımlaşır, komşumuzun kamp kalitesini düşürecek (radyo, gürültü, koku, olumsuz davranış) gibi etik konulara dikkat ederiz. Doğayı korur, gerekmedikçe ayak izimizden başka bir iz bırakmayız. Bunlar yine sadece kamp için değil hayatımızın geneli için kurallardır.

Okunma 1702 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Mart 2017 23:25

Yorum Ekle