7-8 Ekim İzmit - Menevşe Yaylası Çocuk Kampı

 

İstanbula 1.5 saat mesafede İzmit Yuvacık mevkiinde Menevşe Yaylasına çoluk çocuk kampa gidiyoruz.

Amacımız büyüklere olduğu kadar çocuklar için de güzel bir haftasonu kampı geçirmek.
Bu tür kampı ilk defa deneyecek olan aileler için kamp alanına kadar arabayla çıkılacağından dolayı zorluk derecesi neredeyse yoktur.
Kampın genel amacı kamp ortamı hakkında herkesin genel bilgi sahibi olması, kendi tüm işlerini kendisinin karşılaması ve çocuklarını da kamp ortamına alıştırması, çadırda uyumak, günlük mümkün olan uzunlukta yürüyüşler ve bunun haricinde gelen ebeveynlerin kabiliyetleri doğrultusunda çocuklara çeşitli etkinlikler yaptırılmasıdır.

Program 

7 Ekim Cumartesi sabah 07:00 yola çıkış. En geç 09.00 Yaylaya Haraket.
8 Ekim Pazar günü saat 15:00 civarı yayladan geri dönüş yola çıkış.

Diğer ayrıntılar katılımınız halinde mail ile gönderilecektir. 

Kolaylaştırıcı
Volkan Üstün

Ulaşım
Herkes kendi aracı ile yola çıkacak. Arabası olmayanlar için arabasında yer olanlar benimle irtibata geçebilir böylece arabalara dağılabiliriz. Masraflar paylaşılabilinir.:)

Çocuklar için ne var ?

Kamp alanı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. İsteyenler kamp çevresinde zaman geçirebilir,  isterseniz de çevre keşfi yürüyüşümüze katılabilirsiniz. Çocuğum yürürmü diye düşünmeyin. Şaşıracağınıza garanti veriyoruz. Gurubun enerjisi ile 4 yaşındaki çocuklar ile biraz söylenmeli 11 Km yürüyüş tecrübelerimiz bile var.

Kamp çevresinde akşam ateşi için odun toplama, mevsimine göre meyva avcılığı yapılabilir. :)  Ayrıca arabayla gidileceği için top, ip, küçük müzik aletleri v.b araçlar getirebilirsiniz. Bütün gün çocuklu aileler için çocuklar ne istiyorsa onu yapıyor olacağız. Müzik yapmayı bilen varsa getirilecek aletler ile şarkı söyleyebiliriz ya da oyunlar (drama) oynayabiliriz. (Çalışıp da gelebilirsiniz :)) Boya kalemi kağıt kitap da getirebilirsiniz pazar sabahı kahvaltı sonrası resim yapabiliriz çimlerde. Çocuklar ile olmayacak kişiler ise çevre yürüyüşleri yapabilecekler ya da çimlere uzanıp kitaplarını okuyabilecek müziklerini dinleyebilecekler.

Yemek
Her aile kendi yemeğinin temin ve organize edecektir. Planlama için aşağıda örnek bir ihtiyaç listesi vardır.

Cumartesi
Kahvaltı --> Yolda yapılacak. Seçim size bağlı.
Öğle yemeği --> Kampa varmış olacağız. Hızlıca orada da hazırlanabilir ya da çantanızda hazır sandviçleriniz olabilir.
Akşam Yemeği -->Hava kararmadan hazırlıklarımızı bitirmiş olacağız.
Bizim örnek menümüz tarhana + bulgur. Kamp ocağı olmayanlar için : isteyen küçük tüp getirebilir ve kendi tenceresini/ tabağını v.b mutfak malzemesini. Kampın bir bölümü çocukların ulaşamayacağı şekilde mutfak haline getiririz. Kamp ateşinde yemek ısıtmayı düşünenler dikkat ! tencere/tavalarının altının kararacağını belirtmek isterim. Kamp ateşinde mangal ya da şiş yapılabilir sorunsuz. Bu kısım hayal gücünüze bağlı.:) Sucuk hatta dallara da takılabilir.

Arabayla gideceğiz ancak kampta mutfak malzemesi çok fazla taşımaya gerek yok. Herkes kendi sayısı kadar malzeme getirirse yeterli olacaktır.  Yemekleri de yine kendi yiyeceği kadar koyarsa fazlalık yaratmayacaktır. Sıcak çorba yapmak her zaman güneş indiğinde soğuyan havaya karşı güzel bir önlemdir. Su yaylada var yakınımızda olacak Herkes suyu taşımak için min 5lt su taşıma kabı getirmelidir ve içmek için küçük mataralar. Çocuğunuzun kendi matarası, feneri ve düdüğü olması şiddetle önerilir. :)

Tüm eksikler ve taze ekmek yaylaya çıkmadan köyden temin edilmesi mantıklı olacaktır.

Pazar
Kahvaltı --> Kamp alanında yapılacak. Normal kahvaltı malzemeleri. En şatafatlı öğündür. Kendinizi özgür bırakın.:)
Öğlen yemeği --> yine kamp alanında hazırlanacak.

Yatma
Kamp malzemesi olanlar kendi çadır,mat ve uyku tulumlarını getireceklerdir. 
Olmayanlar kiralayabilir. ( Çadır 60tl (3kişiliktir.  2 ebeveyn 2 çocuk içinde yeterlidir), mat+uyku tulumu 30TL/kişi )

Kiralanacak malzemeler temiz teslim edilir teslim alınırken zarar görmemiş olması gerekmektedir. Zarar gören malzemeyi değer bedelinden kiralayan satın almak durumundadır. En çok zarar konuları çadır bezlerinin yırtılması veya pollerin kırılması veya sigara yanıklarıdır.  (Çocuklar için uyku tulumlarının içine alez v.b malzeme getirilmesi önerilir).

Kamp alanında çocuklar çevresinde sigara içilmemesi önemle rica edilir. Gözden uzak bir ağaç arkasını "izmariti yere atmama" koşulu ile sigara içme mekanı olarak belirleyeceğiz. İyi tarafından bakarsak en azından gökyüzü görünüyor olacaktır. :)

Malzemeler
Çok büyük olmayan piknik örtüsü, kilim ( piknik kilimi gibi)
Çocuk oyuncakları ( yukarıda örneklendirilmiştir)
Çadır - uyku tulumu - mat - kafa ya da el feneri
Mutfak malzemesi +yemek ( herkes kendi kişi sayısı kadar)
Yedek kıyafet, akşam soğuk olmasına karşı muhakkak polar, şapka ( özellikle çocuklar için unutmayın). Uyku tulumunu yetmeyeceğini düşünen varsa arabaya battaniye de koyabilir.
Su için kap, mataralar
İlk yardım malzemeleri, çocuklar için ilaçlarınız varsa.
Diş fırçası, tuvalet kağıdı, ıslak mendil.

Bu kampları düzenlerken ürettiğimiz atığa çok dikkat ederiz. Lütfen atık olabilecek tek kullanımlık bardak, tabak çatal getirmeyiniz. Evinizde ne kullanıyorsanız getiriniz. Orada hepsini yıkayarak ve sularımızı doldurduğumuz mataralardan içerek atık üretmeden kamp yapabiliriz. 

Kampa Katılmak İstiyorum.

Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleridir. Kampı ilk kez deneyimleyecekler için bu malzemeleri kiralama seçeneği var. Tabii sınırlı sayıda :) Lütfen katılmaya kesin karar verdiyseniz Formu doldurunuz. Böylelikle kampa gerçekten gelmek isteyen birini engellememiş olursunuz.

Kampa Katılmak İstiyorum.
Okunma 3601 defa Son Düzenlenme Cuma, 22 Eylül 2017 22:22

Yorum Ekle

Ara

Our website is protected by DMC Firewall!