2-3 Eylül Acelle Yaylası Çocuk Kampı

Akyazı ilçesinin 35-40 km güneyinde yer alan Acelle Yaylasına çoluk çocuk kampa gidiyoruz.

Amacımız büyüklere olduğu kadar çocuklar için de güzel bir haftasonu kampı geçirmek.
Bu tür kampı ilk defa deneyecek olan aileler için kamp alanına kadar arabayla çıkılacağından dolayı zorluk derecesi neredeyse yoktur.
Kampın genel amacı kamp ortamı hakkında herkesin genel bilgi sahibi olması, kendi tüm işlerini kendisinin karşılaması ve çocuklarını da kamp ortamına alıştırması, çadırda uyumak, günlük mümkün olan uzunlukta yürüyüşler ve bunun haricinde gelen ebeveynlerin kabiliyetleri doğrultusunda çocuklara çeşitli etkinlikler yaptırılmasıdır.

Acelle Yaylası

Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlar da mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur. Yaylanın tam ortasından Enişte deresi geçmektedir. Bu dere üzerinde halk tabiriyle “Büyük Deniz” denilen derinliği tam olarak bilinemeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş bir su birikintisi mevcuttur. Derede sazan türü pullu balıklar, kurbağa ve su kertenkeleleri bulunur. Yaylada her yıl Temmuz ayının son haftası şenlikler düzenlenir. Dışardan gelenlerin kalabilmeleri için de sürekli ikamet edenlerin ahşap evleri kullanılabilmektedir.

Kolaylaştırıcı
Volkan Üstün

Program

2 Eylül Cumartesi sabah 06:00 çıkış.
3 Eylül Pazar günü saat 15:00 civarı yayladan geri dönüş yola çıkış.

Diğer ayrıntılar katılımınız halinde mail ile gönderilecektir. 

Çocuklar için ne var ?

Kamp alanı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. 2 - 6 yaş arası grup ile kamp çevresinde zaman geçireceğiz. Daha büyük grup büyükler ile yürüyüşe gidebilir. Kamp çevresinde akşam ateşi için odun toplama, mevsimi itibari ile muşmula, kuşburnu ve yayla elması (kaldıysa :) ) toplama kamp alanı aktivitelerinden olacaktır. Ayrıca arabayla gidileceği için top, ip, küçük müzik aletleri v.b araçlar getirebilirsiniz ancak hamak getirmeyin kuracak yer yok. Bütün gün çocuklu aileler için çocuklar ne istiyorsa onu yapıyor olacağız. Müzik yapmayı bilen varsa getirilecek aletler ile şarkı söyleyebiliriz ya da oyunlar oynayabiliriz. (Çalışıp da gelebilirsiniz :)) Boya kalemi kağıt kitap da getirebilirsiniz pazar sabahı kahvaltı sonrası resim yapabiliriz çimlerde.

Çocuklar ile olmayacak kişiler ise çevre yürüyüşleri yapabilecekler ya da çimlere uzanıp kitaplarını okuyabilecek müziklerini dinleyebilecekler.

Ulaşım
Herkes kendi aracı ile yola çıkacak. Arabası olmayanlar için arabasında yer olanlar benimle irtibata geçebilir böylece arabalara dağılabiliriz. Masraflar paylaşılabilinir.:)

Yemek
Cumartesi
Kahvaltı --> Yolda yapılacak. Seçim size bağlı.
Öğle yemeği --> Kampa varmış olacağız. Hızlıca orada da hazırlanabilir ya da çantanızda hazır sandviçleriniz olabilir.
Akşam Yemeği -->Hava kararmadan hazırlıklarımızı bitirmiş olacağız.
Kamp ocakları olanlar için : ne yemek istiyorlarsa. Bizim örnek menümüz tarhana + bulgur.
Kamp ocağı olmayanlar için : isteyen küçük tüp getirebilir ve kendi tenceresini/ tabağını v.b mutfak malzemesini. Kampın bir bölümü çocukların ulaşamayacağı şekilde mutfak haline getiririz. Kamp ateşinde yemek ısıtmayı düşünenler dikkat ! tencere/tavalarının altının kararacağını belirtmek isterim. Kamp ateşinde mangal yada şiş yapılabilir sorunsuz. Bu kısım hayal gücünüze bağlı.:) Sucuk hatta dallara da takılabilir.

Arabayla gideceğiz ancak kampta mutfak malzemesi çok fazla taşımaya gerek yok. Herkes kendi sayısı kadar malzeme getirirse yeterli olacaktır.  Yemekleri de yine kendi yiyeceği kadar koyarsa fazlalık yaratmayacaktır. Sıcak çorba yapmak her zaman güneş indiğinde soğuyan havaya karşı güzel bir önlemdir. Su yaylada var yakınımızda olacak Herkes suyu taşımak için min 5lt su taşıma kabı getirmelidir ve içmek için küçük mataralar. Çocuğunuzun kendi matarası, feneri ve düdüğü olması şiddetle önerilir. :)

Tüm eksikler ve Taze ekmek yol üzerinden temin edilmesi mantıklı olacaktır. Yanınıza bol meyva almanız önerilir.

Pazar
Kahvaltı --> Kamp alanında yapılacak. Peynir zeytin normal kahvaltı malzemeleri. En şatafatlı öğündür. Kendinizi özgür bırakın.:)
Öğlen yemeği --> yine kamp alnında hazırlanacak yola çıkmadan önce atıştırmalık

Konaklama

Kamp malzemesi olanlar kendi çadır,mat ve uyku tulumlarını getireceklerdir. Olmayanlar kiralayabilir. Kiralama bedelleri kayıt formunda belirtilmiştir.

Kamp alanında çocuklar çevresinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Gözden uzak bir ağaç arkasını "izmariti yere atmama" koşulu ile sigara içme mekanı olarak belirleyeceğiz. İyi tarafından bakarsak en azından gökyüzü görünüyor olacaktır. :)

Malzemeler
Çok büyük olmayan piknik örtüsü, kilim ( piknik kilimi gibi)
Çocuk oyuncakları ( yukarıda örneklendirilmiştir)
Çadır - uyku tulumu - mat - kafa ya da el feneri
Mutfak malzemesi +yemek ( herkes kendi kişi sayısı kadar)
Yedek kıyafet, akşam soğuk olmasına karşı muhakkak polar, şapka ( özellikle çocuklar için unutmayın). Uyku tulumunu yetmeyeceğini düşünen varsa ( ki yetecektir :) ) arabaya battaniye de koyabilir.
Su için kap
İlk yardım malzemeleri, çocuklar için ilaçlarınız varsa.
Diş fırçası, tuvalet kağıdı, ıslak mendil.

Daha ayrıntılı listeler Katılımınız halinde mail ile gönderilecektir. 

Kampa Katılmak İstiyorum.

Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleridir. Kampı ilk kez deneyimleyecekler için bu malzemeleri kiralama seçeneği var. Tabii sınırlı sayıda :) Lütfen katılmaya kesin karar verdiyseniz Formu doldurunuz. Böylelikle kampa gerçekten gelmek isteyen birini engellememiş olursunuz.

Kampa Katılmak İstiyorum.

Okunma 484 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 02 Ağustos 2017 23:27

Yorum Ekle

Ara

DMC Firewall is a Joomla Security extension!