21-27 Temmuz 2019 Kaçkarlar Zirve Gölü - Şirata Gölleri - Heveg Çocuk Kampı - Bulutların Üzerinde Koşan Çocuklar 2. Kamp

Kars'da buluşup Kaçkar Dağlarının eşsiz doğasına atacağız kendimizi.

Ani harabelerinden başlayacak gezimiz. Çıldır gölü, Sarıçayır yaylası ve Şavşat.

Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan Angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze çok az daha çıkış ekleyerek orman içine giriyoruz. Bu noktadan hava açık ise Karçal Dağları’nı ve ötesini rahatlıkla görebiliyoruz. 

Yusufeli, Barhal çayı kenarından dar yolla ve kıvrıla kıvrıla Heveğe kadar seyahat ediyoruz.

Daha sonra Olgunlar mahallesine ulaşıyoruz. İki derenin birleştiği yerde cafe var. Son uzun molamızı verdikten sonra Dilberdüzü kamp alanına doğru yükselmeye başlıyoruz. Burası Kaçkar dağına çıkacak kişilerin son durak yeridir. 2950 metrede yer alır ve buz gibi akan derenin yanında çadır alanı vardır.

Dilberdüzü kamp alanında 2 gece çadırda kalacağız. En yüksek çadır deneyiminiz olacaktır. 

Rehberimiz Başka Rota'nın kurucusu dağ ve Doğa rehberi Mikail Köroğlu. Çocukluğundan beri bölgede rehberlik yapıyor.   

Bu kampta Kolaylaştırıcımız Mikail Köroğlu.
6 Yaş üstü Çocuklar içindir.

Dahil olanlar

 • Profesyonel rehberlik
 • 2 gece çadır konaklama ekipmanları
 • Katır transfer maliyetleri
 • Tüm ara ulaşımlar ve otoparklar
 • Tam pansiyon 6 gece konaklama ( 6 kahvaltı – 7 öğle – 6 akşam yemeği)
 • Zorunlu TURSAB seyahat sigortası
 • Millipark ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Başka Rota-KampaGidelimmiBABA işbirliği

Dahil Olmayanlar

 • Türkiye’nin herhangi bir yerinden Kars'a geliş, Erzurumdan geri ulaşım.
 • Kişisel harcamalar
 • Konaklama yerlerinde alınan extralar
 • Dahillerde belirtilmemiş harcamalar
 • Kişisel memnuniyetinizi ifade eden bahşişler

Kamp Detayları

Bu bölümde Kampımız ile ilgili detayları görebilirsiniz. Her pencere farklı bir konudadır..

Kars ilinden başlayan bu kampımız Erzurum ilinde sonlanacak şekilde planlanmıştır. Ani harabeleri, Şirata Gölleri, Şavşat karagöl. Muhteşem doğa eşliğinde sürecek yolumuz 

Yürüyüş patikaları ve toprak yollar çocukların rahatlıkla yürüyebilecekleri güvenli bir ortam sağlıyor. Her çocuk büyükler ile yürüyüşe katılacaktır.

Küçük olanların biraz desteğe ihtiyacı olabilir. merak etmeyin onları gözeteceğiz. 

Kamplar genellikle Doğa farkındalığını arttırıcı tekrarı çoğaltmak ve böylelikle doğa bilincini kalıcı olarak içselleştirmek amacını taşımaktadır. Bu sebeple bolça yürüyüş, kaybolma, hikaye, masal, gözlem, böcek, yağmur, sis, soğuk, sıcak, su, güneş, çamur, vs ne varsa, kısmetimize ne çıkıyorsa olduğu gibi karşılamak, dayanışmak, yardımlaşmak, eğlenmek amacındayız. 

Diğerlerinden farklı olarak bu kampımızda 2950 m yükseklikte konumlanmış Dilberdüzü kamp alanında 2 gece çadır konaklama yapıyor olmamızdır. Dağcıların klasik rotası üzerinde olan bu rotada buzul göletine kadar yükseleceğiz. Aileniz ile birlikte en yüksek konaklama faaliyeti olarakta özel bir yeri olacaktır.

1. Gün: KARS – ANİ HARABELERİ – ÇILDIR GÖLÜ - ŞAVŞAT
Kars Havaalanı’nda belirlenen saatte buluştuktan sonra doğunun Efes‘i denen Ani Harabeleri‘ne doğru yola çıkıyoruz. Bu muhteşem şehrin onca yıkıma savaşa ve doğal afetlere dayanan kalıntılarını bol bol fotoğraflayarak geziyoruz. Yapılan restorasyon çalışmaları kimi yapıları ayağa dikmiş ama kesinlikle yeterli değil. Daha yapılacak çok ama çok işin olduğunu kendi gözleriniz ile görüyorsunuz. Bu muhteşem viran şehri gezdikten sonra yönümüzü Çıldır Gölü‘ne doğru çeviriyoruz. Deniz seviyesinden 1960 metre yukarıda bulunan bu göl ve çevresini görmeden bu tur eksik olurdu. Kışın göl tamamen donduğu için yerel halk geçimini çok özel bir yöntem ile balık tutarak karşılıyor. Atalay’ın Yeri’nde gölün meşhur Sarı balığını yedikten sonra bir başka güzel mekana uğruyoruz: Şeytan Kalesi! Yıldırımtepe köy sınırları içinde yer alan kale, Kura Nehri üstünde konuşlanmış önemli İpek Yolu kollarından birini koruyucu özelliği ile heybetle dikiliyor. Köyde araçtan inerek yaklaşık 3 km lik patika ile dibine kadar gidebiliyoruz. Uzun bir yolculuğun sonu olarak Şavşat’a varıyoruz. Pansiyona yerleşerek dinlenmeye geçiyoruz.

Konaklama: Laşet Pansiyon
Yürüyüş: 2 saat
Araç: 4-5 saat

2. Gün: SARIÇAYIR YAYLASI – ŞAVŞAT KÖYLERİ
Sabah alacağımız kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 saat sonra varacağımız Sarıçayır Yaylası hem yolu, hem kendisi, hem de manzarası açısından muhteşem bir yayla. Özellikle Temmuz ayında açan çiçek çeşitliliğine inanamayacaksınız. Bu yayla Gürcistan sınırına yürüyerek varılabilecek kadar yakın. Halen elektriği olmayan yaylaya çıkış yeni açılan stabilize yol sayesinde oluyor ama biz Erikli yayla yolundan tırmanışa geçiyoruz. Yaklaşık 1.5 saat sonra yaylanın muhteşem manzarasına varmış oluyoruz. Bir tarafta Sayıçayır yaylası ve tepeleri, bir tarafta Gürcistan sınırı ve diğer tarafta da Şavşat'ın Karçal dağına kadar olan manzarası alabildiğine uzanıyor. Buradan sonra Erikli yaylasından geçerek Sarıçayır yaylasına doğru patikaya giriyoruz. Hep tepe manzarası eşliğinde devam edecek yürüyüşümüz sınır için açılan askeri yoldan devam ediyor. Son bir gayretle 15 dakikalık çıkışı da yaparak Başka Rota kurucusu ve aynı zamanda rehberliğini yapan Mikail'in annesinin yaylası olan Sarıçayır yaylasına varmış oluyoruz. Dayısının yayla evinde burada anlatamayacağımız lezzetteki yemekleri afiyetle yiyoruz. İyice dinlendikten sonra hava ve yol durumuna göre bu sefer Mikail'in babasının köyü olan Ilıca (Cinal) köyüne gidebiliyoruz fakat bunun için söz veremiyoruz. Çünkü bugün zaten dolu dolu geçeceğinden acele etmeden günü geçiriyoruz. Vakit kalırsa Ilıca köyüne gidiyoruz. Her halükarda başka köylerden geçe geçe otelimize geri dönüyoruz.
Konaklama: Laşet Pansiyon
Yürüyüş: 4 saat
Araç: 3 saat

3. Gün: ŞİRATA GÖLLERİ – ŞAVŞAT KARAGÖL – ŞAVŞAT
Sabah alacağımız kahvaltının ardından 45 dakikalık araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü’nden geçerek Fevzi abi ve Nazire ablanın muhteşem köfte ve garnitürlerini yiyeceğimiz Balıklıgöl’e varıyoruz. Küçük bir çay molasından sonra yürüyüşe geçiyoruz. Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri’nin ilki ve küçüğü olan göle çıkarıyor. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış. Hemen yukarısındaki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göle çıkıyoruz ve uzun bir mola veriyoruz. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan Angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze çok az daha çıkış ekleyerek orman içine giriyoruz. Bu noktadan hava açık ise Karçal Dağları’nı ve ötesini rahatlıkla görebiliyoruz. Sonra kağnı yoluna bağlanan kadar dik inişler yapıyoruz. Buradan yaklaşık yarım saat daha yürüyerek dairemizi tamamlıyoruz ve artık yemek zamanı. Yemek sonrası Balıklıgöl’de dinlenerek Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Biraz araç biraz yürüyüş ile Karagöl’e varıyoruz. Karagöl’de varış saatimize göre mola veriyoruz. Artık dönüş vakti. Aracımız ile yol üstündeki Cevizli Kilisesi’ne uğrayarak otelimize geri dönüyoruz.
Konaklama: Laşet Pansiyon
Yürüyüş: 3-4 saat
Araç: 3 saat

4. Gün: ARTVİN - YUSUFELİ - HEVEG
Kahvaltıdan sonra Heveg’e doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımızArtvin barajı oluyor. Fotoğraf molasından sonra Yusufeli’de alışveriş ve öğle yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası Barhal çayı kenarından dar yolla ve kıvrıla kıvrıla Heveğe kadar seyahat ediyoruz. Bugün toplam araç yolculuğumuz 5.5 saati buluyor. Akşam kararmadan pansiyonumuza yerleşmiş oluyoruz.

Konaklam: Altunay Pansiyon
Yürüyüş: İsteğe bağlı
Araç: 5.5 saat

5. Gün: OLGUNLAR MAHALLESİ – HASTAF YAYLASI – DİLBERDÜZÜ KAMP ALANI
Kahvaltının ardından, dağda 3 gün boyunca kullanacağımız malzemeleri ayırmış olarak hazırladığımız çantalarımızı katırlara yükleyerek yürüyüşe başlıyoruz. İlk önce Olgunlar mahallesini görüyoruz. İki derenin birleştiği yerde cafe var. Son uzun molamızı verdikten sonra Dilberdüzü kamp alanına doğru yükselmeye başlıyoruz. İlk etapta tatlı bir eğim dediğimiz yükselti ile başlıyor. Daha sonra yavaş yavaş diklik artıyor. Parkurun, bir dağa yaklaşırken yürüyebileceğiniz en rahat ve bol çiçekli/sulu bir doğası var. Bizce yaz aylarında çıkılacak en güzel dağlardan biridir Kaçkar. Hele bir de güney yamacından yaklaşıyorsanız. Yaklaşık 4-4.5 saat sonra 2950 metredeki kamp alanına varmış oluyoruz. Burası Kaçkar dağına çıkacak kişilerin son durak yeridir. 2950 metrede yer alır ve buz gibi akan derenin yanında çadır alanı vardır. Dilber isminin efsanesi var ama düzlük olduğu kesin. Bizi bekleyen çadırlarımıza yerleşerek kısa bir dinlenmenin ardından çaylarımızı yudumlamak ve atıştırmak için bir araya geliyoruz:) Eğer zirve yürüyüşü yapacak grup ile karşılaşırsa onların heyecanına tanık oluyoruz. Akşam belki de ilk kez çadırda kalacaksınız. Hatta 2950 metrede ilk kez. Bunun çok konforlu olacağını düşünmeyin ama çok güzel bir deneyim olacağı kesin. Akşam yemeğinden sonra hava durumuna göre çadırlarımıza çekiliyoruz.

Konaklama: Dilberdüzü Kamp alanı – Çadır
Yürüyüş: 5 saat
Araç: Yok

6.Gün: DİLBERDÜZÜ KAMP ALANI – DENİZ GÖLÜ YÜRÜYÜŞÜ
Kahvaltı sonrası çadır deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bugün biraz daha yukarılara 3380 metreye çıkıyoruz. Bulunduğu yükseklik itibari ile dünyanın en derin ikinci gölü olma özelliğindeki Deniz Gölü’ne yürüyoruz. Çıkış bayağı dik ve yorucu ama yavaş yavaş rehberinizi talimatları doğrultusunda yürüdüğünüzde yapılmayacak bir çıkış değil. Yaklaşık 1.5 saat sürecek yürüyüşümüz sonrası manzaranın tadına varma zamanı. Hava güneşli ise cesaretlileri buz gibi suyuna atlarken görüyoruz. Kumanyalarımızı yedikten sonra hava şartlarına göre geri dönüşe geçiyoruz. Aynı patikadan kamp alanına geri iniyoruz. Dinlenme zamanı.

Alternatif Program:
Bugün isteyenler gününü serbest olarak geçirebilirler. Civar gezisi yapabilirler. Tüm günü oturarak, kitap okuyarak ve diğer gruplar ile sohbet ederek de geçirebilirler. Aşcımıza akşam yemeği için yardım etmekte bir diğer seçenek. Öğle yemeği kamp alanında.
Konaklama: Dilberdüzü Kamp alanı – Çadır
Yürüyüş: İsteğe bağlı 1 veya 5 saat
Araç: Yok

7. Gün: HEVEG – ERZURUM - DÖNÜŞ
Güzel bir kahvaltının ardından kampımızı terkediyor ve yine katırlara fazla eşyalarımızı yükleyerek Heveg’e doğru inişe geçiyoruz. 4.5 saatte çıktığımız patikayı 2.5 satte inerek Olgunlar mahallesindeki cafemizde öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası araca binerek Erzurum’a doğru harekete geçiyoruz. Yusufeli ilçesinden bu sefer Çoruh nehri boyunca Tortum’a ilerliyoruz. Yol üstünde Tortum gölü ve şelalesini fotoğraflıyoruz. Artık Erzurum’dan ayrılma zamanı. Uçak saatlerimize göre kısa bir Erzurum şehir turu da yapabiliyoruz.

KONAKLAMA
1., 2. Ve 3. Günler Şavşat’ta bir pansiyonda
4. Gün Heveg de Altunay Pansiyonda
5. ve 6. Günler 3000 metrede çadırda

21 Temmuz 2019 sabahı en geç saat 10:00 kadar herkes kendi şartları ile Kars havaalanına ulaşmış olacaktır. 

Turun şartları gereği lütfen ucak biletinizi rezerve ediniz fakat turun kesinleştiği bilgisini bizden almadan uçak biletinizi almayınız.

27 temmuz 2019 öğlen yemeği sonrası Erzurum havalimanına gideceğiz Lütfen ucak biletiniz bu saatlere uygun  olsun. Geri dönüş uçuşları da 16:00 sonrası olmasında fayda vardır.

Sınırlı sayıda katılımcı alabildiğimiz için lütfen kaydınızı buradaki boş yerlere göre yapınız.

Katılımcı aile 1 :Betül Ç
Katılımcı aile 2 :Aylin K.
Katılımcı aile 3 :Hasan F.H.
Katılımcı aile 4 :Orkun B.
Katılımcı aile 5 :Yonca E.

Kalabalık gelen aileler sebebiyle liste ile oda sayısı eşitlenmiş tablodur.Katılım Katkı Payı
Bu Kampımıza 6 yaş üstü çocuklar katılabilir. 

Çocuklar için Katılım katkı payı 1960TL dir.
Yetişkinler için Katılım katkı payı 2450TL dir.
12 yaş üstü çocuk Yetişkin gurubundadır. 

KK tek çekim tüm bankalar: 2550 TL ‘dir.
KK 3 taksit 2650TL, 6 taksit 2750 TL ‘dir.

 • Önemli Bilgiler

  • Ön ödeme ve tur ödemesi: Tur ücretinin tamamının turdan 10 gün öncesine kadar ödenmesi gerekmektedir.
  • İptal: Müşteri tarafından yapılacak olan tüm iptaller mail ile yazılı olarak yapılmalıdır. İptal ve ücret iade şartları:
  • Turdan 30 gün önce : % 100 iade
  • Turdan 15 gün önce : % 50 iade
  • Turdan 7 gün ve öncesi : % 0 iade
  • Tur ücretleri aksine bir ibare yoksa uçak biletleri, özel harcamalar, alkollü içecekleri kapsamaz.
  • Tur ücretleri, aksine bir ibare yoksa tur programında belirtilen tüm konaklama, kahvaltı, programda belirtilen yemekler, profesyonel rehberlik hizmetleri, turun doğasına en uygun taşıma hizmetleri, tur paket sigortası ve yemeklerde tüm meşrubat, su, çay ve kahve ücretlerini kapsar.
  • Turumuzda, ferdi kaza sigortası yapılmamaktadır, gerekli gördüğünüz takdirde, lütfen ferdi kaza sigortanızı yaptırınız.
  • Beraberinizde getireceğiniz tüm araç, gereç ve malzeme tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.
  • Doğa ve macera turlarında, çeşitli hava şartlarına maruz kalabilirsiniz, uygun kıyafet getirmeniz ve turun doğasına uygun giyinmeniz ve hareket etmeniz gerekmektedir.
  • Doğa ve macera turlarında, rehberiniz ve grubun diğer üyeleri ile uyum içinde olmanız, turun ahengi ve sizin güvenliğiniz için çok önemlidir. Rehber, gerekli görürse, katılımcının turdan ayrılmasını veya bazı parkurlara gelmemesini isteyebilir.
  • Başka Rota, tüm turlarında önceden haber vermeksizin, gerekli gördüğü takdirde, program, otel ve rehber değişikliği yapabilir.

 

 

 • Turumuzun sınıfı dünya standartları arasında Alternatif Turizm'in kapsamına girer ( Eco Turizm ). Kitle turizmi gibi 40-50 kişilik otobüslerle yapılmaz. Max kapasite 13 kişi ile sınırlıdır.
 • Aracın kaptanından tutun da gidilen restoranların çalışanlarına kadar herkesin güler yüzlü ve işlerini severek yaptıklarını göreceksiniz.
 • Doğa turlarında felaket durumları olmadığı sürece turlar gerçekleşir ve katılımcıların kıyafetleri doğa şartlarına uygun olmalıdır.
 • Turumuz yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir turdur. Doğu Karadeniz'in gerçekten eşsiz doğası karşısında  yaşayacağımız deneyimlerin küçük kalması sizin bu coğrafyaya tekrar tekrar gelmenizi sağlayacaktır.
 • Farklı bir deneyim isteyen Eko Turist'lerin vazgeçemediği coğrafyada siz de kendinizi başka hissedeceksiniz.
 • Rehberiniz sizin can güvenliği ve mutluluğunuz için programda yazmayan bilgileri paylaşacaktır. Can kulağı ile dinlemenizi tavsiye ederiz.
 • Doğada katman katman giyinmek avantaj ve konfor sağlar. Hava koşullarından etkilenmemek için sırt çantanızda o günkü hava durumuna göre hazırlanmış malzemeler olur ise yapacağınız faaliyet işkenceye dönüşmez. Gereksiz malzemelerden kaçınıp nokta atışı yaparsanız doğaya uyumunuz artar. Dolayısıyla da mutluluğunuz :)

Kayıt Formu

Katılım sadece bu form aracılığı ile yapılmaktadır. Katılıma kesin karar verdiyseniz formu doldurunuz. Kayıt olduktan sonra size bir mail gelecektir. Bu mailin içeriğinde zaten bu sayfada okuduğunuz bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Lütfen bu maili dikkatle okuyarak saklayınız.